Агрометеоролог: Чакаме на природата, такова земеделие вече няма по света
Пари в България се намират за всичко, единствено не и за възобновяване на напоителните системи. Чакаме на природата, свише да падне дъжд, такова земеделие вецче няма по света, това сподели по Нова нюз агрометеорологът от Национален институт по метеорология и хидрология проф. Валентин Казанджиев.
За интензивното земеделие би трябвало интензивно напояване, безапелационен беше той. Специалистът сподели също, че към този момент има технологии, които резервират влагата в почвата, само че те към момента излизат скъпо, тъй като изискват цялостна промяна на техниката на фермите.
Сушата към този момент е сателит на земеделието, освен е изсъхнало, а е и горещо, разяснява проф. Казанджиев. Той добави, че идващите три месеца също ще бъдат по-топли и по-сухи от нормата. Според експерта, страната би трябвало да има тактика за земеделието, която да е като евангелие - да се съблюдава, без значение от портиите, които ръководят. На думи всички споделят „ да " за това, на процедура всичко е замръзнало, изясни професорът.




