НС върна топката на МС за това кой да отиде на срещата на върха на НАТО
Парламентът върна топката в полето на Министерския съвет във връзка това кой би трябвало да съставлява България на срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли.
Вчера служебният министър председател Димитър Главчев изиска Народно събрание да реши кой да съставлява България на срещата от 9 до 11 юли. Тази заран на председателски съвет е било решено, че това кой да отиде е в пълномощията на премиера и Министерския съвет (МС).
От Българска социалистическа партия и " Възраждане " са на мнение, че би трябвало да отиде президентът Румен Радев в качеството си на главнокомандващ въоръжените сили.
След края на днешното парламентарно съвещание новоизбраният водач на групата на Българска социалистическа партия Борислав Гуцанов разяснява в коридорите на Народното събрание, че с изключение на главнокомандващ президентът е определен директно от целия народ с голяма легитимация.
" Освен това настоящето държавно управление е служебно и с изтичащ мандат. Залата не реши, тъй като председателският съвет взе решение, че това в последна сметка е в пълномощията на министър-председателя и Министерския съвет и те би трябвало да вземат решение. Решението на групата на Българска социалистическа партия за България е Радев да отиде ", сподели Борислав Гуцанов.
Междувременно Цончо Ганев от " Възраждане " също съобщи, че Румен Радев би трябвало да съставлява България пред върха на НАТО.
Категорично срещу тази опция се разгласи съпредседателят на Движение за права и свободи Делян Пеевски. Според него България би трябвало да бъде показана на Срещата на върха на НАТО във Вашингтон от Димитър Главчев.
По думите му в този съдбоносен за сигурността на света и Европа миг страната ни би трябвало да бъде представлявана от български представител с явен евроатлантически профил, който да изрази изрично и еднопосочно неотменимостта на уговорката ни към всички решения на Алианса, свързани с законното право на Украйна да се отбранява от непровокираната военна експанзия на Русия.




