Светият Граал на разузнаването: САЩ градят мрежа от шпионски сателити, насочени към Русия и Китай
Пентагонът, наподобява, ще получи това, за което жадува от десетилетия, написа изданието The War Zone, представено от " Фокус ".
Става въпрос за шпионски спътници, които ще обезпечат на Съединените щати неповторими благоприятни условия и които могат да бъдат наречени " Светия Граал " в региона на стратегическото разузнаване и ще бъдат употребявани против Русия и Китай.
През март Reuters заяви, че Starshield, поделение на SpaceX, фокусирано върху осъществяването на държавни контракти, основава мрежа от шпионски спътници в ниска околоземна орбита. Работата се прави по контракт с Националната галактическа организация на Съединени американски щати на стойност 1,8 милиарда $. Тази конструкция дава отговор за наблюдението от космоса.
Програмата доста ще усъвършенства способността на държавното управление и военните на Съединени американски щати бързо да откриват евентуални цели на практика на всички места по земното кълбо, разкриват източници на организацията. Други детайлности не се оповестяват.
Уебсайтът на SpaceX написа: спътниците Starshield ще могат да работят през същите терминали като Starlink. В допълнение към " невижданото криптиране от край до завършек на потребителските данни “, което гражданската сателитна мрежа към този момент дава, на клиентите са обещани " спомагателни високо сигурни криптографски благоприятни условия за хостване на чувствителни потребни товари и сигурна обработка на данни “. Компанията твърди, че всички характерности " дават отговор на най-строгите държавни условия “.
Изданието War Zone допуска, че новите спътници ще бъдат оборудвани с радари с режим GMTI – опция за следене на движещи се обекти. Представители на Пентагона показаха сходни проекти преди няколко години, само че не беше известно по какъв начин тъкмо тези устройства за следене ще бъдат изведени в орбита. Досега такива системи са инсталирани на самолети E-8C JSTARS.
Основната цел на програмата е непрестанно наблюдаване на наземни мобилни пускови установки за балистични ракети, които към момента се употребяват необятно от Русия и Китай. Изданието го назовава " нещо като Светия Граал на стратегическото разузнаване, за което Пентагонът жадува от десетилетия “.
Според Defense One прототипи на новите спътници към този момент са изведени в орбита.