Първо издание на Хобит от британския писател Дж. Р. Р.

...
Първо издание на Хобит от британския писател Дж. Р. Р.
Коментари Харесай

Рядко първо издание на Хобит продадено на търг за 43 000 британски лири

Първо издание на " Хобит " от английския публицист Дж. Р. Р. Толкин, намерено инцидентно при почистване на къща в Бристол, Англия, беше продадено на търг за 43 000 английски лири (около 49 300 евро), съобщи Агенция Франс Прес, базирайки се на аукционна къща Auctioneum.

Първоначалната оценка на книгата е била 10 000 лири (около 11 500 евро), само че в последна сметка тя е закупена за над четири пъти по-висока сума от частен английски колекционер. 

" Това е приказен резултат за една доста специфична книга, която притегли предложения от целия свят ", сподели експертката Кейтлин Райли, представена в прессъобщение.

Книгата е измежду към 1500 екземпляра, отпечатани през 1937 година, в първото издание на романа " Хобит ", трансформирал се в международен бестселър. 

Редкият образец е от фамилната библиотека на ботаника Хюбърт Пристли, който " евентуално " е познавал създателя, съгласно Auctioneum. 

Книгата е с бледозелена корица и съдържа черно-бели илюстрации от създателя. Всички последващи издания са с цветни илюстрации, означават от аукционната къща.

През 2015 година автентично издание на " Хобит " с посвещение на елфически език беше продадено за 137 000 лири (187 000 евро) на търг, проведен от аукционна къща " Сотбис " в Лондон, напомня Агенция Франс Прес. 

По-рано тази година гигантска статуя на Гандалф, яхнал орел, напусна вечно летище Уелингтън.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР