Отборът на Франция победи Италия с 93:85 (27:20, 11:11, 18:31,

...

Франция е на полуфинал на Евробаскет

Отборът на Франция победи Италия с 93:85 (27:20, 11:11, 18:31, 21:15, 16:8) след продължение в третия четвъртфинален дуел от Европейското състезание по баскетбол за мъже в Берлин и се класира за полуфиналите.

По-рано на осминафиналите Франция надви над Турция още веднъж след продължение.

Съперник на французите в разногласието за място на финала ще бъде спечелилият от последния четвъртфинал сред Словения и Полша. Класирането в топ 4 за баскетболистите на Франция на еврошампионат бе първо от 2015-а насам. Италианците пък пропуснаха да доближат до полуфиналите на състезание на Стария континент за първи път от 2003 година.

Французите изиграха по-добро първо полувреме и водеха с 38:31 на почивката, като на моменти преднината им доближи 11 точки. Третата част обаче бе напълно в интерес на Италия, чийто отбор обърна до 62:56 в своя изгода преди последните 10 минути. При оставащи 16 секунди в дуела и преднина от 77:75 за италианците, Симоне Фонтекио пропусна два наказателни удара, а Тома Йортел изравни за Франция, пращайки срещата в продължение.

В спомагателните 5 минути „ петлите “ имаха преимущество и стопираха опитите на Италия за нов поврат.

Йортел приключи като най-резултатен за триумфа на Франция с 20 точки и 8 асистении, а с 19 точки и 14 битки се регистрира Руди Гобер.

За Италия по 21 точки осъществиха Симоне Фонтекио и Марко Спису.

В първия полуфинал на Евробаскет 2022 един против различен ще играят Испания и домакинът Германия.
Източник: novsport.com