Първата линия на метрото в София е пусната в експлоатация

...
Първата линия на метрото в София е пусната в експлоатация
Коментари Харесай

На 28 януари 1998 г.: в София тръгва 105-ото в света

Първата линия на метрото в София е пусната в употреба на 28 януари 1998 година Първият сектор от първия диаметър на метрото има пет метростанции и е с дължина 6,5 км - от бул. " Сливница " през  ж.к. " Люлин " до бул. " Константин Величков "

Ето по какъв начин Българска телеграфна агенция отразява събитието:

В София потегли  105-ото метро  в света

София, 28 януари 1998 година /БТА/  След церемониален молебен столичният кмет Стефан Софиянски през днешния ден откри първото трасе на софийското метро от жк " Люлин " до бул.   " Константин Величков ".  Това е 105-ото метро в света.

На церемонията участваха гостуващият у нас кмет на Москва Юрий Лужков, ръководителят на Народното събрание Йордан Соколов, вицепремиерът Евгений Бакърджиев, депутати и министри, ръководителят на Столичният общински съвет Антоан Николов, посланикът на Русия у нас Леонид Керестеджиянц и доста жители. След като Стефан Софиянски честити на присъстващите стартирането на метрото, формалните лица и жителите се качиха на мотрисите и пътуваха от спирка " Западен парк " до спирка бул. " Константин Величков ".

Трийсет години откакто се реши в София да бъде издигнато метро, през днешния ден беше пусната правата от 6.1 километра, която мотрисите ще взимат за шест минути.  За метрото до момента са вложени 200 милиона $.  Цената на билета ще бъде 200 лв., картите за градски превоз няма да важат.

Днес софиянци няма да заплащат за возене в метрото.  През пиковите часове четири мотриси ще возят пасажерите на период от шест минути, а през останалото време - три мотриси на период осем минути. 

Няколко дни преди формалното разкриване на първото трасе на метрото в София, Българска телеграфна агенция осведоми: 

На 28 януари в София потегля 105-ото метро в света

София, 21 януари 1998 година /БТА/ На 28 януари в София потегля 105-ото метро в света. Ще бъде пусната първата права от жк " Люлин " до бул. " Константин Величков ".  Тя е с дължина над 6 километра, а дистанцията ще се взема от мотрисите за шест минути, заяви пред публицисти през днешния ден столичният кмет Стефан Софиянски. Досега в софийското метро са вложени към 200 милиона $. Не можехме да ги оставим зарити подземен и да не пуснем тази първа права, сподели господин Софиянски.  Той добави, че единствено по време на неговия мандат са вложени 10 милиона $.

В първия ден от стартирането на метрото столичани ще се возят гратис.  Билетът ще коства 200 лв. и ще може да се купува от всяка станция, заяви столичният кмет.  Той посочи, че картите за градски превоз няма да са годни за метрото. 

Стефан Софиянски чака по 14 000 столичани да употребяват мотрисите в пиковите часове.  Средно метрото ще транспортира 3000 души на час. В най-натоварените часове мотрисите ще се движат на период от 6 минути, а през останалото време - на 8 минути.

За поддръжка на оборудванията са нужни 3.5 милиарда лв. годишно, заяви Стефан Софиянски.  Евентуални промени в трафика на градския превоз ще има след 1 март, уточни още той.

За създаване на сектора до седма станция при " Булбанк " са нужни сред 25 и 30 милиона $, осведоми господин Софиянски. По време на визитата на кмета на Москва Юрий Лужков той ще изиска финансова поддръжка от съветската столица за дострояване на сектора.

Кметът на София счита да построи автогара на първата станция в " Люлин ", която да размени тази в " Захарна фабрика ". 

Предстои стартирането на метро и в българската столица

София, 25 януари 1998 година /БТА/ - Идната седмица, на 28 януари, следва стартирането на първата права от софийското метро - от жк " Люлин " до бул. " Константин Величков ", с дължина 6,1 километра.  Мотрисите ще се движат от 6 до 24 часа с 90 километра в час сред спирките. От първата до последната станция дистанцията ще се взима за 6 минути. По този метод София ще бъде 105-ият град в света, който има метро.  

В пиково време влакчетата ще минават на период 6 минути, а в спокойните часове и празнични дни - на 8 минути, заяви кметът Стефан Софиянски.  Той чака 14 000 столичани да употребяват метрото в най-натовареното време. Всяка мотриса може да тегли по четири вагона и да поема по 270 души.  Пет са готовите станции - " Сливница ", " Люлин ", " Западен парк ", " Вардар " и " Константин Величков ".

За да се построи правата до седма станция при пл. " Света Неделя ", са нужни сред 25 и 30 милиона $. Кметът Софиянски има намерение да изиска финансова помощ за това от кмета на Москва Юрий Лужков.  Срещу парите господин Софиянски ще предложи експорт на български артикули за съветската столица.

Софийското метро се проектира от 30, а се строи от 20 години. През това време то е глътнало към 200 милиона $ и построяването му е залегнало в стратегиите на осем кметства и девет държавни управления.

През 1972 година  Министерски съвет утвърждава технико-икономическия отчет за неговото създаване и дава единодушието си да бъде издигнато. На 18 декември 1977 година държавното управление приема предписание да се стартира строителството на софийското метро и го записва като " Обект с национално значение ".

На 5 юли 1990 година  Столичната огромна община приема нова " сложна " пускова стратегия, съгласно която първи експлоатационен сектор би трябвало да влезе в деяние в края на 1993 година  През 1992 година  е подписан контракт сред софийското кметство и световноизвестната компания " Ендрю корпорейшън " за снабдяване на съобщителна техника за първия лъч на метрото. Техниката ще бъде създадена в швейцарския клон на компанията и се финансира в границите на помощта от 30 милиона швейцарски франка, отпуснати на софийското кметство. 

От 29 декември 1993 година стартира изпитателният период на 48 мотриси, предопределени за бъдещото метро в София.

Най-изявен съперник на метрото измежду експертите е арх. Христо Генчев.  Метрото има съперници и по върховете на партийната и държавната подчиненост.  Някои офанзиви против него са по чисто стопански аргументи.  Отричат го като грандомански соцобект. Привържениците на подземното оборудване пък настояват, че единствено то може да реши транспортния проблем на София. 

*****

Общата дължина на трасето на първия метрорадиус по-късно става 8,1 км със седем метростанции. През 1999 година, на 17 септември, е въведена в употреба метростанция " Опълченска ", а на 31 октомври 2000 година метростанция " Сердика " на пл. " Св. Неделя ". 

На 20 април 2003 година настоящия сектор се свърза с ж.к. " Обеля " с нов сектор от 1,8 км. На 8 май 2009 година е въведен в употреба секторът ж.к. " Младост 1 " - стадион " Васил Левски ". Централната част от това трасе с дължина 2,0 км и 1 метростанция (Софийски университет " Св. Климент Охридски " ) е въведена в употреба през септември 2009 г. 

На 25  април 2012  г. публично е въведен в употреба секторът от първия диаметър " ж.к. " Младост І " -ж.к. " Младост ІІІ " - бул. " Цариградско шосе " с дължина 2,2 км и 2 метростанции. На  31 август 2012 година е пуснат в употреба и вторият диаметър от метрото с сектор " Пътен възел " Надежда " - Централна жп гара-пл. " Света Неделя " -бул. " Черни връх " ", с дължина 6,4 км с 7 метростанции, и  участък " ж.к. Обеля - ж.к. Надежда - Надлез Надежда ", с дължина 4,2 км с 4 метростанции. В интервала от 2016 година до 2021 година е построена цялата трета линия на метрото - 12 км от   " Подуяне " през " Оборище " и центъра, през " Красно село " и " Овча купел " до Околовръстния път при " Горна Баня ".

На 26 август 2020 година е открита третата линия на метрото от " Хаджи Димитър " до " Красно село ". Първият стадий от трасето е с дължина 8 км, с 8 метростанции. На 24 април 2021 година е открит секторът с дължина 4 км - от ж.к. " Красно село ", през ж.к. " Овча купел ", до Околовръстния път при кв. " Горна баня ", и има общо четири метростанции - " Овча купел ", " Мизия/Нов български университет ", " Овча купел 2 " и " Горна баня ". С стартирането на тези 4 км от Линия 3 дължината на столичното метро става 52 км с 47 станции.

В началото на тази година стартира построяването на стартовата площадка за работа на тунелопробивната машина за строителство на тунелите на сектора от метрото през регион „ Слатина “. Новият сектор е с дължина шест километра и ще има шест метростанции. Той е уголемение на Линия 3 през ж.к. " Слатина " и доближава до бул. " Цариградско шосе " при Окръжна болница. 
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР