Отново изключително слаб е интересът от пловдивчани към общественото обсъждане

...
Отново изключително слаб е интересът от пловдивчани към общественото обсъждане
Коментари Харесай

Пловдивчани отново незаинтересовани как се харчат парите на Общината, въпреки промяната на дебата

Отново извънредно слаб е ползата от пловдивчани към публичното разискване на бюджета на Общината. Въпреки че за първи път то се прави в почивен ден, наличието на жители е по-слабо даже от предходни години. Кметът Костадин Димитров се съобрази с рецензиите към неговите прародители, че разискванията са едва посетени поради деня и часа, само че се вижда, че не това е бил казусът. В залата на Общинския съвет са на първо място общински съветници, чиновници на администрацията, районни кметове и други политически или цивилен деятели.
Прочетете още
Предложенията и полемиката от днес ще бъдат вписани в протокол, който ще бъде прибавен към предлагането към локалния парламент, а градското управление може да одобри част от тях преди внасянето му гласоподаване.

Предложената макрорамка за тази година е  684 млн. лв.  От тях  384 млн. лв. са делегирани от страната действия – за прехрана на учебни заведения, детски градини, обществени, здравни и други служби. Местните доходи са размер на 300 млн. лв., включително и неусвоените заеми.

Въпреки че бюджетът за 2023 година имаше дупка от 65 млн. лв. несъблюдение от приходите и новата администрация е заложила сходни индикатори. За предходната година от планувани 242 млн. лв. налози, такси и приходи от благосъстоятелност събраните пари бяха едвам 178 млн. лв..

През 2024-а приходите се чакат да с в размер  235 млн. лв., като корекцията по обособените пера е напълно дребна.

В разходната част финансовата стратегия е 123 млн. лв., само че в нея съвсем няма нови обекти. В сумата не са европейските планове, както и тези, за които се чака държавно финансиране в размер на 100 млн. лв..

Най-големите разноски отвън финансовата стратегия са обезщетенията на автобусните превозвачи в размер на 10 млн. лв.. В бюджета са планувани и 12 млн. лв. за „ Тея инвест “ за парка от 67 дка до Гребната база, като в сумата е 1,5 млн. лв. неплатени от предходната година.

Голяма част от обектите в програмата за поправки са настоящи планове, които стартираха в предходния мандат. В разходната част най-голямата записана сума е за Голямоконарско шосе – 17 млн. лв., като средствата са от държавния бюджет, които са по сметките на Община Пловдив.

В бюджета се виждат още неизплатени средства за „ Модър-Царевец “ и бул. „ Хаджи Димитър “, както и 5 млн. лв. за ул. „ Царевец‘ “, чийто ремонт би трябвало да стартира тази година. Въпросните средства са от 40-милионния заем, който бе теглен от Зико.

Това, което прави усещане е, че за ремонта на бул. „ Кукленско шосе “ са заложени 6 млн. лв.. Той ще бъде за сметка на Рогошко шосе, който ремонт е замразен.

Единствената нова улица, която ще стартира през тази година е построяването на ул. „ Георги Странски “, за която са заделени 1,3 млн. лв..

Спортните обекти са друго огромно перо. В цялата финансова стратегия са заложени 18 млн. лв. за басейн „ Младост “, а за стадионите на Локомотив и Ботев има надлежно 12 млн. лв. и 6 млн. лв., които не са усвоени. Двата обекта са в листата на обектите, които чакат финансиране в размер 74 млн. лв. от държавния бюджет.  За спортния комплекс край езиковите гимназии има 3,4 млн. лв..

Освен тези разноски се чакат пари от държавния бюджет за ул. „ Славянска “, ул. „ Генерал Колев “, нова връзка в ЖР „ Тракия “ сред А10 и А12, кино „ Космос “ и Форум Север и Юг.

Районните кметове ще имат към 800 000 лв. за поправки и други планове. Те въпреки всичко може да получат целево средства за по-големи техни планове.

 
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР