Първата част от СФФ 10“ включва творби на Уонг Кар-вай,

...
Първата част от СФФ 10“ включва творби на Уонг Кар-вай,
Коментари Харесай

10 световни режисьори и техни филми в специалната рубрика „10“ на 25-ия София Филм Фест

Първата част от „ СФФ 10 “ включва произведения на Уонг Кар-вай, Ким Ки-дук, Аки Каурисмаки, Корнел Мундруцо и Павел Павликовски
Една от задачите на София Филм Фест през миналите 25 години бе да показва на българската аудитория емблематични създатели на международното кино, както и изгряващи гении, които през годините се утвърдиха като едни от водещите режисьори на авторското кино. Утвърдените имена сме представяли с ретроспективи, а развиването на навлизащите на интернационалната киносцена сме следили регулярно, включвайки всеки техен нов филм в стратегиите на фестивала.
По случай юбилея имаме наслаждение да представяме с филм 10 изключителни режисьори. Част от техните произведения са цифрово възобновени и могат да бъдат видени само в киносалоните и програмата на 25-ия София Филм Фест! Първата част на „ СФФ 10 “ включва филми на Уонг Кар-вай, Ким Ки-дук, Аки Каурисмаки, Корнел Мундруцо и Павел Павликовски.
 Децата и тяхната обич към киното – класът на Надежда Косева показва късометражни филми Децата и тяхната обич към киното – класът на Надежда Косева показва късометражни филми
КИНОКЛАС е школа, в която гимназисти от цяла България минават през разнообразни стадии на образование и основават свои персонални игрални или доку...
Уонг Кар-вай е от тези режисьори със личен почерк и магия, които няма по какъв начин да забравим или пропуснем, в случай че най-малко един път сме гледали негов филм. Той е роден през 1958 година в Шанхай. Изненадва всички експерти и публиката с дебютния си филм „ Докато сълзите капят “ (1988). „ Диви дни “ (1991) се радва на триумф в Корея и Европа и получава голям брой награди. За „ Щастливи дружно “ (1997) Кар-вай получава премия за най-хубава постановка на фестивала в Кан.
„ В въодушевление за обич “ е част от доста ранглисти, включващи най-хубавите филми на всички времена, и постоянно е представен като една от най-хубавите произведения на азиатското кино. Именно този извънреден филм, в своята цифрово възобновена 4К версия, персонално утвърдена от Уонг Кар-вай и с увертюра на режисьора, ще може да бъде забелязан само на огромен екран през март – един от най-красивите и магнетични филми за любовта, юридически в миналото, показан с голям триумф и на 8-ия София Филм Фест през 2004 година, в специфичната ретроспектива, отдадена на режисьора. Историята води феновете в Хонконг, в далечната 1962 година. Главният редактор на локален всекидневник Чоу и брачната половинка му се реалокират в нова жилищна постройка, чиито жители са най-много от шанхайската общественост. Скоро той се среща с Лиджън – красива млада жена, която също наскоро се е нанесла със брачна половинка си, който постоянно пътува по работа. Тъй като личната му брачна половинка нерядко отсъства, Чоу стартира да прекарва от ден на ден време в компанията на Лиджън. Двамата стават другари, само че един ден са принудени да погледнат истината в лицето...
* * *
Невероятният Ким Ки-дук , създател на забележителни произведения като „ Островът “, „ Лошо момче “, „ Пролет, лято, есен, зима… и пролет “, „ Мрежата “, споделя истории изпълнени със пристрастеност, злопаметност и сила. Неговите фенове сигурно знаят, че е учил изящни изкуства в Париж, работи като сценарист и е самообразован режисьор. Той е роден в една южнокорейска провинция, в дребното село Собени, по-късно фамилията му се реалокира в Сеул. Датата на неговото раждане е 20 декември 1960 година, а пътят му на земята бе пресечен през предходната 2020, след несполучлива битка с вируса-причинител на днешната пандемична действителност...
Творбите му, постоянно присъстващи в стратегиите на СФФ, носят характерен, различим почерк, той е занаятчия на изящните, чувствени подиуми, в които разговорът съвсем отсъства, а пред феновете оживяват облици, с помощта на надарените артисти и брилянтната визия на режисьора. „ Стик №3 “, който ще бъде показан през март пред българската аудитория, покори света освен с автентичност и прохлада, само че и със своята провокативност и изисканост. През 2004 година филмът завоюва „ Сребърен лъв “ за постановка във Венеция и премията на ФИПРЕССИ, а историята наблюдава един скитник, който живее като фантом; всекидневието му се състои във краткотрайно настаняване в къщи и в жилища, за които узнава, че ще бъдат свободни (за известно време). Какво се случва, когато по волност на ориста пътят му се пресича с този на хубавица, обречена на невидимо битие?
 25-и интернационален кино фестивал София Филм Фест 25-и интернационален кино фестивал София Филм Фест
11-31 март 2021 В навечерието сме на 25-тия интернационален кино фестивал София Филм Фест. 25 години след началото, след голям натруп...
* * *
След специфичната ретроспектива, отдадена на Аки Каурисмаки в програмата на 24-ия София Филм Фест през необикновената и преломна 2020 година, в юбилейното 25-о издание на фестивала взехме решение да обърнем особено внимание на неговия финален роман, изпълнен с топлота и грижа към ближните - „ Другата страна на вярата “. Филмът бе почетен със „ Сребърна мечка “ за постановка в Берлин 2017, а историята е втори филм (след „ Хавър “, с номинация за „ Златна палма “ в Кан 2011) в самобитната трилогия, замислена от финландския режисьор като поредност от разкази, отдадени на пристанищни градове. Зрителите наблюдават две сюжетни линии, които инцидентно се пресичат. Халед е млад сирийски емигрант, изгубил цялото си семейство. В един миг той се оказва в Хелзинки, където търси леговище, без особени изгледи за триумф. Другият воин е комерсиалният пасажер Викстрьом - при започване на кино лентата той напуща алкохолизираната си брачна половинка и работата си, с цел да се потопи в дълбоките води на хазарта. Срещата сред двамата става причина за впечатляващи трансформации и въодушевяващ изблик на човещина.
„ Както е споделил Достоевски – „ Наблюдвайте хората ”. Така ще ги опознаете и разберете по-добре. Аз съм просто духовен човек, не съм нравоучител, и не намирам никакъв смисъл да фотографирам филми без нравствено обръщение... “, обобщава задачата на своето изкуство Каурисмаки и продължава – „ Бихте желали вашите послания да бъдат разбрани от хората? Тогава пробвайте да създадете филм за интернационалната аудитория – това е най-хубавият метод всеки да види през очите ви света, в който живеем “.
* * *
Унгарският режисьор Корнел Мундруцо е добре прочут на българските фенове, които са се срещали с всичките му филми на София Филм Фест през годините - от дебюта му „ Приятни дни “ (2002), притежател на Голямата премия за най-хубав филм в първия интернационален конкурс на София Филм Фест през 2003, през омнибуса „ Поколение: Изгубени и открити “ (2005), кино лентата „ Делта “ (2008), спечелил премията на ФИПРЕСИ в Кан, както и „ Нежният наследник – планът Франкенщайн “ (2010), номиниран за „ Златна палма ” в Кан. През 2014 година Мундруцо показа на света една изключителна провокация - „ Белият господ “, притежател на огромната премия от състезанието „ Особен взор “ от Кан и най-симпатичната премия от един от най-авторитетните фестивали в света - „ Кучешка палма “, присъдена на две от 250-те кучета във кино лентата. Оригиналният и впечатляващ „ Луната на Юпитер “ (2017) също взе участие в Кан, още веднъж в главния конкурс.
 Легендарни 25 на 25-ия София Филм Фест Легендарни " 25 " на 25-ия София Филм Фест
Светила на международното кино, носители на Наградата на София, ще показват персонално своите филми.   Първата част от „ СФФ 2...
На 25-ия София Филм Фест феновете ще могат да гледат най-новия му филм – „ Фрагменти от живота на една жена ” („ Pieces of A Woman “). Творбата е копродукция сред Съединени американски щати, Канада и Унгария, премиерата ѝ беше в програмата на Венеция 2020, а основните функции са поверени на Ванеса Кърби и Шая Лебоф. Изключителната роля на Кърби й донесе „ Купа Волпи “ за най-хубава актриса и номинация за „ Златен глобус “, само че оценките занапред предстоят.
„ Исках да приказвам за табу, което от дълго време съществува. Жените, които губят бебетата си заради някаква причина, постоянно изпадат в изолираност. Хората към тях просто не знаят по какъв начин да им оказват помощ да се оправят с сходна покруса. Това е провокацията за основаването на тази история. Исках да слага този сюжет в среда, която познавам и съм покрай нея. Затова избрах семейство на хора, оживели от Холокоста. Главната героиня във кино лентата – Марта е трето потомство в сходно семейство. Основният въпрос във кино лентата е по какъв начин хората съумяват да се оправят с нещастията и какъв отпечатък остават те върху душите им и върху техните деца “, споделя за кино лентата си Корнел Мундруцо.
* * *
През 2019 година Павел Павликовски показа персонално в София своя филм „ Студена война “, разгласен за най-хубав европейски филм, номиниран за три награди „ Оскар “ и почетен с наградата за постановка в Кан 2018. Творбата е завладяваща любовна история, сплела съдбовно орисите на двама души с разнообразни житейски биографии и темпераменти на фона на разгарящата се Студена война сред Източна и Западна Европа през 50-те години на предишния век. Двамата са съдбовно несъответствуващи един за различен, само че връзката им е предопределена от съдбата…
Павликовски черпи ентусиазъм от ориста на своите родители. „ Те бяха най-интересните трагични облици, на които съм попадал – мощни персони, които се обичаха и мразеха. ” - споделя за тях режисьорът. Двамата се влюбват, предават се, събират се още веднъж, женят се и се развеждат, а връзката им се съживява и замира неведнъж до края на виталния им път през 1989 година, малко преди рухването на Берлинската стена. „ Когато бях по-млад, полудявах от непрекъснатите събирания и раздели на родителите ми. Но когато починаха, осъзнах, че това е най-голямата любовна история. “

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР