Отказът на работника да се ваксинира срещу ковид не е

...
Отказът на работника да се ваксинира срещу ковид не е
Коментари Харесай

Когато персоналът е без зелен сертификат

Отказът на служащия да се имунизира против коронавирус не е дисциплинарно нарушаване и не може да служи като съображение за дисциплинарно уволняване. Това разясниха пред " Капитал " столични юристи от водещи адвокатски фирми, пред които поставихме въпроса какви са вариантите пред работодателите, чийто бизнес е обиден от новите противоепидемични ограничения, наложени от здравния министър. Най-общо ограниченията задължават работодателите от много необятен кръг от бизнеси да позволяват до работа единствено служащи и чиновници, които са имунизирани, преболедували или пък имат негативен PCR/антигенен тест с избран период на валидност.

Към момента имунизирането и тестването за коронавирус не са въведени като наложително условие нито в закона, нито пък могат да бъдат вкарани като изискване в трудовия контракт. По тази причина, отводът на работника/служителя да се имунизира или тества регулярно, с цел да показа на работодателя нужния документ, не не може да се смята за някакво отговорно държание, което да е съображение за търсене на дисциплинарна отговорност.

В тези случаи, единствената оставаща опция за работодателя за естественото продължение на комерсиалната му активност би била да провежда регулярно тестване на личния състав си за допускане до работното място, разяснява за " Капитал " адв. Иван Володиев ( " Попов, Арнаудов и сътрудници " ). Ако работодателят не е подготвен да се ангажира с разходи и организация, с цел да тества регулярно чиновниците си, той би могъл да прати тези, които нямат в документи в режим на хоум офис (ако естествето на работата им разрешава това), или да ги прати на други обекти, разяснява адв. Енчо Динев (Адвокатско съдружничество " Динев, Мандажиева, Близнакова и Калдамуков " ). Ако това не е допустимо, работодателят има опцията да приключи трудовото правно отношение заради справедлива неспособност за осъществяване на трудовия контракт, разяснява адв. Динев, като акцентира, че досега няма правосъдна процедура по въпроса.
Ограниченията
Заповедта на здравния министър от средата на предходната седмица вкарва две категории забрани.

Първата е за лечебни заведения, онкологични центрове, диализните центрове, приюти и домове за възрастни хора, т.е. заведения, които не могат да преустановят активността си. Работодателите в тези заведения са длъжни да позволяват до работа единствено само чиновници с годни документи за имунизация, преболедуване или проучване.

Втората категория ограничавания са планувани за бизнеси, които категорично се затварят поради пандемичната рецесия - магазини с повърхност над 300 кв.м., молове, заведения за публично хранене, питейни заведения, хотели, спортни зали, фитнеси, СПА центрове, басейни, музеи, театри, кина, галерии, конференции, концертни зали, циркове, хотели, заведения за хранене и заведения към тях, присъствено образование в университетите, езикови школи и други просветителни центрове, спортни събития, събори, фестивали и др.подобни

Тези бизнеси и обекти могат да продължат да действат единствено в случай че:

личният състав в съответния обект (лицата, заети с мероприятието) е 100% ваксиниран/преболедувал/ с отрицателен резултат от тест; основана е организация в обектите да бъдат допускани единствено лица (клиенти, гости, студенти), които са ваксинирани/преболедували/с тест, в случай че са над 18 години.

Изрично в заповедта са посочени и изключенията, за които преустановяването на активността не важи, надлежно там не се постанова и условието за 100 % зелени документи за личния състав и клиентите - това са магазините, които оферират най-вече хранителни артикули, аптеките, дрогериите, оптиките, зоомагазините, банките, доставчиците на пощенски и куриерски услуги, застрахователите, доставчиците на платежни услуги и офисите на телекомуникационните оператори, без значение дали са независими обекти или са ситуирани в търговски център вид МОЛ . За тези заведения, както и за останалите типове работни места в страната, важат общите противоепидемични ограничения, включващи носене на маски, съблюдаване на разстояние, загради и други
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Вечерни вести 2 Технологии 3 Икономика 1 Икономика 2 Технологии 3 Компании 1 Технологии 2 Технологии 3 Компании
За останалите обаче се появиха условия, само че които работодателите доста мъчно могат да реагират.
Предизвикателства за работодателите
Ограниченията, заложени в заповедта на министъра на опазването на здравето, основават редица правни и в действителност провокации пред работодателите, разяснява адв. Иван Володиев. Същевременно, измененията в Кодекса на труда от 2020 година, които бяха въведени точно за да отговорят на зародилите проблеми с оглед коронакризата - да вземем за пример опцията за едностранно въвеждане на надомна работа/работа от разстояние или даване използването на заплатен годишен отпуск без единодушието на работника/служителя, не могат да намерят практическо приложениe за бизнесите и дейностите, които в този момент са наранени от новите ограничения - както поради характера на активността, по този начин и заради типа на рестриктивните мерки и условията.
Адвокат Иван Володиев
Става дума за работа, чието реализиране допуска физическото наличие на чиновници - хотели, заведения за хранене, магазини, молове и други Работодателите в тези наранени браншове са длъжни да не позволяват до работното им място чиновниците, които нямат зелен документ, само че това по никакъв метод не лимитира правото на засегнатите служащи и чиновници да получават своето брутно трудово заплащане, разяснява адв. Володиев. Така, с цел да не се постанова да преустановят своята активност, работодателите следва да разполагат с задоволително личен състав, при който е налице някое от заложените условия за издаване на зелен документ - имунизация, потвърдено преболедуване или негативен PCR/антигенен тест.
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР