Първият за годината случай на ку-треска е установен в Пловдив.

...
Първият за годината случай на ку-треска е установен в Пловдив.
Коментари Харесай

Неочакван случай на ку-треска в Пловдив: Мъж без досег с животни се разболя

Първият за годината случай на ку-треска е открит в Пловдив. Заболяването е диагностицирано при 57-годишен мъж, който не е имал директен контакт с животни – най-честият източник на инфекцията.
Прочетете още
Ку-треската е инфекциозно заболяване, при което главен контейнер на болестта са животните. Болестта циркулира в природата и се предава посредством кърлежи или по други механизми сред кози, овце, гризачи и птици. Особено значим източник на зараза са домашните кози и овце.

При хората заразяването най-често става по въздушно-прахов път – посредством поемане на аерозоли от инфектирани животни или прахови частици, съдържащи причинителя на болестта. Възможно е инфекцията да се съобщи и посредством консумация на недобре термично обработено месо от инфектирани животни. Най-застрашени са хората, работещи в областта на отглеждането на животни.

„ Човекът обаче не отглежда овце или кози и не е имал допир до такива животни “, изясни пред TrafficNews доктор Милена Панайотова, шеф на дирекция „ Надзор на заразните заболявания “ към РЗИ-Пловдив.

Мъжът в началото почнал да се оплаква от общо неразположение, настинка, висока температура, мощно главоболие и изнемощялост. Личният му доктор му назначил домашно лекуване, само че положението му не се подобрило.

Впоследствие пациентът развил пневмония и бил признат за лекуване в УМБАЛ „ Пловдив “. Именно там, след направени кръвни проучвания, лекарите инцидентно открили, че става дума за ку-треска.

На 6 април мъжът е изместен в Инфекциозна клиника към УМБАЛ „ Свети Георги “, където е извършено профилирано лекуване на инфекциозното заболяване. Към момента той е изцяло оздравял и към този момент е изписан от болничното заведение.

 
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР