Парите за пенсии и здраве трябва да нараснат с 5,4

...
Парите за пенсии и здраве трябва да нараснат с 5,4
Коментари Харесай

Синдикати искат вдигане на данъци

Парите за пенсии и здраве би трябвало да набъбнат с 5,4 милиарда лева

Необходим е спор с политическите партии, синдикатите и работодателите кои налози или осигуровки да бъдат увеличени, тъй че бюджетът за 2025 година да бъде с недостиг до 3% от брутния вътрешен артикул на страната (БВП), каквото е условието за влизане в еврозоната. Това стана ясно от думите на министъра на финансите Людмила Петкова, която показа разбор за трендовете в бюджета през последните три години.

При в този момент настоящите закони за идната година упованията са приходите в държавната хазна да набъбнат с 6,2 милиарда лева, или с 7,7%. Същевременно предстоящият растеж на разноските е с 18,1 милиарда лева, или с 18,2%. Допълнително нужните разноски за заплати в администрацията са 4,4 милиарда лева, за прехрана на администрацията – 2,5 милиарда лева, а за обществени заплащания и опазване на здравето, където влизат и пенсиите - 5,4 милиарда лева 46,9% от разноските би трябвало да бъдат за заплати и пенсии, стана ясно от думите на Людмила Петкова.

На извършения Консултативен съвет за национална сигурност е подложен въпросът за нарастване на разноските за защита и сигурност до 2,5% от Брутният вътрешен продукт, сподели Людмила Петкова. На съвещанието служебният министър председател Димитър Главчев е сложил въпроса с политическите партии да бъдат разисквани вероятните ограничения, с цел да бъдат открити най-хубавите решения. Целта е да се набележат приходни и разходни ограничения, изясни Людмила Петкова. Винаги има решение, разновидности има всевъзможни, съобщи тя.
От Министерство на финансите са създали разбор какъв ще бъде резултатът за бюджета от ограничения за повишение на приходите и понижаване на разноските. От Национален осигурителен институт към този момент показаха разбор с разновидности за понижаване на недостига в бюджета за държавното публично обезпечаване. Те са последователно повдигане на осигурителните вноски с 5% или годишно повдигане на пенсиите единствено с растежа на инфлацията, вместо с 50% от инфлацията и 50% от растежа на междинния застрахователен приход. Това значи по-малки нараствания на пенсиите през годините.

От КНСБ наскоро обявиха, че желаят 15% налог върху приходите с необлагаем най-малко еднакъв на минималната заплата и 15% корпоративен налог, плюс нарастване на налога върху дивидентите. Редица анализатори се оповестиха за въвеждане на прогресивно облагане на приходите и по-висок налог за огромните приходи. Вдигане на Данък добавена стойност би повишило приходите в бюджета, само че това е много непопулярна мярка и може да докара до по-висока инфлация, което ще ни отдалечи от еврозоната. Общините пък имаха предложение за повдигане на налог здания.

Необходими са експертни и политически решения за устойчиви обществени финанси, сподели Людмила Петкова. Тя прикани парламентарните партии да разрешат на служебния кабинет да довърши договарянията с Европейската комисия по Плана за възобновяване, с цел да не загубим милиарди.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР