Отборът на Шумен изненада като гост Черно море Тича във

...

Шумен удари Черно море след продължение

Отборът на Шумен изненада като посетител Черно море Тича във Варна и завоюва със 105:101 (28:28, 22:26, 19:20, 21;16, 15:11) след продължение в среща от 25-ия кръг на Националната баскетболна лига. Гостите съумяха да стопят закъснение от 18 точки през втората част. Успехът е четвърти за Шумен, като тимът има и 19 провали. Черно море Тича е с 6 победи и 16 загуби.

Гостите започнаха по-добре мача и поведоха с 6:0. Малко преди средата на първата част Шумен поведе със 7 точки при 15:8 след тъкмо изпълнен углавен удар от Георги Кендеров. Домакините не се предадоха, заиграха по-добре в отбрана и започнаха да топят пасива си. Две минути и 23 секунди преди края на първия интервал Черно море Тича за първи път поведе в резултата при 21:20 след тройка на Костадин Лазаров. Последваха три изравнявания в резултата, а след края на първата част резултатът бе еднакъв 28:28, като гостите вкараха тройка посредством Ишмаел Ел-Амин 5 секунди преди края и изравниха. През втората част домакините бяха по-добрият тим и надиграха по всички индикатори Шумен. След две изравнявания на резултата при 30:30 и 33:33, последваха доста мощни минути за момчетата на Кирил Болшаков. Те осъществиха 14 безответни точки и съумяха да поведат с 47:33, а малко по-късно на два пъти дръпнаха и с 18 точки преднина. В последните близо три минути на втората част гостите се възползваха от неточности на варненския отбор и вкараха 14 против 0 точки и на полувремето изоставаха единствено с 4 точки – 50:54.

След почивката и двата тима допускаха много неточности. Домакините въпреки всичко се ориентираха по-добре и съумяха за малко повече от три минути игра да поведат с 9 точки при 62:53. Гостите обаче съумяха на три пъти да стопят изоставането си до единствено точка, само че Черно море Тича още веднъж успяваше да поведе. До края на частта играта бе равностойна, с неточности и на двата отбора, а преди решителната четвърта част домакините имаха преднина от 5 точки – 74:69. През последния интервал за близо 2 минути игра тимът на Шумен още веднъж понижи изоставането си до единствено точка – 76:77, а след неточност при изнасянето на топката от домакините Ишмаел Ел-Амин с тройка изведе гостите напред в резултата – 79:77. Гостите поведоха с 5 точки при 82:77, само че домакините съумяха 1.45 минути преди края на извърнат резултата – 89:88. И двата тима се пробваха да завоюват мача, само че пропуски от наказателни удари и при стрелбата им не разрешиха това да се случи и постоянното време приключи 90:90.

В началото на продължението Ореолуапо Идоу напусна игра поради пет персонални нарушавания. Играта бе извънредно забавна и оспорвана. Минута и половина преди края на продължението Лъчезар Тошков от домакините също напусна за пет персонални нарушавания. Около 50 секунди преди края Адриан Секулов означи тройка и Шумен поведе със 101:97. Секунди по-късно още веднъж той открадна топката и вкара нов панер да гостите и 41 секунди преди края резултатът стана 103:97. Домакините не откриха сили за поврат и Шумен завоюва срещата.