Отборът на Черноморец се класира за първи път на финал

...

Черноморец е на финал в баскетболното първенство, ще спори с Балкан

Отборът на Черноморец се класира за първи път на край на мъжкото баскетболно състезание на България. Бургазлии победиха водача в постоянния сезон Рилски състезател с 95:90 (10:15, 19:14, 18:23, 21:16, 15:15, 12:7) след две продължения като домакини в четвъртия мач от полуфиналния плейоф сред двата отбора в Националната баскетболна лига и завоюваха серията с 3:1 триумфа. В разногласието за купата Черноморец ще излезе против първенеца Балкан, а самоковци ще се изправят против ЦСКА в опит да стигнат до бронзовите медали.

Съперниците изиграха извънредно забавен и под напрежение конфликт, изпълнен с доста обрати. Състезателите на Черноморец съумяха да стопят преднина от 11 точки за минута и половина в края на постоянното време и след две продължения стигнаха до историческия за клуба триумф.

Баскетболистите на Рилски състезател стартираха по-добре срещата в Бургас и поведоха със 7 точки при 15:8 по-малко от минута преди края на първата част, която завърши при 15:10. Гостите водеха с 22:16 в средата на втората четвърт, само че Черноморец навакса пасива си и след 10 безответни точки да обърне до 26:22 при оставащи три минути до почивката. В тях домакините означиха единствено 3 точки против 7 за съперника и след първото полувреме резултатът бе еднакъв – 29:29.

Двата състава продължиха с оспорваната игра и в трета четвърт, а Рилски състезател имаше леко преимущество. Три минути и половина преди края на частта самоковци поеха самодейността и със серия от 7:2 дръпнаха с 52:47 преди четвъртия интервал.

Гостите поведоха със 7 точки, само че с 5 следващи на Брайс Нзи Черноморец се приближи на 2 за 52:54 при оставащи шест минути. Тройка на Йордан Минчев и панер на Димажио Уигинс, и още една тройка на Деян Карамфилов донесоха задатък от 11 точки за Рилски състезател при 67:56 минута и половина преди края на постоянното време.

Две следващи точни стрелби от далечна отдалеченост на Георги Боянов и Николай Титков съкратиха отдалеченост до 5 точки. Боянов вкара нова тройка при оставащи 17 секунди, намалявайки за 66:68, а Чавдар Костов изгуби топката при последвала офанзива за самоковци и Черноморец получи владението. Джордан Тъкър пропусна при стрелбата си за три точки, само че Симеон Лепичев овладя битката, а Николай Титков изравни в самия завършек на 40-те минути за тъждество 68:68, пращайки мача в продължение.

В него двата състава няколко пъти си размениха водачеството, а при оставаща минута и половина Рилски състезател дръпна с 82:77. Черноморец се приближи на една точка при 81:82, а Макол Моайен бе прецизен на два пъти 11 секунди преди финала за преднина от 83:82. Деян Карамфилов бе фаулиран при оставащи 1.7 секунди. Той пропусна първия углавен удар, вкара втория и след тъждество 83:83 последва второ продължение.

Следващите спомагателни пет минути започнаха с панер на Йордан Минчев, само че Черноморец обърна до задатък от 3 точки. При оставащи две минути Рилски състезател си върна преднината за 90:88, само че домакините изравниха, а 30 секунди преди края на продължението Георги Боянов вкара тройка за 93:90. Чавдар Костов пропусна шанса да изравни за самоковци със пукотевица от далечна отдалеченост и бургазлии ликуваха.

Георги Боянов бе най-резултатен за Черноморец с 21 точки и 11 битки, а Джордан Тъкър се регистрира с 19 точки, 9 битки и 6 асистенции. Брайс Нзи добави 15 точки и 7 битки, а Симеон Лепичев се включи с 13 точки и 10 битки.

За Рилски състезател най-полезен бе Йордан Минчев с 24 точки, 10 битки и 5 асистенции, Димаджио Уигинс приключи с 20 точки и 13 битки, а по 16 точки вкараха Деян Карамфилов и Брандън Рандълф.