Парламентарната група (ПГ) на Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ)

...
Парламентарната група (ПГ) на Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ)
Коментари Харесай

Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание на НС в петък

Парламентарната група (ПГ) на „ Продължаваме промяната – Демократична България “ (ПП-ДБ) ще гласоподава за отменяне наветото на президента Румен Радеввърху измененията в Закона за енергетиката, само че това ще стане след локалните избори, съобщи пред публицисти в Ловеч съпредседателят на ПП-ДБ КирилПетков, съобщи Българска телеграфна агенция.

Той уточни, че депутатите от групата на ПП-ДБ няма да вземат участие в изключителното съвещание на Народното събрание, планувано за петък.

„ Ветото би трябвало да се отхвърли, това е ясна промяна, която би трябвало да се случи. Тя е част от Плана за възобновяване и резистентност. От друга страна, също сме споделили, че в петък преди изборите, когато хората в цяла България би трябвало да създадат най-важните си решения кой да бъде техният градоначалник, е неуместно да им хвърляме прахуляк в очите с национални тематики “, коментираПетков.

По думите му предизборни циркове в Народното събрание са безусловно ненужни и по тази причина няма да бъдат на това съвещание. „ Спокойно можем в зала да отхвърлим ветото незабавно след изборите. Няма да присъстваме, тъй като няма смисъл.

Той разяснява и тематиката с „ Лукойл “, като уточни, че от компанията се пробват да употребяват остаряла загуба, с цел да прикриват нови налози. Те веднъж са заявили, че тази остаряла загуба не важи и би трябвало да си заплащат в цялостен размер налозите и ние това ще настояваме и ще те ще бъдат събрани. Министърът на финансите към този момент ги уведоми. От тук нататък всички дружно ще кажем, че няма да допуснем с тези остарели загуби да се пробвате да покривате нови налози. Държавният надзор би трябвало да се упражни от Министерството на финансите. Ние, партиите, заставаме зад този метод, заявиПетков.

По думите му в служебното държавно управление, когато са внесли закона, са оставили една малка врата, която „ Лукойл “ употребява, само че ще бъде затворена. „ Вратичката е доста елементарна - дали да има нотификация в Брюксел, или не. Не, няма потребност от тази нотификация, тъй че да може да се употребява тази причина, с цел да не се заплащат налозите “, добави съпредседателят на ПП-ДБ.

Относно настояването на обединението вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел да дава ежеседмични писмени доклади за Шенген,Петковпосочи, че това е главен приоритет за България и би трябвало да има ясна тактика по какъв начин да убедим Австрия и Нидерландия да ни поддържат. „ Няма да стане от единствено себе си. Така че, фокусираме работата на Министерството на външните работи с това, че не може просто да стоим настрани и да чакаме някой да ни споделя „ не “. Трябва да действаме, уточни още КирилПетков.

Припомняме, че Народното събрание ще заседава изключително в петък - 27 октомври от 12:00 часа. Това се показва на интернет страницата на Народното събрание.

Според авансово оповестения дневен ред депутатите ще обсъдят ветото на президента Румен Радев върху измененията в Закона за енергетиката, признат от Народното събрание на 5 октомври 2023 година

В дневния ред е и първото гласоподаване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за запасите от петрол и нефтопродукти. Вносители на законопроекта са депутатите Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Йордан Цонев от Движение за права и свободи.

На изключително съвещание през днешния ден, 25 октомври,депутатите отКомисията по енергетика отхвърлиха ветотона президента.

В претекстовете, които бяха прочетени на съвещанието на комисията от секретаря на президента по правни въпроси Крум Зарков, се акцентира, че законът се е отдалечил от задачите на обществената страна, а неговото приемане не е съпроводено с пълноценна оценка на въздействието, макар че се вкарват положения, директно засягащи благосъстоянието на българските жители и устойчивостта на енергийната система.

В претекстовете се показва, че в закона се предлага регламентирането на временен пазарен модел, който ще влезе в действие от юли 2024 година посредством компенсиране на битовите консуматори и ще работи до въвеждането на цялостна либерализация на пазара на дребно, т.е. до края на 2025 година Това допуска компенсирането за битовите консуматори да отпадне с края на преходния модел. Към момента обаче към момента има забележителна разлика в ценовите равнища на контролирания и свободния пазар на електрическа енергия на дребно. Реално уравновесено изменение на контролираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар би трябвало да се случи в границите на къс интервал от 18 месеца, което рискува да докара до внезапен скок на цените за крайните битови клиенти към началото на 2026 година, се показва още в претекстовете на президента.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР