Най-важното от изминалата седмица – Напусна ни Маргарита Михнева и искане за депутатски имунитети
Първият работен ден от седмицата стартира с тъжната вест , че журналистката Маргарита Михнева е изгубила живота си на 72 години след дълго боледуване. Тя издъхна в швейцарска клиника. Новината за кончината ѝ бе обявена от изданието „ Банкеръ “. Михнева, която през 2000 година победи тежката диагноза рак на гърдата , още веднъж се сблъска с онкологично заболяване през 2021 година , когато ѝ бе сложена диагноза рак на костите .
Маргарита Михнева е един от пионерите на проверяващата публицистика в България. Родена на 21 април 1952 година в София, тя приключва право в Софийския държавен университет. След дипломирането си е разпределена като прокурор в Търговище, само че избира да не практикува като правист. Вместо това, тя се посвещава на публицистиката – кариера, която я трансформира в едно от най-разпознаваемите имена в медийната среда.
През 1975 година стартира работа в Българската национална телевизия (БНТ), а през 1992 година започва именитата си графа „ Конфликти “. Предаването, което продължава до 1999 година, бе отличителна платформа за проверяваща публицистика. След това продължава кариерата си в други водещи медии като bTV и Нова телевизия.
Президентът Румен Радев изрази съболезнования на фамилията и околните на Михнева, разяснявайки: „ Нейният професионализъм като публицист и водещ остава ослепителен образец за идващите генерации, посветили себе си на задачата да отстояват истината и справедливостта и да бъдат ангажирани както със значимите за обществото тематики, по този начин и с проблемите на обособения човек. “
с значимо предложение. От ведомството желаят Националната организация за приходите /НАП/ да може да извършва претърсвания и изземвания . Тези промени са планувани в плана за Закон за държавния бюджет за 2025 година. Новината заяви в обществената мрежа Фейсбук депутатът от „ Демократична България “ /ДБ/ Божидар Божанов . Той изясни, че Национална агенция за приходите би трябвало да може да прави претърсвания и изземвания „ по реда на Наказателно-процесуалния кодекс “ .
В същото време обаче Божанов акцентира, че на този стадий въобще не е ясно какво тъкмо значи това, тъй като за момента конкретни промени в Наказателно-процесуален кодекс не се оферират .
На 17 декември 13-годишният Николай Илиев от старозагорското село Конаре беше разгласен за търсене. Момчето, което е със Синдром на Даун, е липсващ по обяд в същия ден от вкъщи си. Издирват го служители на реда, горски чиновници и доброволци. Използват се дронове, термокамери и кучета. Проверяват се и водоеми, само че към днешна дата диря от детето – няма .
Във вторник стана ясно, че България е изправена пред риска да загуби 640 милиона лв. , предопределени за закупуване на нови електрически мотриси по Плана за възобновяване и резистентност. Причината е решение на Върховния административен съд /ВАС/, което връща публичната поръчка за доставка на на стадия на оценка на подадените предложения. Това решение е вследствие на тъжба от консорциума „ Булему “, който включва дъщерни сдружения на френската компания „ Алстом “. Консорциумът е бил отхвърлен от процедурата, което докара до стартирането на правосъдния развой.
Съгласно Плана за възобновяване и резистентност България трябваше да закупи 35 нови електрически мотриси на стойност над 1 милиард лв.. До момента са контрактувани единствено 20 мотриси за половината от тази сума. Съдебните разногласия и забавянията към публичната поръчка съществено заплашват усвояването на плануваните средства и модернизацията на железопътния превоз в страната.
Министерството на превоза и известията ще би трябвало да преразгледа процедурата и да оцени още веднъж офертите, като се съобрази с напътствията на съда. Това евентуално ще докара до спомагателни забавяния и евентуална загуба на европейското финансиране , в случай че периодите за осъществяване не бъдат спазени. Ситуацията акцентира нуждата от по-ефективно ръководство на публичните поръчки, с цел да се избегнат сходни проблеми в бъдеще. Според специалисти, в случай че планът не бъде осъществен, България освен ще загуби обилни средства, само че и ще пропусне опцията за модернизиране на железопътната инфраструктура.
В сряда някогашният зам.-председател на Мария Филипова направи скандални разкрития за Васил Божков при разпита й пред съда през днешния ден. Тя разгласи, че предприемачът й е предложил по 10 000 лв. дневно , с цел да прави каквото си изиска в хазартния отрасъл. Целта на всичко това било да се дават и лишават лицензии . Филипова дава показания по делото против Васил Божков, което е за проведена незаконна група за изнудване, както и за корупция.
Първата среща на Мария Филипова с предприемача е била в нейния кабинет. Той е отишъл непосредствено там. Филипова твърди, че е отказала на Божков да вземе парите, тъй като му е обяснила, че работи съгласно буквата на закона. Но първоначално тя се е чувствала уплашена от това, което се случва.
В същото време Софийският градски съд не позволи на Божков да напусне страната, с цел да лекува зрението си в чужбина , съобщи „ bTV “. Искането бе той да пътува до Франция на 20 декември и да бъде там до 20 януари, тъй като имало риск да загуби зрението на едното си око. Според показани медицински документи предприемачът към този момент е бил лекуван и даже опериран в България. Епикризата даже демонстрира, че той бил изписан в положително положение. Прокуратурата изиска нова експертиза на Божков, само че съдът отхвърли това.
На 19 декември основният прокурор отправи искане към Народното събрание за събаряне на имунитетите на шест народни представители. Искането е направено по отношение на разнообразни наказателни производства и събрани доказателства за осъществени закононарушения.
1. Лена Бориславова /ПП-ДБ/ – упрекната за документно закононарушение, обвързвано с прилагане на неистинен документи през 2021 година Разследването включва голям брой разпити и компютърно-технически експертизи.
2. Радостин Василев /МЕЧ/ – произвеждане за насила, обвързвано с дело от 2023 година Разследването се води от Софийския градски съд.
3. Веселин Вешев и Ангел Георгиев /„ Възраждане “/ – Обвинения за безчинство и нанасяне на леки телесни повреди на служители на реда през 2021 година
4. Гюнай Далоолу /„ Движение за права и свободи – Ново начало “/ – Обвинен за насила, в това число закани за обезпечаване на преференции на изборите за 49-то Народно заседание.
5. Марио Рангелов /„ Движение за права и свободи – Демокрация, права и свободи “/ – Обвинения за закононарушения срещу политическите права на жителите. Според следствието, той е управлявал група за обезпечаване на имотни облаги против гласове на изборите за 51-то Народно заседание.
Според Конституцията на България /чл. 70/, свалянето на депутатския имунитет е допустимо единствено с позволение на Народното събрание или с документално единодушие на съответния народен представител. На 9 декември Сарафов също внесе искане за събаряне на имунитета на Кирил Петков /ПП-ДБ/ по отношение на следствие, водено от Софийската градска прокуратура.
С настояванията за събаряне на имунитетите на шестима депутати , прокуратурата още веднъж слага въпроса за отговорността на политическите фигури. Разследванията занапред ще покажат по какъв начин ще се развият тези случаи и какво ще бъде решението на Народното събрание.
„ Нямам никакви терзания по съглашението с Украйна. Искането ми за координиране с Народното събрание е поради 10-годишния период на документа. Недоумявам по какъв начин може да се стигне да умозаключения, че това е направено за неуспех на договарянията за постоянно държавно управление. Ако има човек, който най-вече да желае постоянно държавно управление, това съм аз. “
Това съобщи в четвъртък пред публицисти в Брюксел. Премиерът изрази вяра националните представители да заявят позиция по съглашението с Украйна, с цел да мога да го подпише . Той беше безапелационен, че Европейският съюз би трябвало да показва единство по тематиката с Украйна и българската позиция остава непроменена. Помощта ще бъде оказвана до когато би трябвало и ще бъде всеобхватна , с цел да се реализира обективен и дълготраен мир, който да подсигурява териториалната целокупност и самостоятелност на Украйна, а и всичко записано в Устава на Организация на обединените нации и интернационалното право, добави Главчев.
На въпрос от медиите министър председателят съобщи, че не стоял въпросът за въвеждане на надзор по границата с Гърция . Има процедури, които би трябвало да стартират една след друга, виждате че, няма стартирала такава процедура, уточни Главчев. По тематиката за Република Северна Македония министър-председателят удостовери, че позицията на България остава непроменена. Според премиера би трябвало да се намали остротата на изрече от страна на Северна Македония . Нека стартираме с положителния европейски звук, който би трябвало да се ползва сред страна член на Европейски Съюз и претендент за член на Европейски Съюз, добави Главчев.
В петък „ Продължаваме Промяната “ посочи, че страната ще стартира новата 2025 година без държавен бюджет , след като отхвърли да внесе в Народното събрание план на закон за удължение на действието на бюджета за 2024 г. След сформирането през днешния ден на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, беше импортирано искане с 1/3 от членовете на комисията за свикване на съвещание на комисията през днешния ден, на което министърът на финансите да показа проектите на министерството за дейности в обстановка без признат бюджет за 2025 година и без удължителен закон.
В петък сноубордист почина , откакто попадна в лавинно поле, оповестиха за Българска телеграфна агенция от Планинската избавителна работа (ПСС) на Българския червен кръст (БЧК). Инцидентът е станал малко преди 15:00 ч. сред ски зоната на Банско и хижа „ Вихрен “. Двама сноубордисти са попаднали в лавинно поле , а трети човек остава отвън него. Той съумява бързо да ги локализира, защото и тримата са били с самостоятелни лавинни уреди, и ги изравя, само че единият от сноубордистите е умрял .
От Планинска избавителна работа – отряд Банско оповестиха за Българска телеграфна агенция, че починалият при случая мъж е на 25 години . Оттам показаха, че вторият покрит сноубордист е с контузии, само че, по първична оценка на екипите на място, положението му не е животозастрашаващо.
Последният работен ден беше белязан от два митинга в София – на таксиметровите водачи и на чиновниците на градския превоз .
Първите стачкуваха против невзетите ограничения по отношение на наложителната застраховка „ Гражданска отговорност “ , а вторите поради неналичието на групов трудов контракт , който би трябвало да бъде подписан със „ Столичен Автотранспорт ЕАД “.
Важно за служители на реда, военни и учители: Очаква ли се растеж на заплатите им?