Пандемията донесе спад и на пазара на книги в България,

...
Пандемията донесе спад и на пазара на книги в България,
Коментари Харесай

Ще донесе ли по-ниското ДДС по-евтини книги и как се отрази паднемията на пазара

Пандемията донесе спад и на пазара на книги в България, като през най-тежкия месец, април, сривът е бил 60%, сподели в предаването Money.bg по Bulgaria ON AIR Веселин Тодоров, изпълнителен шеф на " Сиела Норма ". Добрата вест е, че през юни месец към този момент се следи възобновяване, въпреки и оборотите към момента да са с една трета по-ниски, по отношение на същия интервал на предходната година. А по-ниското Данък добавена стойност напълно скоро ще значи по-евтини книги на българския пазар, което също би трябвало да поддържа продажбите.

Пандемията посече растежа от 2019 година

" Последните години [продажбите] бяха страхотни ", споделя Тодоров. " При нас 2019 година имаше растеж в продажбите на съществуващи обекти, без да броим новооткритите, близо 20%. Ако включим и новите ни обекти, несъмнено са към 31% по-големи продажбите, както на книги, по този начин и на другите съпътстващи артикули, които книжарниците обичайно продават, свързани с възпитаници, разнообразни писалищен материали, всеобщи устройства и аксесоари за тях, играчки ", разяснява той.

През април обаче карантинните ограничения, които доведоха до затваряне на обекти и опасения на клиентите да влизат в книжарниците, носят 60% спад за компанията. Възстановяването през юни към този момент е очевидно - оборотите са с " едвам " 30% по-ниски по отношение на същия месец на предходната година. То обаче е неравно. " Все още има боязън за влизане в огромните търговски центрове, където са и най-големите спадове. Докато уличните книжарници съвсем възвърнаха продажбите си от равнището, което са имали предходната година, в най-големите търговски центрове в София спадовете са 35-40%. В провинцията гледат по-спокойно и възобновяване върви с по-бързи темпове ", показва Тодоров.

Прогнозата за 2020 година е неразбираема. " Всичко ще зависи, за жалост, от здравната конюнктура ", споделя той. Но въпреки всичко се надява, че възобновяване през идващите месеци ще продължи и след мощни празничен сезон в края на годината 2021 година да стартира още веднъж с растежи.

" За страдание това не може да бъде предсказано, всичко зависи от технологиите, от основаването на някакви нови медикаменти или ваксини. Във всеки случай хората в България последните 10 години четат от ден на ден и трендът е позитивен, тъй че тези краткотрайни отклонения нас не ни безпокоят ", съобщи Тодоров.

Интернет не може да компенсира затворените книжарници

В интервала на пандемията растежът на продажбите през интернет е впечатляващ - 5-6 пъти, споделя той. Това обаче се оказва незадоволително, защото базата е ниска. " Сиела Норма " регистрира, че през 2019 година за първи път продажбите през интернет доближават 10% от общите.

Електронните книги пък държат най-малък дял. " Продажбите набъбнаха към 10 пъти през рецесията, разумно, единствено че те поначало не са надхвърляли една десета от % по отношение на оборота на хартиените книги. Така че може би са стигнали 1%, което обаче е много по-малко от нормалните 6-7-8% в развития свят ", показва Тодоров.

Причината " не е, тъй като българите са некомпетентни в технологиите, или пък че българските издатели не издават електронни формати на книгите. Всички книги по този начин или другояче са електронни и по-късно се отпечатват на хартия. Проблемът е само в това, че злоупотребите с електронни формати на книги са много свободни и ненаказуеми. Има наказания, има даже и осъждани за злоупотреби на някакви условни периоди затвор, само че това е единствено са продавали и са събирали пари. Ако бъде пусната една книга свободно и бизнес модела на този, който злоупотребява, е, че той по този метод подвига трафика, може да продава реклами или каквото там е намислил да прави, общо взето не следват никакви наказания и се надявам това до края на годината да се промени внезапно ", показва той.

До края на 2020 година се чакат законодателни промени, които да подсигуряват по-сериозна отбрана на правата на създателите и на издателите, а поддръжка за тях има и от Министерството на културата.

Лъч вяра в по-ниското Данък добавена стойност

Наскоро бе признато краткотрайно понижаване на Данък добавена стойност за книги до 9%. И Тодоров твърди, че потребителите ще усетят разликата напълно скоро в новите заглавия. Той обаче упорства мярката да остане за непрекъснато. " За страдание, в случай че мярката остане единствено за година и половина, този развой и този бизнес е много неподвижен и муден, не става за часове, а става месеци и даже години издаването на една книга, може да не се усети всеобщо от всички читатели - до момента в който ги понижим и ще пристигна време да ги усилваме ", разяснява той.

Най-голямото книжно пазарище в България и неговото бъдеще

Наскоро стана ясно, че " Сиела Норма " придобива книжното пазарище " Искър ". Компанията се намесва, откакто досегашният притежател изпада във финансово усложнение. Тя се взема решение на хода поради опасения, че може да го купи някой отвън бранша и да го преструктурира за друго. " Тоест ние искахме да съхраним най-голямото книжно пазарище в България ", показва Тодоров.

" Вторият ни претекст е, че ние виждаме положително бъдеще в интернет търговията и там ще нареждаме нашите интервенции в интернет. Без това да ограничи другите сътрудници, които работят там ", акцентира той.

Досега тържището е запълнено на към 70%, а компанията възнамерява да запълни свободните площи до близо 100%. " Нашата визия е интернет търговията не е софтуерен бизнес, а логистичен бизнес и ние желаеме да си осигурим благоприятни условия за прекрасен, комфортен логистичен център в границите на София, която е и най-големият пазар - в порядъка на 50% от интернет търговията в България. Надяваме се да сме създали рационална крачка в разгара на рецесията, това леко ни тормози, несъмнено, само че считаме, че инвестицията е по-дългосрочна от 1-2 години ", споделя Тодоров.
Източник: money.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР