Папа Франциск е починал в 7:35 часа в понеделник в

...
Папа Франциск е починал в 7:35 часа в понеделник в
Коментари Харесай

Обявиха вероятната причина за кончината на папа Франциск

Папа Франциск е умрял в 7:35 часа в понеделник в своя апартамент Каса Санта Марта, оповестиха публично от Ватикана.

Най-вероятната причина за кончината на главата на Римокатилическата черква е от инсулт, заяви италианският всекидневник Кориера каузи Сера. Папата бе приет в болница в продължение на 38 дни заради двустранна пневмония, което е довело и до други здравословни затруднения.

Излагат тленните остатъци на папата в сряда

Директорът на пресслужбата на Ватикана Матео Бруни заяви че " прехвърлянето на тялото на Светия отец в базиликата във Ватикана за респект към всички вярващи може да се състои в сряда сутринта, 23 април 2025 година ". Крайното решение за това обаче ще бъде взето от Конгрегация на кардиналите, които се събират на следващия ден с цел да решат по кое време ще бъде заровен починалия Франциск.

На площад " Свети Петър " от сутрина се стичат хиляди вярващите, които са научили за гибелта на папа Франциск. Полицейският щаб и Гражданската отбрана работят за подготовка на проекта за сигурност от идващите дни, с оглед погребението на папата.

Седем дни на печал в Аржентина

Президентът на Аржентина Хавиер Майли разгласи седемдневен печал за гибелта на папа Франциск " нравствен водач и лидер на милиони мъже и дами ". Хорхе Берголио, както е рожденното имен на починалия папа, е роден в Буенос Айрес през 1936 година

С кончината на папа Франциск във Ватикана стартират ритуалите, с които ще бъде маркиран краят на неговия понтификат, ще протече изборът на нов папа и ще бъде сложено началото на понтификата на новия пата, пишат Ройтерс, Франс 24 и АНСА. Повечето от тези ритуали се правят в сходство с правила, утвърдени от папа Йоан Павел Втори през 1996 година и изменени по предписание на папа Бенедикт Шестнадесети през 2007 година и 2013 година

Траурът и съпътстващите го ритуали не престават девет дни, а датата на погребението се взема решение от кардиналите, като съгласно разпоредбите траурните церемонии би трябвало да стартират сред четвъртия и шестия ден от гибелта на папата.
Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР