Първият плаващ соларен парк в България може да заработи до

...
Първият плаващ соларен парк в България може да заработи до
Коментари Харесай

Плаващият фотоволтаичен парк за 1 милиард лева край Монтана ще бъде готов до 4 години

Първият плаващ слънчев парк в България може да проработи до 4 години. Той ще се намира на територията на язовир " Огоста ". Това сподели ръководещият сътрудник в България на компанията Profine Energy Крум Василев, в изявление за Българска телеграфна агенция. По думите му, в началото проектите са били този парк да бъде с мощ към 1 гигават, само че в последна сметка мощността ще бъде сред 500 и 800 мегавата.

Размерът на инвестицията зависи от размера на слънчевия парк, като 1 мегаватчас конфигурирана мощ ще коства към 1 млн. евро. Съответно, " в случай че е 800 мегавата - 800 млн. евро, в случай че е 500 мегавата - 500 млн. евро ", показва Василев.

Големината на плаващия слънчев парк зависи от няколко неща, изяснява Василев. Първото е положението на самия язовир " Огоста ". След това - какво ще разреши страната. Първоначалните упования на Profine Energy са били, че може да се употребява целият язовир, само че след това се оказва, че би трябвало да има разстояние от стената му. В последна сметка могат да се употребяват към 850 хектара от площта на язовир " Огоста ", който е общо 2000 хектара.

Крум Василев уточни, че самият градеж на този плаващ слънчев парк се чака да стартира след към 2 години, а стартирането му в употреба ще бъде към година и половина - две, след началото на градежа.

Profine Energy е построила сходни плаващи паркове в Германия, Австрия, Нидерландия и Испания, разяснява още ръководещият сътрудник на компанията в България.

Представители на немската компания " Профайн Енерджи ГмбХ " при започване на ноември предходната година бяха на посещаване в страната ни за изследване на опциите да стартират план у нас. По-късно те публично потвърдиха интереса си за огромна инвестиция в построяването на плаващ слънчев парк в Северозападна България, което стана в края на декември, по време на среща сред министъра на стопанската система и промишлеността Никола Стоянов, изпълнителния шеф на " Държавната консолидационна компания " Венцислав Димитров и притежателя на немската компания доктор Петер Мрозик.

Тогава беше подписан и протокол за желанията , който удостоверява капиталовия интерес на частната компания. Документът обаче не поражда каквито и да било отговорности за страната. За немската компанията обаче е значимо да официализира желанията си по допустимо най-публичен метод, като конкретизира територията на язовир " Огоста " за евентуалната локация на своята инвестиция.

Към момента желанието за инвестиция включва повсеместен ремонт и възобновяване на язовирната стена на язовир " Огоста " и създаване на плаваща слънчева електроцентрала с потенциал в границите на 500 - 1500 мегаватпика (mWp). Предвижда се следваща дълготрайна употреба, поддръжка и сигурност на язовира и слънчевата електроцентрала. Предвижданията са, инвестицията да надвиши 1 милиарда евро, а вложителят се ангажира да употребява български реализатори за реализацията на огромния план.

Германска компания желае да строи плаващ слънчев парк за 1 милиарда лв. на територията на язовир " Огоста "

Стартира процеса по изследване на всички законови и административни процедури за реализацията на огромната инвестиция
Източник: money.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР