Парламентът ще започне работа с окончателното приемане на промени в

...
Парламентът ще започне работа с окончателното приемане на промени в
Коментари Харесай

Народното събрание ще обсъди промените в Закона за лечебните заведения

Парламентът ще стартира работа с окончателното приемане на промени в Закона за възобновяване и преструктуриране на кредитните институции и капиталовите медиатори (ЗВПКИИП). Очаква се в дневния ред да бъдат включени на първо четене и плановете, импортирани от разнообразни парламентарни групи, за промени в Закона за лечебните заведения, с които се урежда увеличението на възнагражденията на медицинските експерти, оповестява БГНЕС. В парламентарния надзор ще взе участие министър председателят Росен Желязков.

Четири са плановете за промени в Закона за лечебните заведения. Този на ръководещите от ГЕРБ-СДС, Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ планува стартовите заплати на експертите по здравни грижи да се пресмятат на база последния групов трудов контракт, повишен с растежа на междинната работна заплата. Такава формула би довела до към 2250 лева за доктор. Заложена е санкция от 15 хиляди лв. за шефове, неспазващи условията за минимални заплати.

От " Възраждане " оферират заплатата на лекари и магистри-фармацевти без компетентност да бъде не по-малко от 150 % от междинната брутна заплата за страната, а на медицинските сестри – не по-малко от 140 на 100.

Подобна е и концепцията на ПП-ДБ. Те оферират възнагражденията за специализантите да се фиксират на 150 % от междинната брутна заплата за последната година, а на медицинските сестри – 125 %.

В отрасловата Здравна комисия и трите законопроекта бяха признати. Отхвърлен беше единствено плана на " Величие ", в който се оферираше 6000 лева начална заплата на доктор, 4000 за медицински сестри и 1500 за санитарите и помощния личен състав.

Предвижда се 13 министри да вземат участие в постоянния парламентарен надзор, съобщи БНР. Пръв министър председателят Росен Желязков ще отговори на въпрос на Атанас Атанасов от ПП-ДБ по отношение на подхванати дейности от страна на Министерския съвет за назначение на ръководител на Държавна организация " Национална сигурност ". Най-много запитвания – 41, има към министъра на районното развиване и благоустройството Иван Иванов. 

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР