Паниката, че българското Черноморие е замърсено след взривяването на язовира

...
Паниката, че българското Черноморие е замърсено след взривяването на язовира
Коментари Харесай

Екоминистър Попов за Нова Каховка: Русия опитва да убие туристическия ни сезон

Паниката, че българското Черноморие е нечисто след взривяването на язовира Нова Каховка в Украйна, е неоснователна. Това счита министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. По думите му има документиран диалог сред водещи съветски публицисти за това по какъв начин да употребяват проблема Нова Каховка, тъй че да съсипят туристическия сезон в България и в Румъния.

" Резервациите се усилват. Има доста непознати туристи. Нещата наподобяват по-добре. Работихме в продължение на един месец, с цел да обясняваме, че няма учредения за терзание. Няма никакво замърсяване от Украйна. Защото всички течения, които се движат в северозападната част, към Одеския залив, общо дружно остават в този район. Освен това, самото замърсяване не е чак такова съществено. Все отново се изля питейна вода, макар че повлече със себе си неща ”, успокои в ефира на " Събуди се ” министърът. И добави, че от Военноморското учебно заведение във Варна ще обиколят с транспортен съд морето, с цел да се вземат спомагателни проби и хората да бъдат спокойни, че водата е чиста.

" Имаме относително дребна морска линия спрямо Гърция, да вземем за пример, където мисля, че са 12 000 км.Трябваше да я опазим в самото начало на прехода, трябваше да бъдем доста деликатни. Не бяхме. Черноморието ни се презастрои. Сега би трябвало да стартираме да мислим за тези неща, които може да оправим, което значи може би в бъдеще разрушение на някои неща. Има много вложители, които са хвърлили, без да мислят доста и са изоставили градежите, тъй като са банкрутирали. Трябва да мислим вероятно за фонд за възобновяване на природата, с цел да бъдат отстранени тези постройки. Това обаче евентуално няма да се случи тази или другата година.  Това е въпрос на една дълга и скъпа стратегия ”, сподели още министърът.

За случая в един от най-големите фабрики за нуклеарно гориво в Урал:

" Не крием информация. Точно противоположното. В Русия стават и ще стават такива неща. Тя е разграден двор и това основава опасности. Но в тази ситуация няма покачване на радиацията в България ”, обясни Юлиян Попов.

За въглищните централи:

" Зелената договорка се появи преди 2-3 години като самодейност. Търговията с излъчвания е от 2005 година, тъй че директивата, която вкарва тази търговия с излъчвания, която води до високи цени на излъчванията и надлежно на въглищата, е от 2003 година Тоест ние сме в тази обстановка от 20 години ”, разясни министърът на околната среда и водите. По думите му въглищните централи ще затворят по пазарни аргументи. 

" Имаме също така доста централи, които нарушават по този начин наречените индустриални излъчвания. Т.е. не парниковите, а непосредствено отровните. Те би трябвало да затворят по този начин или другояче, тъй като тровят хората ” добави той.

Според него, в случай че желаеме да предоговорим проекта, в честа за затварянето на централи, би трябвало да предложим други възможности.  " Като да вземем за пример увеличение на възобновимата сила, ускорение на енергийната успеваемост, въвеждане на промени в Закона за климатичните промени ”, посочи Попов. И предвижда, че цената на тока ще се успокои. 
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР