ПекселсНа 20 ноември ще се проведе дискусия зловредното и пристрастяващо

...
ПекселсНа 20 ноември ще се проведе дискусия зловредното и пристрастяващо
Коментари Харесай

Българските деца прекарват по 4 часа на ден пред екрани - по този показател сме втори сред 88 страни

Пекселс

На 20 ноември ще се организира полемика зловредното и пристрастяващо въздействие, които имат обществените мрежи върху децата и ограничението на потреблението им от деца до 15 години.

Това стана ясно от чуването на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в отрасловата парламентарна комисия, съобщи БГНЕС.

Въпросът по отношение на това по кое време ще се организира обявеният преди няколко седмици необятен спор по отношение на възбраната за потребление на обществени мрежи от деца до 15-годишна възраст бе заложен от депутата от ГЕРБ-СДС Десита Петкова, член на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.

„ Дискусията потегли от Проектозакона за предучилищното и учебното обучение, където ние предлагаме и в допълнение ограничение на използването на екрани и мобилни устройства в учебно заведение ", напомни просветният министър и означи, разумно породи естественият въпрос „ А по какъв начин ограничаваме отвън учебно заведение? ", тъй като е реалност, че сега в учебно заведение има ограничавания.

Анализът на Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) демонстрира, че от 88 страни българските деца са на второ място по време, прекарано пред устройства – приблизително на ден по 4 часа, като под 10% от това време е за просветителни цели, заяви Вълчев. „ С други думи те споделят, че нашите деца прекарват най-вече време в разпръскване, което е изгубено за задачите на развиването на всевъзможни умения – и когнитивни, и отзивчиви, и социално-емоционални, и двигателна интензивност, страда и зрението ", разясни той.

По думите му този спор тече и в редица други страни. „ Знаете, Австралия забрани обществените мрежи. Подобен спор имаме във Франция, в Испания, в Норвегия, в Гърция, в Дания. Впрочем, Дания сега са председателстващи Европейския съюз и те подеха общоевропейска самодейност за ограничение използването на обществени мрежи на деца, младежи под 15-годишна възраст ", акцентира министърът на образованието във връзка самодейността на датското председателство.

От друга страна, обърна внимание той, към този момент има задоволително научни проучвания, които потвърждават зловредното и пристрастяващо влияние, по тази причина съгласно него има съображение да се приказва за ограничаване.

„ Аз не споделих, че ще предложа ограничавания. Още повече, че това излиза малко отвън тясната ми секторна подготвеност, защото не е в Закона за предучилищното и учебното обучение, само че споделих, че си заслужава да се провежда спор, да се приказва по тематиката, тъй като, най-малкото, един огромен % родители ще чуят, че има такова нездравословно влияние ", добави Вълчев и уточни, че научните проучвания са безапелационни и демонстрират доста увреждания върху мозъка.

При децата рационалната част на мозъка се развива много по-късно и те доста по-трудно могат да се отърсят, да се управляват във връзка с зависимостите, доста по-лесно се пристрастяват, а в обществените мрежи е потвърдено, че има доста наличие с съзнателно заложени пристрастяващи детайли, съобщи просветният министър. „ Имаме задоволително учредения, задоволително научни проучвания, даже фотоси, които демонстрират увреждания на мозъка, които са безапелационни, че би трябвало най-малкото като родители да приказваме по този въпрос, тъй като е нездравословно ", сподели още той.

Вълчев съпостави зловредното влияние върху децата при потреблението на обществени мрежи с радиацията.

Няма заплаха да ги създадем цифрови отшелници, безапелационен е просветителният министър. „ Рано или късно ще вземат устройства в ръцете си. Ще работят посредством устройства, както и ние работим посредством телефоните в ръцете си, въпросът е да ограничим времето, прекарано в разпръскване в обществени мрежи, тъй като то има зловредно влияние върху развиването на децата. Трябва ясно да го кажем на родителите, даже да изкрещим за това ", счита той.

От МОН взаимно с Комисията по образованието и науката, с Комисията по опазване на здравето и с Комисията по демографската политика, децата и фамилията ще провеждат такава полемика. „ Планирали сме я на 20 ноември. Ще поканим всички, които имат предпочитание да изкажат мнение по тематиката – специалисти, лекари, психолози, представители на Датското председателство, на софтуерни компании. Вече сме подхванали дейности за това да създадем тази полемика и то напълно скоро ", сподели в умозаключение министър Вълчев.

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР