Отделението по инвазивна кардиология в УМБАЛ Пловдив“ започна лечение на

...
Отделението по инвазивна кардиология в УМБАЛ Пловдив“ започна лечение на
Коментари Харесай

По нов метод спасяват пациенти с резистентна хипертония под тепетата

Отделението по инвазивна кардиология в УМБАЛ „ Пловдив“ стартира лекуване на пациенти с резистентна хипертония по  нов извънредно ефикасен  метод – ренална денервация.

Отделението в някогашната Окръжна болница е единственото в Пловдив и в цяла Южна България, където се прави интервенцията за трайно намаление на кръвното налягане. Методът бе прибавен на 64-годишна пловдивчанка, която бе изписана от лечебното заведение с младежко кръвно налягане 100 на 70. „ Жената постъпи със стойности 180 на 110 и при овакантяване на болничното заведение се наложи да редуцираме одобряваните от нея лекарства ”, съобщи началникът на отделението в Университетска болница „ Пловдив ” доктор Иван Мануков.

Пациентката е изписана в чудесно положение, откакто повече от 10 години страда от тежка хипертония, за която организира лекуване с всевъзможни медикаменти, само че кръвното налягане по този начин и не се повлиява и вследствие на това развива редица затруднения. „ След като в болничното заведение закупихме профилираната инсталация „ Vessex“ на Boston Scientific, предложихме да я лекуваме по новия способ, който в международен мащаб е потвърдил своята успеваемост при заболели с резистентна хипертония. Реналната денервация се прави със специфична подпора в профилирана лаборатория за катетеризация. Апаратът генерира лечебни импулси, които се доставят със специфичен катетър до бъбречните артерии, където се освобождават електрически импулси, които блокират мрежата от нервни разклонения към кръвоносните съдове. По този метод се реализира трайно намаление на кръвното налягане, което може да продължи с месеци и даже с години. Интервенцията се прави с медикамент, който успокоява болния. С местна анестезия инвазивен кардиолог вкарва балонния катетър. След интервенцията пациентът остава за наблюдаване в стационара най-малко за 2 дни ”, изяснява доктор Иван Мануков.

Артериалната хипертония от дълго време се е трансформирала в една от новите международни епидемии, тя е мъчно лечима болест и с огромно обществено значение заради затрудненията, до които води, напомни водещият пловдивски кардиолог. Болестта се развива нормално след 40-годишна възраст, а в множеството случаи се открива инцидентно. При нея важи правилото за „ 50-те процента“ – 50% от всички хипертоници знаят, че имат това заболяване, 50% от тях се лекуват и 50% реализират предстоящите резултати.

При останалите не се доближават прицелните стойности – 140 на 90 и в тези случаи се постанова да се ползва новия лечебен способ – ренална денервация.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР