Отказът на президента Румен Радев да подпише указа за освобождаване

...
Отказът на президента Румен Радев да подпише указа за освобождаване
Коментари Харесай

Експерти пред Дарик: Отказът на президента за освобождаване на Тончев е превишаване на правомощията

" Отказът на президента Румен Радев да подпише указа за освобождение на ръководителя на ДАНС Пламен Тончев е неофициално превишаване на пълномощията ", разясниха пред Дарик специалисти.

" Липсата на синхрон сред институциите основава проблеми в ръководството на страната и сигурно не е в интерес на жителите ", безапелационен е конституционалистът Орлин Колев.

Според специалистът по национална сигурност Йордан Божилов политическото противоборство в тази обстановка е даже рисково и основава действителни опасности за националната сигурност.

Какви могат да бъдат вредите за страната от неналичието на консенсус сред Министерски съвет и Президентството и какви са вероятните сюжети за излизане от обстановката?

Осигуряването на националната сигурност е едно от основните отговорности на Министерски съвет, избрани от българската конституция. Пряко обвързвано с него е ръководството на службите в страната. Политическото противоборство сред президента и кабинета обаче докара до проблем и в тази сфера, откакто министър председателят Николай Денков изиска предварително освобождение на ръководителя на ДАНС Пламен Тончев, а президентът Румен Радев отхвърли да подпише нужният декрет.

Въпреки че няма нарушаване на закона, този отвод опонира на основополагащите правила при практикуване на държавната власт, счита конституционалистът Орлин Колев.

Според Тихомир Безлов от Центъра за проучване на демокрацията в този случай може да се приказва за нарушение на духа на конституцията.

Експертът по национална сигурност Йордан Божилов разяснява, че въпросът е по какъв начин отхвърли на президента да освободи Пламен Тончев ще се отрази на цялата система на ръководство на националната сигурност и на страната.

Тихомир Безлов добави, че явно има проблем с лоялността сред премиера и шефа на ДАНС, както и е ясно, че има огромно напрежение сред кабинета и президента.

Ролята на ръководителят на ДАНС е изключителна значима и актуалната обстановка е пагубна за националната сигурност, счита Йордан Божилов. Той посочи, че мандатността на тази служба има своята логичност, с цел да бъде равноотдалечена от политическите сили, само че при зародили подозрения би трябвало да има механизъм, по който да може да се направи промяна.

Експертите виждат вероятен излаз от тази обстановка в смяна на законодателството, която да изключи ролята на президента в назначението и освобождението на ръководителя на ДАНС, както и на останалите служби. " Тази смяна обаче крие опасности от прекомерна политизация. Затова ще е по-добре в случай че се резервира настоящето състояние на баланс ", сподели Йордан Божилов.

" Предстои да забележим дали политическите партии ще подхващат стъпки в посока на смяната на законодателството, касаещо службите. Дотогава Пламен Тончев остава ръководител на ДАНС, а министър председателят Николай Денков ще би трябвало да работи с него, без значение от неналичието на доверие и както се изрази самият той – при по-ниско качество от това, което се чака ", добави той.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР