Пандемията спря пазара за недвижими имоти за кратко време, но

...
Пандемията спря пазара за недвижими имоти за кратко време, но
Коментари Харесай

Бизнесдама разясни защо имотите са толкова скъпи и защо българинът масово влага парите си в жилища

Пандемията спря пазара за недвижими парцели за малко време, само че по-късно той се възвърне с бурни темпове. Посрещаме 2022 година като мощна и прогресивна година с динамичен пазар. Това съобщи в студиото на Plovdiv24.bg Анна Димитрова – притежател и шеф на една от огромните компании за недвижими парцели в Пловдив.

Оставането у дома преди две години породи нуждата хората да погледнат на дома си освен като дом, само че и място, където може да се работи. Локдаунът върна интереса към по-големи жилища, в които има пространство за кабинети и складови пространства, към къщи в покрайнините на града и ваканционни парцели. Тази тенденция продължава и сега, изясни Димитрова.

При цените се резервира плавният растеж от 10-12 % на годишна база. Анализ обаче може да се направи, откакто всички покупко-продажби се приключат на 100 %, а доста от тях към момента са на стадий прелиминарен контракт.

В ценово отношение България е изпреварила Гърция, демонстрират данни от икономическо проучване на основана в Лондон анализаторска организация с представителства в над 50 страни в света. Анализът им на 57 страни демонстрира, че България е на 31 място, като от европейските столици единствено Атина е след София.

Димитрова изясни, че по ценови равнища не можем да бъдем съпоставими с Прага, Амстердам, Лондон, Берлин, Париж, тъй като там обичайно цените им са по-високи. За интервал от 3-4 години растежът у нас е към 40%, а в Европа – към 45%, което демонстрира че процесът не е единствено в България, а в цяла Европа.

" В Париж един прекрасен парцел може да се купи за приблизително 10 000 евро на квадратен метър. За Прага – за 3000-4000 евро за кв. м. За Полша е по същия метод. В Лондон цените са много по-високи – към 500 000 паунда е едно двустайно жилище. За Амстердам е по същия метод.

Така че София към момента е налична. Сравнението, което би трябвало да създадем, е работната заплата, т.е. за достъпността на парцелите и цените на парцелите. В България към момента се следи по-малка досегаемост на подобен вид парцели “ – разяснява специалистът. Много българи закупуват парцели в европейските столици заради разнообразни аргументи.

Предлагането на парцели изостава спрямо търсенето и този дисбаланс е една от аргументите за повишение на цените на парцелите. Нормално е при на ниска цена финансов запас, какъвто оферират банките към момента, да има по-скъпи парцели. Възможно е обстановката да се промени, сподели Димитрова и в изявлението уточни за какво.

Българите влагат свободните си пари в парцели, които могат да се отдадат елементарно чартърен, а в това време да са бързо ликвидни, т. е. сега, в който решат да се разделят с тези парцели, да го създадат с по-малко загуба.

" В момента сме в горна точка на ценовите равнища на пазара на недвижими парцели и вложенията не са до такава степен удобни. Преди години сме изчислявали, че една добра инвестиция под формата на наем в парцел е да си възвърне цената в границите на 10-12 години. Сега възвращаемостта е от 20 до 25 години, което прави един парцел неподходящ за инвестиция.

Но хората го вършат, тъй като избавят парите си от инфлация. Банките не заплащат лихви по депозитите, в противен случай – има такси за това, че парите стоят в банките. Това предизвика хората да сложат парите, които, в случай че до момента са спали в банката, в този момент да спят в един парцел и в дълготраен аспект този парцел ще им донесе добра облага “ – разяснява Анна Димитрова.

Цялото изявление гледайте в прикаченото видео!

За да гледате видеото, би трябвало да активирате Javascript.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР