Партиите и коалициите в местните избори са предпочели да се

...
Партиите и коалициите в местните избори са предпочели да се
Коментари Харесай

Партиите харчат най-много за реклама в онлайн медиите

Партиите и обединенията в локалните избори са предпочели да се популяризират в онлайн медиите, излиза наяве от систематизираните данни на Института за развиване на обществената среда, откакто Сметната палата разгласява докладите на участниците в локалните избори. Данните са в платформата ''Отеорен парламент''.
Обобщените данни демонстрират разноските на партиите и обединенията, регистрирани в ЦИК - 58 партии и 9 обединения. От тях 6 не са подали своите финансови документи, а единадесет обединения не са направили разноски в акцията. Общата сума, която останалите обединения са заявили като изхарчена за изборите, е 7 042 646 лева На първо място по направени разноски са ГЕРБ - 1 377 187 лева Следват Продължаваме Промяната – Демократична България с 1 189 036 лева и Възраждане с 946 132 лева В тези суми обаче не влизат разноските, направени от локални обединения с присъединяване на изброените обединения, в това число и в Столична община. 
Петте обединения с най-вече разноски предстоящо са парламентарно показани. Те получават държавна дотация, която е главен източник на финансиране на акциите у нас. Така партиите и обединенията в Народното събрание разполагат с най-вече средства за възнаграждение на артикули и услуги в предизборната конкуренция.
Според данните, в тази акция максимален дял в изхарчените пари имат медийните услуги - те са коствали на партиите и обединенията общо 3 860 110 лева Повече от половината от тях - 54% или 2 049 879 лева, са ориентирани към онлайн издания. Това е забележителна смяна на структурата на разноските за медии по отношение на парламентарните избори от предходната година да вземем за пример, когато средствата за онлайн платформи и за частни малките екрани бяха съвсем идентични. Обикновено за локалните избори партиите залагат в забележителна степен и на организирането на всеобщи прояви и събития. Данните от докладите за последната акция обаче не демонстрират сходна наклонност. За това перо средствата са 1 490 708 лева. 
В докладите за акцията за локални избори още веднъж се появи казусът с неразбираемо заявените разноски за реклама. Редица обединения са посочвали средства за ''медийни услуги'' без да попълнят във финансовите си документи съответния вид медия – Българска национална телевизия, БНР, Частни малките екрани и други В резултат на това се образува обща сума от 73 894 лева, която не е разпределена правилно. По тази причина екипът ни не я включи в графиката за разноски за медии. 
Това е още един образец за пропуски и грешки при попълването на отчетните форми от страна на партиите. По-активно присъединяване на техни представители в онлайн образованията на Сметната палата би довело до доста понижаване на сходни случаи и повишение на отчетността на политическите обединения. 
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР