Между репресиите на талибаните, глада и синтетичната дрога: Нарко адът под моста Пул-е Сухта
Печално известният мост Пул-е-Сухта в западната част на афганистанската столица Кабул продължава да бъде знак на филантропична злополука.
Въпреки огромните и постоянно насилствени акции за пречистване, подхванати от талибаните, регионът остава привлекателен център за хора с тежка наркотична взаимозависимост, съгласно отчети на проверяващи публицисти.
След завръщането си на власт де факто държавното управление разгласи война на опиума. По данни на следствие на медията BBC , талибаните залавят стотици мъже под моста и ги транспортират наложително в центрове за рехабилитация.
Условията в тези лагери обаче са описвани като спартански и сурови. Зависимите минават през 45-дневен детокс без съответна здравна помощ. Докладите на правозащитната организация Zan Times удостоверяват, че неналичието на дълготрайна терапия води до всеобщо връщане на пациентите назад под моста незабавно след освобождението им.
Местните лекари, които се пробват да оказват помощ на терен с лимитирани запаси, разказват обстановката като сериозна. „ Тези хора не са нарушители, те са заболели. Без психическа поддръжка и икономическа интеграция, детоксът е просто краткотрайно изтезание “, споделя пред филантропични служащи доктор Ахмад, афганистански психиатър, лекуващ зависимости в Кабул.
Самите жители на Пул-е-Сухта описват за порочния кръг на оцеляването. „ Бият ни, затварят ни, само че когато ни пуснат, ние нямаме домове, нямаме работа, фамилиите ни се срамят от нас. Връщаме се тук, под моста, тъй като нямаме различен живот “, споделя 28-годишният Тарик, който е привързан от пет години и към този момент три пъти е минал през лагерите на режима.
Проблемът се задълбочава от изменящия се наркопазар в района. Последният формален отчет на Службата на Организация на обединените нации по опиатите и престъпността (UNODC), оповестен от ReliefWeb , сигнализира за рискова наклонност: до момента в който производството на обичайния хероин спада заради възбраните, използването на синтетични опиати, най-много метамфетамин (известен като „ бистър мет “), отбелязва фрапантен растеж. Тези субстанции са по-евтини за произвеждане, извънредно нападателни към душeвността и бързо трансформират Пул-е-Сухта в огнище на нова вълна от зависимости.
Международната общественост и организациите на Организация на обединените нации се намират в тежка дипломатическа и филантропична алтернатива. От една страна, те остро осъждат методите на талибаните, нарушаващи съществени човешки права. От друга страна, прекъсването на задграничните помощи след 2021 година лиши страната от работеща здравна система. Световната здравна организация, представена на формалния си портал WHO EMRO , продължава да поддържа стеснен брой центрове за лекуване на зависимости и мобилни екипи. Организация на обединените нации упорства за финансиране на стратегии, основани на потвърдени медицински практики, само че отводът на режима да сътрудничи по интернационалните стандарти блокира огромната помощ.
Животът под Пул-е-Сухта остава затворен кръг от беднотия, стигма и липса на други възможности, трансформирайки оборудването в монумент на една нерешена човешка покруса в сърцето на Кабул.




