Първият календар се е появил преди 4000 години в Месопотамия.

...
Първият календар се е появил преди 4000 години в Месопотамия.
Коментари Харесай

Календарът

Първият календар се е появил преди 4000 години в Месопотамия . Това съобщи в изявление за БГНЕС доктор Мария Бранкова, началник в отдел " Специална сбирка " в Националната библиотека в София.

Националната библиотека посрещна Новата 2024 година със специфична галерия, която демонстрира смяната на календарите във времето.

„ Календар произлиза от латински от думата " календаре " , което значи началото на всеки месец, а календариум значи счетоводна книга или книга на задълженията, т.е. то към този момент е имало несъмнено значение. Сега към този момент календарът е една система, проведена от интервалите от времето, която демонстрира другите месеци и дни в годините “, разясни доктор Мария Бранкова.

В наши дни се водим от григорианския календар и имаме 12 месеца в годината. Националната библиотека е почнала да събира календари от последните 50 години и най-старият, който тя има е от 1902 година

„ Той е със относително наситени цветове, защото при започване на предишния век еднолистните календари, които са се правили тогава, са употребявани репродукции на известни за времето си фотографи или художници . Календарите от началото на предишния век са доста забавни, тъй като съдържат истории “, съобщи доктор Бранкова.

След 1944 година опциите на фотографите и на самите художници стават по-големи и има основани детски календари, които от позиция на цвят и картина са извънредно скъпи и забавни. „ След 1944 година календарите са по месеци и са с разнообразни картинки. Като цяло те са олицетворявали другите типове животинчета, а към този момент по-късно се изобразяват и рисувани детски фигури, те са от 1960 година “, описа специалистът.

На календарите, част от изложбата, се виждат облиците на царското семейство , като да вземем за пример цар Фердинанд и дребният цар Симеон .

„ Календарът е забавен, тъй като с него стартира и свършва всяка една година. В края на годината вършим една равносметка и календарът става притежател на тази равносметка “, добави доктор Мария Бранкова, началник в отдел специфична сбирка в Националната библиотека в София.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР