Бележка на редактора: Версия на тази статия се появи за първи път в бюлетина „Надеждни източници“. Регистрирайте се за ежедневния дайджест, описващ развиващия се медиен пейзаж тук.
Ерата на Кристен Уелкър в „Meet the Press“ започва мрачно.
Разговорът с високите залози с опозорения бивш президент Доналд Тръмп беше пълен риск и малка награда за Уелкър, тъй като тя пое уважавания модераторски председател на „Запознайте се с пресата“ за първи път в неделя. Ръководителите на телевизията, които анкетирах преди и след интервюто, бяха озадачени, че NBC News и Уелкър умишлено са избрали да поемат такава тежка задача, като се има предвид прословутата склонност на Тръмп да лъже. Както ми каза един телевизионен изпълнителен директор, „Беше луд начин да задам тона на това какво щеше да бъде „Запознайте се с пресата“ под нейното ръководство.“
Но мрежата Peacock избра да го направи - и NBC News прекара цялата седмица, рекламирайки Уелкър като човек, който е "посрещнал момента" като кореспондент на Белия дом, когато "властта е била държана отговорна" по време на бурното президентство на Тръмп. За съжаление, Уелкър не успя да се срещне зрелищно с момента по време на интервюто си с Тръмп.
Уелкър позволи на Тръмп да направи редица изявления, напълно необвързани с реалността, по редица критични въпроси, без упорит, решителен или смислен отпор. Тръмп, бързострелна машина за лъжи, изпълни обичайната си песен и танц. Излъга за изборите. Той излъга за въстанието, което са породили неговите лъжи. И той излъга за почти всяка тема, която Уелкър повдигна.
През цялото това време Уелкър изглеждаше зле подготвен да се справи със запазената марка на Тръмп. Липсвайки някакъв забележим огън в корема си, тя понякога плахо се опитваше да изясни фактите. Но Уелкър нямаше необходимия плам и очевидно разбиране на тематичния материал, необходим на масивната платформа, за да се противопостави ефективно на Тръмп, който, както по-късно й каза главният кореспондент на The New York Times в Белия дом Питър Бейкър, е като „булдозер, който рине лъжи“. Тръмп ясно надуши слабост във въздуха, поемайки контрол над интервюто, тъй като пренебрегна безнадеждните – но постоянни – молби на Уелкър да „остане на път“ и продължи да залива зоната с възмутителни лъжи.
"Г-н. Президенте, позволете ми само да задам този въпрос, моля...“, помоли се тя в един момент.
Това беше нисък момент в иначе девствената кариера на Уелкър. И това със сигурност ще има последствия за легендарното неделно предаване за връзки с обществеността, като се има предвид, че дебютът на Уелкър беше шансът на NBC News да обнови програмата, да определи каква роля ще изпълнява в изборите през 2024 г. и да спечели сърцата и умовете на зрителите.
Въпреки че епизодът вероятно ще види по-добри от обичайните рейтинги поради дебюта на Уелкър и очакваното интервю с Тръмп, честно се обзалагаме, че начинът, по който тя изпълни срещата с Тръмп, ще отчужди незначителна част от публика. CNN, например, видя цунами от критики, заляло мрежата след (също катастрофалното) кметство с Тръмп тази пролет – и мрежата все още се опитва да спечели зрители.
Но интервюто говори и за по-голям проблем, който - някак си през 2023 г. - продължава да обърква новинарските медии и добре компенсираните телевизионни водещи, натоварени ефективно да държат властта отговорна. Дори след като Тръмп подкопа демокрацията по време на изборите през 2020 г., вдъхновявайки действително въстание в Капитолия на САЩ, редакциите продължават да се борят как да го отразяват.
Може да се спори, че в този момент наистина няма нужда да интервюирате Тръмп. След години и години на гледане как той работи нечестно, какво точно може да се извлече от една седяща маса? Почти сигурният резултат е, че изданието ще запише поток от лъжи, изтичащи от устата му, примесени с абсурдни оплаквания за това колко предполагаемо несправедливо се отнася системата към него. Дали нещо от това наистина служи на обществото?
Някои ръководители на новини изглежда вярват, че Тръмп може да прави „новини“ по време на интервюта, но притискането му по политически въпроси рядко води до последващи резултати. Обществеността е добре запозната с Тръмп и вече знае, че той е човек, отчужден от истината. Освен това е трудно да се повярва, че избирателите решават дали да го подкрепят въз основа на позицията му по конкретни въпроси.
Както веднъж позорно се похвали Тръмп, той може да застреля някого на Пето авеню и все още да поддържа подкрепата на лоялната си база от фенове. Поддръжниците на Тръмп избират да застанат зад него заради неговата буйна личност и стил. Те се вкопчват в него, защото вярват, че той смело се застъпва за тях и води битката към елитите. Не заради позицията му по отношение на Тайван.
Ако е необходимо да се интервюира Тръмп, редакциите трябва да подходят към задачата по различен начин, отколкото към всяко друго интервю. Въпреки че има изкушение сред класата на окръг Колумбия да се преструват, че редакциите все още работят в епоха, подобна на 90-те години на миналия век, в която републиканците и демократите се третират като противоположните страни на една и съща монета, това е сериозна грешка. Републиканската партия от 2023 г. е много различна от Републиканската партия от миналото. А неговият лидер, два пъти импийчмънтираният и четири пъти обвинен Тръмп, не е нормален политик.
Когато интервюирате Тръмп, целта не може да бъде да правите „новини“, както бихте направили с типичен политик. Целта на интервюто трябва да бъде да се търси отговорност от властта. Трябва да става въпрос за утвърждаване на фактите по смислен начин и принуждаване на Тръмп да се изправи срещу тях. Той все още ще лъже, разбира се, но поне публиката може да види през шоуто, ако интервюиращият демонстрира твърда хватка на темата и упражнява команда.
За съжаление, малцина в пресата, които са се заели с тази задача, са доказали, че са способни да изпълнят трудната задача по убедителен начин. Това не вещае нищо добро за новинарската индустрия или, което е по-важно, за демокрацията като цяло.