ПЕКИН/МАНИЛА (Ройтерс) - Китайското външно министерство във вторник повтори призива си към Филипините да изтеглят заседнал военен кораб - ръждясала реликва от Втората световна война, използвана като база - от оспорвана плитчина, след като Манила каза на Пекин, че няма да изостави района.
Спорът около Втората плитчина Томас в Южнокитайско море дойде, след като Манила обвини бреговата охрана на Китай в „прекомерни и обидни действия " срещу филипинските плавателни съдове.
"Китай отново призовава филипинската страна незабавно да извади военния кораб от Second Thomas Shoal и да го върне в неокупираното му състояние," се казва в изявление на външното министерство на Китай.
Китай е съобщил на Филипините по въпроса за Втората плитчина Томас „многократно“ по дипломатически канали, но неговата добра воля и искреност са били „игнорирани“, добави той.
Китай е готов да се справи с морските въпроси води разговори и консултации, каза външното министерство.
Джонатан Малая, помощник генерален директор на Съвета за национална сигурност на Филипините, повтори коментарите, които направи в понеделник, като каза: „Филипините никога няма да изоставят нашия пост в Аюнгин Шол".
"Призоваваме Китай да не ескалира нещата с водни оръдия или военни лазери, което излага живота на Филипините на риск, а чрез искрени преговори и други дипломатически средства," добави той.
Напрежението между двете страни се повиши по отношение на Южнокитайско море при президента на Филипините Фердинанд Маркос младши, като Манила се връща към Съединените щати, които подкрепят Манила в морските й спорове с Китай.
Китай бреговата охрана каза в понеделник, че страната е казала на Манила да не изпраща кораби до плитчината и да не изпраща „строителни материали, използвани за мащабен ремонт и укрепване“ на заседналия военен кораб.
Външното министерство каза, че същия ден той спря филипински кораб, който се насочи към плитчината в „съответствие със закона“, осъждайки Филипините за нарушаване на суверенитета на Китай и Декларацията за поведението на страните в Южнокитайско море.
Историята продължаваЕхо външното министерство, китайският посланик във Филипините каза във вторник, че Китай няма друг избор, освен да отговори.
„Китай чакаше обратна връзка от филипинската страна и се надява и двете страни да започнат преговори веднага щом възможно, така че съвместно да поддържаме мира и спокойствието в съответните води“, каза посланик Хуанг Силян.
Китай претендира за суверенитет над почти цялото Южнокитайско море, което се припокрива с водите на Малайзия, Виетнам, Бруней, Тайван и Филипините.
(Репортаж от Ела Као и Лиз Лий в Пекин, Карън Лема в Манила; Редактиране от Жаклин Уонг и Гери Дойл)