Отбелязваме 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил

...
Отбелязваме 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил
Коментари Харесай

Вечният спор: Кога е обесен Васил Левски – на 18 или 19 февруари?

Отбелязваме 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски . При удостояване на паметта на Апостола, обаче, има разминаване сред датата на неговата крах – 18 февруари, която се отбелязва в редица градове, в това число и в родния му град Карлово, и почитането в по-голямата част от страната – 19 февруари.

Безспорен исторически факт е, че Васил Левски завършва земния си път на 6 февруари 1873 година по остарял жанр. Присъдата е изпълнена в покрайнините на София. Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е повдигнат негов монумент

Обесването на Васил Левски – 6 февруари 1873 година по остарял жанр, дава отговор на 18 февруари, а не на 19 февруари по нов жанр, настояват историците. На множеството места в страната, обаче, почитта към паметта на Апостола се отдава на неправилно наложената дата и повода за това е в непознаването на календарите. През 1916 година, когато България минава от Юлианския към Грегорианския календар или от остарял към нов жанр, се приема корекция от 13 дни.

За събитията, случили се преди 1 март 1900 година,
нужната корекция обаче е от 12 дни. Въпреки това, за някои събития, станали през 19 век, неправилно се прибавят 13 дни. Например експлоадирането на Априлското въстание на 20 април 1876 година по остарял жанр, през днешния ден вярно се чества на 2 май (поправката е 12 дни).

Рождената дата на Васил Левски (6 юли 1837 година по остарял стил) се отбелязва вярно – 18 юли по нов жанр. За разлика от нея, обесването на Левски – 6 февруари 1873 година по остарял жанр се отбелязва неверно на 19 февруари, а не както би трябвало да бъде на 18 февруари.

Все повече обитаеми места в България стартират да почитат Левски на вярната, съгласно историците, дата – 18 февруари.

„ В учебниците към този момент написа вярната дата, само че по какъв начин да разбираем на учениците за какво четат 18 февруари, а в доста градове означават към момента на неправилната 19-ти. Аргументите в отбрана на датата 18-ти февруари са доста “, показват членовете на комитет „ Васил Левски “ във Велико Търново.

„ Във вестник „ Работническо дело ” излиза публикация на 19 февруари 1950 година, в която пишело: „ На днешния ден Васил Левски увисна на бесилото… ” От тогава остава датата 19. „ Не може да позволяваме една неточност години наред да се повтаря ”. Според църковния календар, годишнини на покойници се означават авансово, в навечерието на деня, само че не и по-късно. Когато вършим честването на 19 февруари изпращаме неверни послания ”, настояват членовете на комитета.

В 21 век заветите на Апостола още са настоящи и неизпълнени. Време е да има държавен акт, безапелационни са още те.

dariknews.bg

Източник: bunt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР