Първо интервю на Илиана Иванова вече на поста европейски комисар.

...
Първо интервю на Илиана Иванова вече на поста европейски комисар.
Коментари Харесай

Българският еврокомисар пред bTV: Първо интервю на Илиана Иванова след встъпването ѝ в длъжност

Първо изявление на Илиана Иванова към този момент на поста европейски комисар. За вноса от Украйна, за Шенген, за опциите да наваксаме закъснението ни по Плана за възобновяване и резистентност, както и за отбраната на българските ползи по отношение на Северна Македония – изявление с Илиана Иванова на кореспондента ни за европейските институции Десислава Минчева.

Една от горещите тематики тази седмица е украинското зърно. Гореща за България поради митингите и поради настояванията за възбрана за импорт. Гореща за Европа, тъй като три страни членки вкараха едностранни ограничавания. Може ли всяка една страна членка в един миг да реши да вкарва едностранни ограничаващи ограничения?

Тя поема ресора на Мария Габриел

Илиана Иванова : Вие сама казахте, че това е обща европейска политика. Така че там, където имаме европейска компетентност, важат европейските правила. Ще бъде в прорез с разпоредбите въвеждането на едностранни ограничения, само че несъмнено страните членки могат сами да вземат решение какво да вършат. Последиците обаче… Знаем, че при всяко нарушение на общата политика има такива последствия. Не бих съветвала да вървим в тази посока, а да търсим общо европейско решение, което мисля, че се случва и виждаме с еволюцията на събитията от последните дни, че това е вярната стъпка.

Вашият съвет е да не се вкарват едностранни ограничаващи ограничения. А за такива има ли наказания?

Илиана Иванова : Моят съвет е да продължаваме да търсим разговора, градивната полемика, което вършим и сега. Защото и двете страни имат своите причини.

Тя удостовери безапелационната поддръжка за Украйна

Оттук нататък смятате за по-разумно България да договаря непосредствено с Украйна или да минава през Брюксел?

Илиана Иванова : Аз мисля, че процедурите са доста ясни. Ние би трябвало да търсим общо европейско решение. Комисията работи дружно с всички страни членки и това е пътят.

Темата за Шенген… Какъв жест от страна на Европейката комисия беше рухването на Механизма за съдействие и инспекция? Жест към България?

Илиана Иванова : Мисля, че това е справедлива истина. Да, значимо самопризнание е, само че това са обстоятелства. Още през 2019 година беше преустановен отчетът, официално Механизмът го прекратяваме в този момент. Това са справедливи обстоятелства и България е изпълнила всички критерии. Това е нещо, с което би трябвало да се поздравим, да бъдем удовлетворени, само че пътят към Шенген минава през утвърждението на страните членки. Позицията на Екологичен потенциал и на Европейска комисия е ясна от доста от дълго време. От 12 години България извършва тези критерии. Мисля, че се уморихме всички да повтаряме едно и също – и евродепутати, и национални управляващи. И позицията на Европейска комисия, която беше доста ясно изказана и от председателката в речта за положението на Европейски Съюз предходната седмица – изключителната добавена стойност и принос, който България и Румъния имат към опазването на границите. Така че за Европейска комисия това остава приоритет. Искам да Ви уверя, че ние ще продължим да работим доста интензивно с всички тези, които към момента не са повярвали и не са съгласни, до момента в който това стане факт.

Старият континент изостава 7 пъти от Съединени американски щати

Другата страна, спряна за Шенген – Румъния, съобщи, че даже има намерение да съди Австрия, в случай че още веднъж я спре за Шенген. Възможно ли е това? Възможно ли е да има компенсации, допустимо ли е да има съд за Австрия?

Илиана Иванова : Не е редно аз да разясня какво би трябвало да вършат обособените страни, това е работа на страните членки да взимат своите решения какви ограничения да подхващат и в каква посока да адресират тези проблеми. Позицията на Европейска комисия, още един път дублирам, е доста ясна - ние ще продължим да поддържаме и България, и Румъния в този път, до момента в който това стане факт.

Планът за възстановяване… България е измежду най-закъснелите. Всички пари би трябвало да са усвоени и всички планове би трябвало да са приключени през 2026 година Какво е допустимо да спасим ние по този План за възобновяване? Според Вас върху кои цели би трябвало да се концентрираме, с цел да не загубим всичко?

Илиана Иванова : Нека първо да кажем, че не е единствено България тази единствена страна, която има проблеми, закъснение и предоговаряне. Това е нещо ново за всички. Този механизъм е нов за всички страни членки и е обикновено да има този развой на напасване, на предоговаряне, на доизглаждане на някои несъответствия. Доколкото видях осъществяването на тези основни стадии и цели, е към половината, с цел да можем за заявим искане и да получим заплащане по втория транш. Трябва да се ускорят тези процеси от българска страна. Но желая да уверя, че това, което е допустимо от наша страна, от моя страна, като подпомагане, като помощ и препоръки – изцяло е отворена нашата врата за подпомагане, с българското държавно управление да наваксаме това закъснение, само че работата би трябвало да се свърши от страна на България. Защото изключително в тези сложни, тежки моменти на лимитирани бюджети, имаме най-голяма потребност от това финансиране, което е тук, то е разполагаем, просто ние би трябвало да си свършим работата, с цел да го получим. Над 700 милиона евро по второто заплащане чакат да бъдат усвоени, просто би трябвало да осъществим основните стадии и цели.

В Европарламента отзивите за нея са позитивни

Ще има ли гаранции за отбрана на ползите на България по отношение на Северна Македония?

Илиана Иванова : Дали ще бъдат непокътнати българските ползи? Аз мисля, че разпоредбите са доста ясни. И всяка страна, която е в този развой на предприсъединяване, би трябвало да извърви своя път и да извърши своите задължения. Така че, в случай че приказваме за Република Северна Македония – имаме ясни задължения по връзки на промени в Конституцията, имаме два други протокола в Договора за добросъседство и другарство. И когато тези неща бъдат изпълнени… Аз несъмнено не съм индивидът, който ще се ангажира със периоди по кое време ще стане, само че разпоредбите са ясни за всички и комисията не прави изключение за никого.

Правилно ли разбирам, че отговорът Ви е „ Да, българските ползи ще бъдат предпазени “?

Илиана Иванова : Аз мисля, че е ясно. В тези задължения, които са дефинирани в предприсъединителните съглашения на страната кандидатка – до момента в който те не ги изпълнят, процесът на присъединение няма да се случи. 

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР