Пекин е поискал от местните производители на автомобили да спрат

...
Пекин е поискал от местните производители на автомобили да спрат
Коментари Харесай

Пекин е препоръчал на китайските производители да спрат инвестициите си в страни от ЕС

Пекин е изискал от локалните производители на коли да спрат вложенията си в европейските страни, които поддържат спомагателните мита върху създадените в Китай електрически транспортни средства, съобщи Ройтерс, базирайки се на осведомени източници.

Вчера Европейски Съюз разгласи, че ще наложи от 31 октомври (четвъртък) спомагателни мита върху вноса на електрически автомобили, създадени в Китай, в размер до 35,3 на 100. В момента ставката е 10 на 100. 

Европейската комисия предложи налагането на спомагателните цени на фона на следствие, което стартира през септември 2023 година, обвързвано с големите дотации, които държавното управление в Пекин отпуска на китайските производители на електрически коли.

Десет членки на Европейски Съюз, сред които Франция, Полша и Италия, поддържаха митата при гласоподаване този месец, до момента в който пет членки на блока, измежду които Германия, се опълчиха, а 12 се въздържаха.

Докато Пекин продължава договарянията за опция на митата, на китайските автомобилостроители, в това число Би Уай Ди (BYD), Ес Ей Ай Си (SAIC) и " Джийли " (Geely), е било казано на среща, извършена от министерството на търговията на 10 октомври, че би трябвало да спрат за момента своите капиталови проекти в страни, които са подкрепили предлагането, обявиха източниците.

Няколко задгранични производители на коли също са участвали на срещата, на която на участниците е било казано да бъдат внимателни при вложенията си в страни, които са се въздържали от гласоподаване, и са били " насърчени " да влагат в тези (държави), които са дали своят вот " срещу " митата, допълниха източниците.

От " Джийли " отхвърлиха коментар, до момента в който от Би Уай Ди, Ес Ей Ай Си и министерството на търговията към този момент не са дали отговор, отбелязва Ройтерс.

Италия и Франция са измежду страните от Европейски Съюз, които се стремят да привлекат китайските производители на коли за вложения, само че в това време предизвестяват за рисковете, които вносът им крие за европейските производители.

Държавната компания Ес Ей Ай Си, вторият по величина експортьор от Китай, избира място за фабрика за електрически автомобили в Европа и настрана възнамерява да отвори втория си европейски център за елементи във Франция тази година, с цел да отговори на възходящото търсене на своите транспортни средства с марка Ем Джи (MG).

Френското държавно управление не отговори незабавно на искане за коментар, показва Ройтерс.

Италианското държавно управление договаря с " Чери " (Chery) и други китайски автомобилни производители, в това число " Дунфън мотър " (Dongfeng Motor), за евентуални вложения.

Министерството на промишлеността на Италия отхвърли коментар, а от " Дунфън " и " Чери " към този момент не дават отговор.

Би Уай Ди строи цех в Унгария, която гласоподава " срещу " митата. Китайската компания също по този начин обмисля пренасяне на европейската си централа от Нидерландия в Унгария заради опасения за разноските си, споделиха източниците.

Дори преди Пекин да издаде своите насоки, китайските компании бяха внимателни по отношение на независимото основаване на индустриални обекти в Европа, защото това изисква огромни вложения и надълбоко схващане на локалните закони и просвета.

На срещата на 10 октомври на автомобилостроителите е било казано и, че би трябвало да заобикалят обособени капиталови полемики с европейските държавни управления и вместо това да работят дружно за осъществяване на групови договаряния, допълниха източниците.

Директивата е предшествана от сходно предизвестие през юли, когато министерството на търговията посъветва китайските автомобилни производители да не влагат в страни като Индия и Турция и да бъдат деликатни с вложенията (си) в Европа.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР