Парното няма да поскъпва в следващата една година, но потребителите

...
Парното няма да поскъпва в следващата една година, но потребителите
Коментари Харесай

Парното няма да поскъпва, но цената на водата ще се вдигне с около 1 лв. на кубик

Парното няма да нараства в идната една година, само че потребителите би трябвало да са подготвени да заплащат питейната вода приблизително с 1 лева за куб. м. по-скъпо.

Това заяви в изявление за Нова телевизия ръководителят на Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР) Станислав Тодоров.

Новите цени на водата са факт за към 10 ВиК сдружения на територията на страната, а причина за повишаването са прекомерно ниските равнища на запхлащане в фирмите, поддържани до момента, както и скокът в цената на електрическата енергия, разясни той.

Тодоров увери, че никой в България няма да студува през зимата, а оповестеното на 1 юли повишаване на парното приблизително с 30 на 100 за страната е минималното допустимо. " Реалното повишаване на парното трябваше да е 120%, настоящето е минимално, което можем да си позволим (...), няма да се подвига цената на парното повече ", увери ръководителят на регулатора.

Той изрази безпокойството си, че в случай че няма работещ парламент, няма да може да се одобряват законови ремонти, с които страната да подсигурява на семействата базово ползване на ток, вода и парно на занижени цени. Мярката беше записана и в проектопрограмата за ръководство с неосъществения от " Продължаваме промяната " първи мандат за сформиране на нов кабинет в границите на настоящия парламент. Според Тодоров е добре въвеждането на тези цени да влезе в пълномощията на КЕВР. Регулаторът може да я вкара в границите на два месеца откакто се посочи какво е обективна цена и обективна консумация.

Газохранилището в Чирен се цялостни с по 1% на всеки два дни и към този момент са запълнени 39% от него, сподели Тодоров. Ако процесът продължи със същото движение, България ще успее да реализира равнището от 80% преди началото на отоплителния сезон, както изисква Европейската комисия, добави той.

Запитан за какво България не купува газ от Русия, ръководителят на регулатора акцентира, че България е на масата на договаряния, само че от съветска страна няма никаква чуваемост. в случай че доставките бяха траяли и България се беше съгласила на едностранно променените от Русия правила в контракта, за юли цената е щяла да е единствено с 10 лева по-ниска, а като цяло цената на съветския газ е съизмерима с цените на различните снабдители. " Те ( " Газпром " ) са постоянно добре пристигнали, само че няма убеденост, че ще доставят, даже да се контракти ", добави Тодоров.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР