Откакто Мартин Божанов с прякор Нотариуса беше убит на 31

...
Откакто Мартин Божанов с прякор Нотариуса беше убит на 31
Коментари Харесай

Шест неудобни въпроса за случая на Мартин Божанов - Нотариуса

Откакто Мартин Божанов с прякор Нотариуса беше погубен на 31 януари, на дневен ред още веднъж излезе тематиката за зависимостите в правосъдната система и за безспорната некомпетентност на институциите, които са призвани да им противодействат.
Един и същи сюжет се развива непрекъснато - като стартираме от абсурда с Красимир Георгиев - Красьо Черния и белите покривки, на които се кадрува в правосъдната власт (по Константин Пенчев), минем през малоимотните магистрати, които подвигнаха хотели в Приморско, след това " Двете каки " и " Ти си го избра ", та чак до " Осемте джуджета " и " Нотариуса ". " За следващ път виждаме, че реакциите на институциите след убийството на Мартин Божанов са " постмортем "  – извънсъдебно оповестяване на едно лице за нарушител, откакто приживе сигналите за негови противозаконни похищения върху независимостта на съда са оставени без последствия ", оповестиха от Съюза на съдиите в България.
Сега предстоят доста и всевъзможни чувания. И.ф. основният прокурор ще върви в Съдийската гилдия на Висшия правосъден съвет във вторник. После ще го изслушва и Народното събрание, където небрежно беше образувана специфична комисията по проблема " Нотариуса ". На базата на предходния си опит можем да създадем обосновано съмнение, че и в този случай ще останат доста неразплетени зависимости и въпроси без отговор, които обществото бързо ще не помни, само че които отново ще изплуват при идващия сходен скандал.

Заради " правосъдната " си активност ли е погубен Божанов?
Какофонията към дейността на Божанов някак заглуши интереса на публиката към това кой и за какво посегна на живота му. А това е основен въпрос, в това число и с цел да се осветят връзките и зависимостите в мрежата му. В следствието на АКФ, което го освети през 2021 година, самичък себе си Божанов показа като съветник, който дава съвети от това по какъв начин да си аранжираш градината до това кой юрист да си наемеш.
Твърди се, че той е обикалял хора от сенчестия бизнес и ги е изнудвал за пари, заплашвайки ги с обвинявания. А също е предложил на такива, които са упрекнати, да реши проблемите им с правораздаването. Сред околните му съидейници има двама юристи и магистрат на управителен пост, настояват още източници на " Сега " от следствието. В петък Върховната прокуратура, отпред с и.ф. основен прокурор Борислав Сарафов направи десант в Софийската районна прокуратура, с цел да търси за какво и по какъв начин там са потъвали преписките против Божанов.
Та в задачата се пита дали на някого от изнудваните им е писнало? Или пък Божанов към този момент е бил рисков и за близкия си кръг... За да научим отговора, би трябвало следствието да бъде извършено бързо и качествено. Знаем, че разкриваемостта на поръчковите убийства клони към нулата. Затова и няма по какъв начин да сме оптимисти, че това ще бъде някакво изключение. Освен това виждаме известна тромавост в институциите. Като да вземем за пример това, че претърсванията и изземванията в клуб SS, който се свързва с Божанов, се случиха цяла седмица след убийството му. А следи се заличават и за надалеч по-кратко време.
Знае се също, че сигналът за гибелта му е подаден от брачната половинка му на телефон 112 към 50 минути след самото ликвидиране. Какво се е случило в тези 50 минути? Дали пък не са унищожавани документи, записи, паметта на телефоните му, един от които сателитен, между другото. Имал ли е Божанов списък от компромати за хора от правосъдната власт? Ако в действителност хора на всевъзможни равнища са изпълнявали заръките му, по какъв начин ги е държал? С пари? Или със срамни секрети?

Ще забележим ли най-накрая интервенция " Чисти ръце " в Темида?
Краткият отговор е " надали ". Защото за задачата е нужно да се стигне до контактите на Божанов. Те в действителност са основни. Той обаче надали ги е записвал в хартиено тефтерче, както правеше Филип Златанов. А и да ги е записвал, тефтерчета изчезват, както стана с това на Златанов... Помните ли по какъв начин при абсурда с Красьо Черния беше огласено кои магистрати са говорили с него, какъв брой пъти, за какъв брой време и от кого е изхождало позвъняването? Да забележими дали това ще се случи и с Нотариуса. Трябва обаче да се има поради, че трафичните данни се пазят 6 месеца. Знаем, че с айфона на Алексей Петров още не са се справили, а телефона на Златанов бе открит изключен до тялото му, т.е. има доста огромна възможност да е бил прочистен междувременно. 
Депутатът от ПП-ДБ Атанас Атанасов твърди, че има лист на магистратите, множеството от тях - прокурори, които са посещавали клуб SS, намиращ се в непосредствена непосредственост до към този момент закритите спецсъд и прокуратура. Легендата е, че там се е влизало единствено със специфични карти за достъп. Ако Атанасов има листата, за какво не го е дал в прокуратурата самичък? Защо към този момент не е свикан да го направи? Как по този начин Атанасов има листата изначално, а проверяващите го нямат?
Можем да сме сигурни, че всеки собственик на такава карта към този момент усърдно я е изгорил. Както и че омертата тук ще сработи със страшна мощ. Трябва някой магистрат да бъде заловен със постоянни доказателства, с цел да разчитаме, че вероятно би " пропял ". Градската прокурорка Илиана Кирилова към този момент ни сподели, че " ние не сме работили в тенденция на този клуб, само че в този момент търсим опция да забележим вероятно. Ние сме работили в тенденция - употребил ли е Мартин Божанов подкрепи на съдии и на прокурори, което става доста мъчно. Ние би трябвало да имаме безапелационни доказателства за това, тъй като аз съм сигурна, че в случай че едно такова обвиняване се повдигне и се вкара с обвинителен акт в съда, ние ще сме на позицията " една жена споделила ".
Ако схемите на Божанов са били дейни през последните 20 години, това значи, че генерации магистрати са забъркани в тях. За 20 години тези мрежи са стигнали до всички равнища в системата, защото за това време всекидневно хората се издигат от районно до висшо равнище.

Пресичат ли се кръговете на Мартин Божанов и Петьо Петров - Пепи Еврото?
Убийството на Божанов се случи месеци след изгубването на друго знаково лице за правосъдната система - някогашният следовател, а понастоящем юрист Петьо Петров - Пепи Еврото. И Еврото, също като Божанов, беше осветлен от следствие на Антикорупционния фонд. Заведението " Осемте джуджета " пък се трансформира в нарицателно за търговия с въздействие в правосъдната система. Аферата " Осемте джуджета " и до момента е неразплетена, а Петров е в неопределеност и сякаш се търси по света и у нас. Може да е в Дубай, може да е в Бургас. А може и към този момент да не е измежду живите. Изобщо не е незначителен отговорът на въпроса инцидентно ли е съвпадението във времето на изгубването на Петров, преди да му бъде повдигнато обвиняване и убийството на Божанов, отново преди да бъде упрекнат, по думите на прокуратурата.
" Има едно име, което излиза " пред скоби " и в двата кръга, и това е на някогашния основен прокурор, той е обвързван и с двата кръга. Името му излиза като информация ". Това сподели в петък изпълняващият функционалностите основен прокурор Борислав Сарафов на въпрос по какъв начин толкоз години активността на кръговете към Петров и Божанов е останала незабелязана от прокуратурата и полицията. Уволненият като основен прокурор и новоизлюпен политик Иван Гешев незабавно разгласи, че ще съди Сарафов. Би било забавен развой, само че той надали ще се състои. Самият Гешев прави внушения, че Сарафов е обвързван с Петров. Сарафов пък изяснява, че фотографията му в " Осемте джуджета " е направена под режисурата на Гешев, с цел да бъде употребена против него.
Съдия Владислава Цариградска, която е един от магистратите, получавали закани от Нотариуса, твърди в сигналите си до институциите, че лицето, което ѝ е предало заканите, е показало, че Божанов е доста непосредствен с Иван Гешев, който по това време (2020 г.) е към момента само кандидат за основен прокурор. Факт е, че по времето на Гешев Божанов явно не е притесняван. За разлика от Цариградска, която половин година има защита. Това е един от изумителните парадокси към Божанов - по какъв начин по този начин магистрати са охранявани поради него, а той е без обвиняване и на независимост. Между другото другият прочут заплашван арбитър - Цвятко Лазаров е станал обект на закани още през 2017 година
Сарафов приказва за доказателства. Добре ще е да ги забележим.

Защо закъсня обвиняването на Божанов?
Така стигаме и до въпроса за обвиняването, което Софийската градска прокуратура твърди, че е била на път да повдигне на Божанов. Зам.-градският прокурор Иво Илиев изясни, че в Софийската градска прокуратура се води едно досъдебно производство по отношение на активността на Божанов. " То се касае за имотни измами, пране на пари от тези измами и насила във връзка с съдии, гледали цивилен каузи, по които има някакъв интерес ", изясни прокурорът. Производството било на самия си край, само че по стичане на събитията към този момент няма по какъв начин да се търси отговорност от Божанов.
" Подготвяше се обвиняване на въпросния Мартин Божанов по прякор Нотариуса. За страдание, от време на време уличната правдивост е по-бърза и ни изпреварва ", сподели и Сарафов.
Точно по това дело двама прокурори от градската прокуратура и до през днешния ден вървят с защита.
Така че явно обвиняването е безпределно закъсняло и правдивост тук няма да дочакаме. Впечатление направи и по какъв начин по време на брифинга оня ден градската прокурорка Илиана Кирилова сподели, че единствено градската прокуратура се осмелила да работи против Нотариуса, обяснявайки, че заканите против арбитър Цариградска в действителност би трябвало да се проверяват в Луковит и Плевен.
Не може да не се запитаме обаче дали в случай че Божанов обаче не беше погубен, делото в СГП нямаше да се подреди при останалите, които са потънали безследно? 

Как Пеевски стана флагман против зависимостите в правосъдната власт?
Идеята за парламентарна комисия, която да ревизира активността на Божанов беше първо стартирана от Антикорупционния фонд. И шефът на ПГ на Движение за права и свободи Делян Пеевски като изтъкнат антикорупционер незабавно си я припозна и направи предлагането. Поне не изиска да оглави комисията.
Още преди да бъде глобен от Съединени американски щати за корупция по закона " Магнитски ", а по-късно и от Англия, Пеевски има популярност на сив кардинал в правосъдната система. Чували сме от съдии, които са заставали с имената си, по какъв начин Пеевски има пръст при назначенията на управителни постове в системата. Помним по какъв начин самият той влезе в нея по изключение, а след това натрупа магистратски стаж като следовател, без да работи по нито едно дело. Не е толкоз от дълго време времето, когато тъстът му беше член на Висшия правосъден съвет.
Та Пеевски отлично схваща правосъдната система. Отбира и от жълти медии, които са обвинени, че са атакували магистрати, които би трябвало да бъдат " опраскани " по разпореждане на Нотариуса.
Извън шегата, яхването на тематиката очевидно е следващият опит на бъдещия водач на Движение за права и свободи да почисти облика си на евроатлантик и демократ. Да забележим дали комисията ще викне Пеевски, поради изказванията, че името му е представено наред с това на Нотариуса.  

Възможно ли е Божанов да е бил сътрудник?
Разсъждавайки за Божанов и за това по какъв начин е въртял институциите на дребния си пръст и е работил под носа на служби,, не може да не се запитаме дали не е по-специален от елементарен лобист и по какъв начин по този начин се е сдобил с подкрепи на всички места. Как някой може ей по този начин да се снабди с два ЕГН, в случай че не е нечий сътрудник, а малък шарлатанин? Възможно ли е някой със компетентност имотни измами, внезапно да се окаже подобен огромен фактор в правосъдната власт, че поради него да има прокурори и съдии с защита, а той да е на независимост напълно несмущаван? Ами втората му брачна половинка, която ей по този начин става разследващ служител на реда не къде да е, а в ГДБОП. Тъй като не е съумяла да получи допуск до класифицирана информация, тя е уволнена от Министерство на вътрешните работи. Заради процедурни пропуски на министерството обаче, съдът възвръща Божанова и съгласно основния секретар на Министерство на вътрешните работи Живко Коцев сега тя е в отпуск по майчинство.
За да бъде отхвърлен достъп до класифицирана информация по закон Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) би трябвало да откри, че лицето е ненадеждно. Това значи да вземем за пример някой да работи срещу ползите на страната, да реализира шпионска активност или активност срещу публичния ред. За обезсърчителен се приема и човек, който по време на изследването укрие информация или даде погрешни данни, или за който се установят факти и условия, които биха дали опция да бъде изнудван, или в случай че стандартът му на живот не подхожда на приходите му.
Съдебното минало на Божанов също е много забавно. Той да вземем за пример е съден и оправдан за изчезналото от адвокатската стая на Върховния касационен съд дело против небезизвестния нотариус Слави Крашевски. Крашевски е бил наказан на две инстанции, когато досието против него изчезва от висшия съд. На нейно място остава празна директория, няколко бележника, цигари " Мелник " и смачкана шапка. На един от бележниците има отпечатък на Божанов, в шапката има косъм, който е подобен с неговите (няма материал за ДНК проучване, защото косъмът няма луковица). Тъй като от Министерство на вътрешните работи обаче са отказали да се отзоват на сигнала от съда за изчезналото дело, тъй като нямало щурм, доказателствата са прибрана от правосъдните чиновници не по реда на Наказателно-процесуален кодекс. Така, първата инстанция приема, че против Божанов има косвени и незадоволителни доказателства, а втората непосредствено споделя, че няма никакви доказателства, защото не са събрани както би трябвало. По делото няма данни да е правено различаване.
По времето на това дело (2006 г.) Божанов към този момент е осъждан, само че е оправдан.
Председателят на първата комисия за конфискация Стоян Кушлев приказва и за произвеждане против Божанов по лишаване на нелегално добито имущество. По времето на Кушлев към конфискация се пристъпваше едвам след влезнала в действие присъда за избрани закононарушения. Интересното е, че в Софийския градски съд има единствено данни за запори и възбрани, само че не и за импортиран иск от Кушлев против Божанов.
И до момента институциите не са обяснили тъкмо какви и какъв брой каузи е имало през годините против Божанов и какъв е резултатът от тях. Знаем единствено, че в районната прокуратура в София са потънали над 20 преписки.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР