Перник тържествено отбеляза 24 май – Деня на Светите братя

...
Перник тържествено отбеляза 24 май – Деня на Светите братя
Коментари Харесай

Перник тържествено отбеляза 24 май

Перник тържествено означи 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност.

Празникът стартира с шествие на над 3300 възпитаници и учители. В него се включиха представителни блокове от всички учебни заведения в града. Тазгодишното дефиле бе отдадено на 1140 от идването на учениците на Кирил и Методий в България.

Заедно с тях бяха кметът на община Перник Станислав Владимиров и екипът му, началникът на РУО-Перник Юлиана Ефремова, общински съветници и доста перничани. Ученическото шествие по традиция стартира с фанфарния оркестър на VІ СУ „ Св.Св. Кирил и Методий ”.

“Днес още веднъж е 24 май – денят на българската писменост, култура и просвета. Денят, в който почитаме светите братя Кирил и Методий. Денят на словото и на буквите – кодът на нашата еднаквост, нашата памет, съхранили народа ни в най-мрачните времена “, сподели кметът на община Перник Станислав Владимиров. Той добави, че няма нация, която да е мощна и свободна без познания и просвета. „ Нашите букви ще ни преведат и в бъдещето, тъй като са дали доста освен на нас, само че и на доста други нации “, съобщи Владимиров. Той бе безапелационен, че словото и буквите са дух и мощ и една мощна демократична нация може да бъде такава, единствено в случай че хората са образовани.„ Скъпи дейци на културата, скъпи учители реверанс пред вашия труд, а вие възпитаници учете, тъй като знанието е мощ и с него ще извършите България мощна “, прикани кметът на община Перник.

След края на шествието дребните гении от ОДК – Перник поздравиха всички със своите песни и танци.
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР