Отборът на Пирин Благоевград постигна изключително важна победа с 1:0

...

Орлетата увесиха Витоша през ръба на бездната

Отборът на Пирин Благоевград реализира извънредно значима победа с 1:0 като посетител против Витоша Бистрица в плейаута от Първа лига. Така тимът на Милен Радуканов е с една концепция по-близо до бараж против втория от Втора лига, до момента в който "бистришките тигри " към този момент наподобяват като любимец за непосредствено изпадане от елита.

Играч на мача: Юлиян Попев

Голът на Юлиян Попев в 57-ата минута бе този, който раздели двата тима. Витоша имаше повече и по-чистите положения, но заплати цената за неумението да се възползва от тях. В същото време техният противник за следващ път сподели силата си при статичните положения, тъй като попадението на техния капитан пристигна точно след корнер.

На стадиона в Бистрица гостите стартираха доста по-силно и още в първите минути стигнаха до две обстановки. Във втората благоевградчани стигнаха до директен свободен удар отляво по офанзивата, а Конър Хендерсън изненада, като даде центрирането по земя. На първа греда капитанът Юлиан Попев опита да нанесе диагонален шут, който бе блокиран от бранител.

Само секунди по-късно Радослав Кирилов завъртя топката от фаул, отсъден съвсем до ъгловото знаменце. Петко Цанков бе понатиснат и с глава продължи придвижването на топката във вратарското поле, където Тодор Паланков опита да я връхлети и се оказа блокиран от съперников състезател.

Витоша последователно се окопити и на собствен ред отвърна с сходна обстановка. В 13-ата минута Петко Цанков центрира подканящо от директен свободен удар в зона, която принуди вратарят Георги Георгиев да остане на голлинията си. На към 5-6 метра от вратата с топката се размина първо непокрития Орлин Старокин, а след него също Орлин Старокин и Радко Мутафчийски.

Пирин провежда добра офанзива в 15-ата минута и при малко повече акуратност можеше да води. Анти Рениа получи добър пас пред границата на наказателното поле, където спря за миг, а сетне настройки топката и стреля с десния крайник около индивида си. Вратарят Георгиев беше преодолян, само че кълбото прелетя на сантиметри настрана от задачата.

Най-чистата опция за първата част несъмнено бе в интерес на домакините. В 38-ата минута Стефан Христов като на смешка овладя топката отляво в наказателното поле и в началото бе изтласкан отвън него от Рениа. Албанецът и Манол Чапов подцениха обстановката, а Христов се зае да спринтира около тях и съумя. Таранът продължи по аутлинията и пусна идеална топка по земя за дебнещия при далечната греда Григор Долапчиев. Бившият състезател на ЦСКА се хвърли на шпагат и засече, като последната дума бе на застаналия пред голлинията Костадин Ничев. Със самоотвержена изява бранителят почисти в корнер.

Началото на второто полувреме донесе нова чудесна голова опция за Витоша. Лъчезар Котев даде акуратен дълъг извеждащ пас над централните бранители на противника, а Григор Долапчиев овладя топката и се озова самичък против вратата на към 13-14 метра от нея. Таранът опита диагонален шут, който трябваше да бъде надалеч по-добър.

Пет минути по-късно „ бистришките тигри” заплатиха цената за двата съществени пропуща. Конър Хендерсън извърши ъглов удар отдясно по офанзивата и с доста фалц прати кълбото към близката греда. Там капитанът Попев в точния момент реализира набега си и с глава от границата на дребния пеналт заби същински гвоздей в горния ляв ъгъл – 0:1!

Оттук до края самодейността мина напълно при домакините, които имаха още няколко чудесни благоприятни условия. В 71-ата минута Григор Долапчиев получи непредвиден подарък от бранителите на „ орлетата”, които необяснимо оставиха слабото центриране на Тодор Гочев отляво да тупне в наказателното поле и да стигне до тарана. Долапчиев овладя сложната топка и опита воле от десетина метра, което мина високо над задачата.

Далеч по-чиста бе опцията в 77-ата, когато Петко Цанков с дрибъл проби съвсем до дъгата. Десният бек с сложен пас по земя откри резервата Даниел Кутев на скорост към точката на дузпата. Румен Сандев мазета топката от краката на крилто, а тя попадна у намиращия се единствено на броени метри Даниел Пеев. Ветеранът нанесе топовен шут, който щеше да влети под гредата, в случай че не бе намесата на Георги Георгиев.

Това избавяне сякаш значително обезвери играчите на домакините, които не се отхвърлиха да притискат противника, само че не го и затрудняваха прекалено много.

Реваншът в Благоевград ще се играе в понеделник, 21-и май.

ВИТОША – ПИРИН 0:1

0:1 Юлиян Попев 57'

Витоша (4-2-3-1): Николай Георгиев – Петко Цанков, Георги Ангелов, Радко Мутафчийски, Тодор Гочев – Орлин Старокин, Лъчезар Котев – Четин Садула /к/ (73' - Ангел Стоянов), Даниел Пеев (86' - Георги Амзин), Стефан Христов (63' - Даниел Кутев) – Григор Долапчиев

Старши треньор: Костадин Ангелов

Пирин (4-2-3-1): Георги Георгиев – Манол Чапов (76' - Антон Костадинов), Румен Сандев, Костадин Ничев, Юлиян Попев /к/ - Конър Хендерсън, Тодор Паланков – Анти Рениа, Методий Стефанов, Тодор Траянов (90+3' - Димитър Митев) – Радослав Кирилов (90+1' - Любомир Цолев)

Старши треньор: Милен Радуканов

Стадион: „ Витоша” (Бистрица)

Главен арбитър: Ангел Баялцалиев