Пенсионните системи в застаряваща Европа са изправени пред сериозни предизвикателства.

...
Пенсионните системи в застаряваща Европа са изправени пред сериозни предизвикателства.
Коментари Харесай

Пенсионните системи в застаряваща Европа са изправени пред сериозни предизвикателства

Пенсионните системи в застаряваща Европа са изправени пред съществени провокации. Според отчет на Европейската комисия за адекватността на пенсии те, размерът им ще понижава по отношение на заплати те през идващите 40 години. България е измежду страните, в които се чака този спад да е осезателен.

Доклад ът, който се изготвя един път на три години, проучва положението на пенсионните системи в страните от Европейския съюз. В него се показва, че пенсии те в България , както и в още 19 страни от Европейски Съюз , ще понижават по отношение на заплати те до 2062 година.

През 2022 година средностатистич ес кият български пенсионер е получавал като пенсионен приход 76,2% от чистата си заплата в последната година преди пенсионирането. Това съответствие е относително положително и е към междинното за Европейски Съюз . Очаква се обаче то да се утежни през идващите 40 години, като доближи към 70%.

Експерти предизвестяват, че държавните бюджети все по-трудно ще финансират разноските за пенсии . Към днешна дата недостиг ите в пенсионните системи са големи.

България с най-голям действителен растеж на пенсиите през 2022 година, само че с нестабилно бъдеще.

Въпреки че се чака размерът на пенсии те да понижава по отношение на заплати те, България е страната с най-голям действителен растеж на пенсии те през 2022 година. У нас действителното нарастване (като се регистрира инфлация та) е било 10%. В множеството страни от Европейски Съюз през същия интервал има действителен спад на пенсионния приход.

Това се дължи на поредицата изключителни нараствания на пенсии те в последните години. Според специалисти обаче този метод не е резистентен в дълготраен проект.

Австрия, Литва и Испания се борят с дефицити в пенсионните си системи.

Австрия, Литва и Испания са измежду страните, които се борят с недостиг и в пенсионните си системи. В Австрия обществените разноски за пенсии се усилват всяка година. В Литва е въведен финансов дирек на пенсионната система, който разрешава част от вноската за държавното обществено обезпечаване да бъде ориентирана към частни пенсионни фондове. В Испания разходопокривната пенсионна система е в сериозен недостиг .

Какво е бъдещето на пенсиите в Европа?

Доклад ът на Европейска комисия повдига значими въпроси за бъдещето на пенсии те в Европа . Застаряване то на популацията и увеличението на продължителността на живота слагат пред съществени тествания пенсионните системи.

Експертите са единомислещи, че са нужни промени, с цел да се подсигурява адекватността и устойчивостта на пенсионните системи в дълготраен проект.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР