Папа Лъв XIV обяви плановете си да следва реформаторската програма

...
Папа Лъв XIV обяви плановете си да следва реформаторската програма
Коментари Харесай

Папа Лъв XIV ще продължи реформите на Франциск

Папа Лъв XIV разгласи проектите си да следва реформаторската стратегия на своя предходник, папа Франциск. В годишното си послание към Римската курия, той похвали напъните на починалия понтиф за отваряне на Римокатолическата черква (РКЦ). Новината е предадена от Ройтерс, представена от Българска телеграфна агенция.

Лъв XIV, който е първият американски папа, се обърна към кардиналите. Той дефинира Франциск, умрял през април, като „ оракулски глас “. Според него, Франциск е насочил Църквата към състрадание, наслада, гостолюбие и грижа за бедните.

За разлика от предшественика си, чиито рождественски обръщения постоянно съдържаха остри рецензии, 15-минутната тирада на Лъв XIV беше по-дипломатична. Въпреки това, той повтори доста от основните тематики на понтификата на Франциск. Папа Лъв XIV е кардинал Робърт Превост, роден в Чикаго през 1955 година, с двойно поданство – на Съединени американски щати и Перу. Той е определен през май 2025 година след конклав, последвал гибелта на папа Франциск. Името Лъв XIV е въодушевено от папа Лъв XIII, прочут със обществената си теория.

Светият отец прикани висшите чиновници на РКЦ да заобикалят „ ригидността и идеологизацията “ в учението на Църквата. Той акцентира, че комплицираната конструкция на Ватикана не трябва да попречва напредъка. През август 2025 година папата посети болно испанско момче в Рим, а през октомври се срещна с Рицарите на Колумб по време на юбилейната Година на Надеждата.

Папата изрази страдание по отношение на междуличностните спорове, които пречат на активността на Ватикана. Той сложи под въпрос опцията за другарство в Римската курия.

С отчаяние следим, че избрани динамичности – свързани с упражняването на власт, желанието за превъзходство или преследването на персонални ползи – се трансформират постепенно, акцентира папата. Тогава си задаваме въпроса: допустимо ли е да бъдем другари в Римската курия?

Лъв XIV прикани църковните структури, в това число Римската курия, да бъдат същински мисионерски принадлежности. Той акцентира, че институциите, службите и дилемите би трябвало да се преглеждат в светлината на огромните овчарски, обществени и духовни провокации на нашето време. Според него, те не би трябвало да служат единствено за поддържане на нормалното административно ръководство. В този подтекст, папата прикани за по-голяма взаимност и съпричастност, както е посочено в обвързвана публикация за мигрантите.

Неговата управническа стратегия, която следва да бъде показана, ще подчертава върху тези правила, както е видно от вести за свикването на първа консистория.

Източник: paragraph.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР