Пандемията нанася загуби за милиони евро на най-посещаваните забележителности в

...
Пандемията нанася загуби за милиони евро на най-посещаваните забележителности в
Коментари Харесай

Мрачно време за най-известните културни паметници в Испания

Пандемията нанася загуби за милиони евро на най-посещаваните забележителности в Испания, регистрира „ Ел Паис “ в първия ден след неделята, в която католическият свят празнува Възкресение Христово.

По-конкретно се регистрирани загубите на двореца „ Алхамбра “ – арабската хубавица в Гранада, катедралата „ Саграда Фамилия “ в Барселона, джамията „ Мескита “ в Кордоба, катедралата „ Свети Яков “ в Сантяго де Компостела.

И Мерида – градът с най-добре съхранени римски паметници на Пиренейския полуостров с извънредно добре непокътнати амфитеатър, триумфална арка от времето на император Траян, цирк, акведукт и други забележителности - пресмята големи загуби от липса на туристи. Според организацията, отговаряща за съхраняването и поддържането на културното завещание в Испания, единствено за времето на Страстната седмица хазната е на минус 332 000 евро – толкоз са постъпили предходната година от общо 30 241 туристи. По предварителни планове, преди ковид, в бюджета за 2020 година се предвиждаше 74 на 100 от постъпленията да дойдат от посетителите на забележителностите. При актуалното тримесечно затваряне на културните обекти се чака загубите да доближат до 1.4 милиона евро .

По-конкретно за дворците „ Алхамбра “ и „ Хенералифе “ в Гранада, които са част от Световното културно завещание на ЮНЕСКО, се регистрира, че те ще би трябвало да „ преглътнат “ загубата на минимум 7.5 милиона евро поради трите месеца, в които остават без туристи. Общо приходите им от гости за 2019 година са били 30 милиона евро.

Прочутата катедрала „ Саграда Фамилия “ в Барселона, проектирана от Антонио Гауди през 1882 година, също се чака да преживее тежка година. През 2019 година тя бе прегледана от над 4,5 милиона туристи, от които приходите единствено за нея бяха към 95 милиона евро.

За джамията „ Мескита “ в Кордоба месеците март и април постоянно са били доста доходоносни. През април 2019 година нейните гости бяха 236 940 души, а годишният доход – 15.8 милиона евро. Сега неналичието на гости единствено за април се пресмята на 1.5 милиона евро загуби .

Катедралата „ Свети Яков “ в Сантяго де Компостела и музеят към нея, които са в Списъка на Световното културно завещание на ЮНЕСКО от 1985 година, също тази година за първи път ще имат съществени проблеми. Този Великден към тях не прииждаха поклонници, а те са основна част от 275 000 гости предходната година. Няма ги и техните дарения.

От фондацията, поддържаща катедралата, изясняват, че кардинално, с цел да се влезе в „ Свети Яков “ не се заплаща вход, само че през Страстната седмица даренията нормално надвишават 20 000 евро. В същото време за влизането в музея се купуват билетчета, като обичайно за интервала преди Великден приходите от тях са към 30 000 евро.

Общо загубите за катедралата в Сантяго де Компостела до юни се пресмятат да бъдат към 300 000 евро. А това ще изправи фондацията, поддържаща катедралата, пред съществено тестване за подготовката на „ Свещената година на Свети Яков “ през 2021 година.

Свещените години са въведени през ХІІ век от Папа Каликст ІІ и се означават постоянно, когато празникът на Св.Яков Апостол (25 юли) е в неделя. Ето за какво, след 1999 година, 2004 година и 2010 година свещена се пада да е 2021 година.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР