Първите ми думи са на признателност към вас, скъпи съотечественици,

...
Първите ми думи са на признателност към вас, скъпи съотечественици,
Коментари Харесай

Румен Радев: Чака ни каскада от кризи, ще продължа да бъда критичен

" Първите ми думи са на благодарност към вас, скъпи съотечественици ", акцентира Румен Радев на прага на втория мандат за преизбирането му на президентския пост в слово от парламентарната естрада. Той напомни, че гражданският протест против мафиотизацията на властта извади на повърхността обстоятелства и процеси, които тя премълчаваше. И на мен не ми е прелестно, само че избирам истината ", разяснява президентът. По думите му упованията на жителите тогава към президентската институция надалеч са надхвърляли.

" Преди 5 години вие ми поверихте виновната задача като президент на България да работя за добруването и единението на нашия народ, за суверенитета на вековната ни страна. Пет години по-късно вие още веднъж ни поверихте сложната задача, вашето доверие е най-меродавната оценка за комплицираните решения, които вземахме по време на мандата ", съобщи в словото си незабавно след клетвата Румен Радев.

" Наивно е да мислим, че от през днешния ден за на следващия ден ще върнем България в коловоза на демокрацията ", предизвести той, като уточни, че значително моделът още е непокътнат.

Румен Радев даде поръчка, че ще подкрепя новото държавно управление, само че също по този начин ще бъде сериозен към изпълнителната и законодателната власт, когато счита нещо за погрешно. Това обръщение той насочи от трибуната незабавно след клетвата за втория мандат.

" Чака ни оправянето с каскада от рецесии ", очерта бъдещето Радев. " Ще не преставам да бъда сериозен, когато намирам решенията на законодателната и изпълнителната власт за неправилни ", направи поръчка президентът, като даде обещание, че е отсреща и за разговор.

Той очерта нужда от промени в Конституцията, само че освен в частта за правосъдната власт.

" Считам, че отварянето на Конституцията за промени не трябва да се изчерпва единствено със правосъдната власт. Затова измененията в Конституцията следва да включват усилване на гражданското присъединяване в ръководството на страната и опазването на човешките права. Време е да се даде късмет на общините за стопански и обществен напредък ", сподели още президентът.

" Нацията ни претърпява прехода като време на война ", очерта президентът обществените проблеми в страната и демографската рецесия.

Третият консенсус, към който политиците би трябвало да се обединят, е образованието, прикани Радев. " Бедността изхвърли хиляди деца от просветителния развой, залогът е оцеляването ни като народ ", предизвести Радев, като уточни, че покварата на образованието е отражение на прехода.

Румен Радев похвали и служебните държавни управления, които е назначил, защото са разкрили голям брой злоупотреби и са посочили, че властта може да работи транспарантно.

" Убеден съм, че в България е налице антимафиотски консенсус ", сподели още той. " Държавата отсега нататък не трябва да се ръководи през телефона, през екрана ", предизвести още президентът. " Налице е историческа опция да върнем България в руслото на закона ", акцентира Радев. Той повтори, че в случай че ръководещите не реформират прокуратурата, ще отворят път на статуквото.

" Считам, че отварянето на Конституцията за промени не трябва да се изчерпва единствено със правосъдната власт. Затова измененията в Конституцията следва да включват усилване на гражданското присъединяване в упралението на страната и опазването на човешките права. Време е да се даде късмет на общините за стопански и обществен напредък ", сподели още президентът.

" Нацията ни претърпява прехода като време на война ", очерта президентът обществените проблеми в страната и демографската рецесия.

Третият консенсус, към който политиците би трябвало да се обединят, е образованието, посочи Радев. " Бедността изхвърли хиляди деца от просветителния развой, залогът е оцеляването ни като народ ", предизвести Радев, като уточни, че покварата на образованието е отражение на прехода.
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР