Три случая на морбили във Варна, две деца са в болница
Първите случаи на морбили във Варна са при три деца на 2, 6 и 8 години, оповестиха от здравните управляващи. Две от тях са настанени в инфекциозна клиника, а третото е под домашна карантина, откакто родителите са отказали хоспитализация.
Две от децата са от едно семейство като те са били по време на Великденските празници в София и са контактували с друго инфектирано дете. Те имат сложена първа ваксина. Втора се слага на 12-годишна възраст.
„ Състоянието на децата е положително. Две от тях са приети в болница в инфекциозна клиника. Третото дете е в дома и протича обикновено болестта без някакви затруднения сега, положението на децата е положително ", изясни шефът на отдел „ Противоепидемичен надзор " в Регионалната здравна ревизия доктор Анна Баева.
Две от заболелите деца са от едно семейство и са били в София към Великденските празници, където са имали контакт със инфектирано дете.
Д-р Баева изясни по кое време се слагат имунизациите.
„ Ваксината се слага на 13 месеца и на 12 години. Децата не са достигнали тази възраст от 12 години. Затова имат единствено първа ваксина. Всички родители се уведомяват от общопрактикуващите лекари. Напомня им се, извикват се в кабинета и се слагат имунизациите ", изясни доктор Баева.
По отношение на разпространяването на болестта, здравните управляващи не регистрират сериозен растеж във Варна.
„ Във Варна има единствено 3 случая и в тях към момента чакаме потвърждения от референтната лаборатория. А другояче взривът на морбили е съсредоточен в Бяла Слатина, София, Плевен и тази област. "
Д-р Баева изясни и по какъв начин протича болестта при децата.
„ Различно е при всеки субект, само че тя стартира с конюнктивит, със сълзотечение, с висока температура, изнемощялост, с обрив. Дава обаче затруднения и при някои неимунизирани може да даде и тежки затруднения - пневмонии, и сърдечни проблеми, и неврологични енцефалити, дори може да има и засягане на ушите, оглушаване и така нататък "
По данни на здравната ревизия имунизационният обсег във Варна е сред 88% и 90% за 2025 година.
Две от децата са от едно семейство като те са били по време на Великденските празници в София и са контактували с друго инфектирано дете. Те имат сложена първа ваксина. Втора се слага на 12-годишна възраст.
„ Състоянието на децата е положително. Две от тях са приети в болница в инфекциозна клиника. Третото дете е в дома и протича обикновено болестта без някакви затруднения сега, положението на децата е положително ", изясни шефът на отдел „ Противоепидемичен надзор " в Регионалната здравна ревизия доктор Анна Баева.
Две от заболелите деца са от едно семейство и са били в София към Великденските празници, където са имали контакт със инфектирано дете.
Д-р Баева изясни по кое време се слагат имунизациите.
„ Ваксината се слага на 13 месеца и на 12 години. Децата не са достигнали тази възраст от 12 години. Затова имат единствено първа ваксина. Всички родители се уведомяват от общопрактикуващите лекари. Напомня им се, извикват се в кабинета и се слагат имунизациите ", изясни доктор Баева.
По отношение на разпространяването на болестта, здравните управляващи не регистрират сериозен растеж във Варна.
„ Във Варна има единствено 3 случая и в тях към момента чакаме потвърждения от референтната лаборатория. А другояче взривът на морбили е съсредоточен в Бяла Слатина, София, Плевен и тази област. "
Д-р Баева изясни и по какъв начин протича болестта при децата.
„ Различно е при всеки субект, само че тя стартира с конюнктивит, със сълзотечение, с висока температура, изнемощялост, с обрив. Дава обаче затруднения и при някои неимунизирани може да даде и тежки затруднения - пневмонии, и сърдечни проблеми, и неврологични енцефалити, дори може да има и засягане на ушите, оглушаване и така нататък "
По данни на здравната ревизия имунизационният обсег във Варна е сред 88% и 90% за 2025 година.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




