Отборът на Левски е вторият финалист за Купата на България

...

Левски на финал!Сините в еуфория след драматичен спектакъл

Отборът на Левски е вторият финалист за Купата на България през този сезон. " Сините " отстраниха ЦСКА-София в извънредно трагичен театър пред близо 20 000 фенове на стадион " Васил Левски ". Двата отбора приключиха 2:2, а 26-кратните първенци на страната честват след триумф с общ резултат 4:2.

Жорди Гомес (7) и Сержиу Буш (65) вкараха за Левски, а Хеан Бланко (57) и Роланд Алберг (82) бяха точни за " алените " след неточности на Божидар Митрев. Играчите на Делио Роси играха с човек по-малко от 27-ата минута, откакто Кали Тиам беше изпъден за жесток фаул против Фернандо Каранга. Бразилецът напусна терена със сълзи на очи, като колкото да стъпваше на десния крайник. При резултат 1:1 пък попадение на Рафаел Енрике беше анулирано в 61-ата минута поради доста противоречива засада.

Като цяло Левски заслужи да играе на край, откакто в конфликта от 180 минути търсеше повече успеха и пропиля много положения. На финала " сините " излизат против Славия, а дуелът ще бъде на девети май на " Васил Левски ". " Белите " бяха първият финалист, откакто детронираха ден по-рано Ботев (Пловдив).

Тимът от " Герена ", който е хегемон в шампионата с 26 триумфа, се завръща на край за първи път от 2015 година, когато отстъпи с 1:2 от Черно море след продължения на " Лазур ". Левскарите са единствено на крачка да завоюват първи трофей от 2009 година насам.

Отборът на ЦСКА-София имаше съвършен сезон допреди три седмици, когато беше на крачка от купата и любимец за Купата на България, само че в този момент " алените " остават с празни ръце.

Както е известно, " сините " имаха преднина от два гола, откакто завоюваха първата среща с 2:0. Освен това головете бяха на непознат терен, защото " алените " бяха домакини. Всяко тъждество или победа на Левски щеше да класира отбора, до момента в който отборът на Белчев имаше потребност от победа с най-малко два гола разлика, с цел да стигне до борбата за оценката.

Наставникът на " сините " Делио Роси бе направил шест промени от триумфа против Верея в последния кръг. Единствено Божидар Митрев, Холмар Ейолфсон, Кали Тиам, Жорди Гомес и Роман Прохазка бяха още веднъж титуляри. Давид Яблонски, Иван Горанов, Фелипе Нашименто, Габриел Обертан и Буш, който с двата си гола беше воин в първия полуфинал, бяха останалите избраници на италианския треньор. Прохазка, който донесе успеха с 2:0 над Верея, игра десен бранител, като смени контузения Милош Цветкович.

Треньорът на " алените " Стамен Белчев също бе направил шест промени от тъждество 1:1 с Берое преди няколко дни. Витаутас Черниаускас, Александър Барт, Станислав Манолев, Раул Лое и Фернандо Каранга още веднъж бяха на терена. Голмайсторът беше сполетян от огромна покруса преди часове, откакто майка му умря, само че все пак излезе от първата минута. Стойчо Атанасов, Николай Бодуров, Жеферсон, Рубен Пинто, Тиаго Родригес и Енрике Рафаел пък бяха другите титуляри. Капитанът Божидар Чорбайджийски бе оставен на пейката, а на негово място в центъра на защитата игра опитният Александър Барт.

Още в първата минута гредата избави " алените ". Жорди Гомес центрира, а Стойчо Атанасов при опита си да избие прати топката в дясната греда на отбора си. Скоро обаче " сините " поведоха в резултата, откакто испанецът вкара доста хубав гол в 7-ата минута. Юношата на Барселона се разписа от 13 метра.

В 16-ата минута Фернандо Каранга пропусна отлична опция да изравни, откакто стреля неприятно от няколко метра в ръцете на Митрев. Две минути по-късно пък Паулиньо прати топката над гредата от добра позиция. В 25-ата минута Буш стреля от дребен ъгъл, само че Черниаускас избави.

В 28-ата минута Кали Тиам беше изпъден за жесток фаул в краката на Каранга. Халфът, който очевидно искаше да си върне за счупения нос преди месец, изрита доста неприятно бразилеца, като Николай Йорданов го прати мигновено под душовете. Голмайсторът безусловно се разрева от болежка, само че след лекарската интервенция остана на терена още две минути.

Деветката на " алените " опитва нов удар към вратата на Митрев, само че незабавно по-късно се строполи на земята и със сълзи на очите пожела промяна. При напускането на терена беше освиркван мощно от почитателите на символичните домакини. На негово място влезе Бланко в 33-ата минута.

Тимът на Белчев натисна, само че без да основава чисти положения. Манолев един път стреля в навън, а по-късно последваха няколко мелета пред вратата на " сините ", които се опитваха да затварят пространствата в своята половина. В последната минута на първата част Обертан проби отдясно и центрира остро, Паулиньо стреля, само че в крайници на Атанасов.

Втората част започва с още една промяна за " алените ". Джеси размени Пинто, като незабавно стартира да тормози отбраната на " сините ". Още в първите минути футболистите на Балчев натиснаха левскарите.
Сектор " Б " опъна своята хореография, която сласеше: " Мъжки времена! Най-тъмно е преди зазоряване ".

В 52-ата минута звездата Обертан направи необикновен пропуск, когато остана самичък против вратаря, откакто Жеферсон се размина с топката. Френският футболист стреля в навън от девет метра, което можеше да се окаже съдбовно.

Пет минути по-късно Бланко върна един гол, а с това и ентусиазма измежду " алените ". Енрике проби след няколко рикошета, а Митрев не съумя да хвана топката, като я изпусна, тя попадна в колумбиеца, който стреля сред краката на Горанов и резултатът стана 1:1.

Веднага по-късно Обертан проби отдясно, само че Буш не съумя да засече топката във вратата. Румънецът обаче взриви цялостните Сектор " А " и Сектор " Б " в 65-ата минута. Паулиньо проби отляво и майсторски изведе деветката, който вкара за 2:1.

Попадението беше трето за румънеца в този полуфинал конфликт, а също така прекърши крилете на съперниците, които имаха потребност от три гола. Капитанът Николай Бодуров излезе по-напред, като дружно със съотборниците си се хвърли в офанзива, само че без да имат концепция по какъв начин да стигнат до гол, като оставиха съществени пространства в своята половина.

Левски беше спретнат добре, а на контраофанзива пропусна няколко пъти да вкара трети гол, който напълно да довърши ЦСКА-София.

Васил Панайотов и Антоио Вутов смениха Нашименто и Буш, а Манолев беше сменен от Алберг. Втората запаса на Белчев също се разписа. Това се случи в 82-ата минута, когато капитанът Митрев позволи поредна сериозна неточност тази пролет. Стражът не съумя да хване центриране на Жеферсон, а топката попадна в холандеца, който изравни.

Двата тима изиграха към този момент пет дуела през този сезон - три в Първа лига и два за Купата на България, като три пъти срещата приключи 2:2. През есента " сините " поведоха, след което трябваше да догонват. През март " алените " завоюваха на наводнения терен с 1:0, а преди седмица позволиха равнене след преднина от два гола. Първият мач за Купата беше извоюван с 2:0 от Левски, а в петия мач ЦСКА-София се избави от проваляне - 2:2, само че все пак отпадна от шампионата.

На 16 май " сини " и " червени " излизат за шести финален път през тази акция.

Купа на България, полуфинали:

ЛЕВСКИ - ЦСКА-СОФИЯ 2:2 (2:0 в първия мач, Левски продължана след общ резултат 4:2)