ПекселсСпоред Индекса за възприятие на корупцията (Corruption Perception Index) за

...
ПекселсСпоред Индекса за възприятие на корупцията (Corruption Perception Index) за
Коментари Харесай

Индекс на корупцията: Само една държава е по-зле от България в ЕС

Пекселс

Според Индекса за усещане на корупцията (Corruption Perception Index) за 2024 година, оповестен през днешния ден от Transparency International, световните равнища на корупция остават обезпокоително високи, а напъните за нейното ограничение се оказват несполучливи.

В тазгодишното издание на показателя България получава 43 точки, (само преди Унгария от страните в ЕС) което е под сериозния предел от 50 точки и алармира за съществени провокации в битката с корупцията в страната, цитира Парите ни.

С резултат от 43 точки България остава измежду страните с високи равнища на корупция в обществения бранш – резултат от дългогодишните фасадни старания и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски правила.

Индексът, който мери равнищата на политическа корупция, демонстрира, че тя е преграда за положителното ръководство, несъвместима е с действието на демократичните институции и устойчивото икономическо развиване.

Чуждестранните вложения са на историческо дъно. Сериозният бизнес, който влага дълготрайно и има отговорността и силите да развива в позитивна тенденция публичната среда в районите, в които работи, напуща страната или обмисля да го направи. Причината за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и произволи на администрацията, допълнена от деструктивния резултат на правната неустановеност. Всичко това не разрешава обмисляне и дълготрайни, устойчиви вложения.

Среда, в която данъчната тежест и планирането на разноските за труд са непредвидими даже в границите на настоящата година, а зависят от подмолни политически сделки за угаждане на забележими и невидими клиентелистки ползи, прави бизнес средата отровна.
Характеризирайки публичната среда, не можем да пренебрегнем обстоятелството, че за първи път в 36-годишната история на демократичния преход в България законността на изборите е сложена съществено под подозрение.
 
Дори парламентарно показаните политически сили слагат под подозрение законността на извършените избори до такава степен, че оставят окончателното решение в ръцете на Конституционния съд, чието мнение е непредвидимо.

Тази обстановка хвърля сянка и върху легитимността на политическата власт, която би трябвало да прави основни промени и назначения.
Гражданското общество е подложено на поредни и все по-яростни офанзиви, които целят стигматизиране и заглушаване на гласовете, които упорстват за транспарантни и отчетни институции, самостоятелна правосъдна власт, съблюдаване на правата на индивида, поддръжка на уязвими групи, запазване на околната среда. Тези офанзиви идват в това число от парламентарно показани политически сили, които неколкократно внасят в Народното събрание Законопроект за регистрация на задграничните сътрудници.

Изключително обезпокоителен е и фактът, че знаци, които нормално демонстрират висок резултат – тези свързани с равнището на народна власт (The Varieties of Democracy Project ) са се влошили с 4 пункта и то в границите на една година.

Годишното проучване на конкурентоспособността (Competitiveness Yearbook) на Института за развиване на ръководството също демонстрира внезапно намаляване на резултата на България - 7 пункта единствено за една година, което затвърждава тревожната отрицателна наклонност за утежняване в основни области като ръководство, стопански резултати, бизнес успеваемост и инфраструктура.

Корупция и екология

Докладът на Transparency International тази година се концентрира върху опустошителното въздействие на корупцията върху климатичната рецесия и разкрива тревожната връзка сред високите равнища на корупция и забавянето на ефикасните климатични политики. По-голямата част от средствата, предопределени за битка с климатичните промени, са изложени на риск от злоупотреби, а неналичието на бистрота в ръководството на тези фондове компрометира напъните за екологична резистентност.

Разследвания за измами за близо 900 млн. евро води европейската прокуратура у нас

Индексът  акцентира, че милиарди долари, предопределени за финансиране на планове свързани с климата, са изложени на риск от злоупотреби и обири.

Зелени политики и вложения

България е част от редица европейски начинания за справяне с климатичните промени и понижаване на въглеродния отпечатък. Средствата за екологични планове идват главно от Фонда за обективен преход на Европейския съюз посредством Плана за възобновяване и резистентност, както и от национални фондове. Средствата са ориентирани най-вече за поддръжка за енергийния преход, понижаване на зависимостта от изкопаеми горива и стимулиране на възобновимите енергийни източници, само че при планирането, наблюдението и разходването
им липсва всякаква връзка с ограничения за ръководство на корупционния риск. При неналичието на съответни регулации и самостоятелен мониторинг рискуваме да попаднем в групата на страните, в които се злоупотребява със средствата и се прави просто „ грийнуошинг “.

Докладът на Transparency International демонстрира, че повече от две трети от страните по света получават резултат под 50, а междинната световна стойност на показателя остава непроменена – 43 точки.

Дания още веднъж оглавява класацията с 90 точки, до момента в който страни като Сомалия (9), Венецуела (10) и Сирия (12) остават на дъното.
В подтекста на Европейския съюз България продължава да изостава в съпоставяне със междинното равнище за остарелия континент, което остава към 62,33 точки.

Най-големите провокации за страната остават битката с безнаказаността, укрепването на институциите и повишението на публичното доверие в ръководството.

В международен мащаб, Индексът акцентира по какъв начин корупцията подкопава световните старания за справяне с климатичната рецесия. В страни като Бразилия (34) и Южна Африка (41) корупционните практики заплашват огромни вложения в зелени технологии и стабилно развиване. Освен това, корупцията в енергийния бранш продължава да е сериозен проблем в страни като Русия (22) и Азербайджан (22), което компрометира интернационалните старания за реализиране на въглеродна индиферентност.

„ Трябва да се затвори кръга от закони, които са с антикорупционен темперамент и дават опция на жителите да бъдат чути като регламентирането на отбрана против така наречен каузи „ плесници “ и извеждането на ярко на лобистките практики в държавното ръководство. Без тези промени не можем да чакаме финансиране от Европейски Съюз, както и напредване на участието ни в Организацията за икономическо сътрудничество и раз.

В годините страната отделя значително средства за органите, ангажирани с битката с корупцията, правната рамка еволюира, въпреки и под външен напън, изключително в региона на наказателното правосъдие и сме изправени пред все по-широките пълномощия на антикорупционните органи. Резултатът от приложението е повече от подозрителен. Ако чакаме напредък, то би трябвало да се работи там, където дефицитът е максимален – организационната просвета и развиване на фрагментите. “, съобщи Калин Славов, изпълнителен шеф на Асоциация „ Прозрачност без граници “.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР