От вчера има покачване на доставните цени. Големият въпрос е

...
От вчера има покачване на доставните цени. Големият въпрос е
Коментари Харесай

Националния браншови съюз на хлебарите: Ако ДДС падне, ще падне и цената на хляба

" От през вчерашния ден има повишаване на доставните цени. Големият въпрос е ще има ли български хлебари. За да се образува себестойността на хляба, въздействат нарасналите разноски на енергоносителите, предстоящо нараснал разход на газта, нараснал разход на брашното, маята, опаковки и не на последно място - цената на човешкия труд ", съобщи ръководителят на Националния браншови съюз на хлебарите Марияна Кукушева.

Тя уточни, че два субекта са виновни за цената на хляба. Единият е страната с нейните 20% Данък добавена стойност. Вторият индивид са комерсиалните вериги, които поставят своя марж върху доставната цената и по този начин образуват пакета.

" Надценката на продавачите е от 20 до 40%. Непозната надценка за най-бързо оборотната храна - с такива маржове в Европа не се работи ", акцентира Кукушева пред Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ отпадането на Данък добавена стойност е доста обществен вид, който устройва бизнеса. Това би означавало 20% поевтиняване на продукта.

" Потребителят незабавно ще усети понижаване на цената с 20%. Абсолютно ултимативно си разрешаваме да сложим спомагателни условия. Ако държавното управление не отпусне обезщетения за цената на тока и газа за идните месеци, ще има следващо повишаване на цената на хляба ", настоя Кукушева.

В момента всеобщо се затварят дребни пекарни и огромни фабрики, тъй като не могат да устоят на икономическите условия, сигнализира тя.

" Организация на обединените нации съобщи, че ще има огромен дефицит на хранителни първични материали. В система на недостиг цените се повишават без прогноза. Никой не може да планува до каква степен ще стигне цената на пшеницата. В България нямаме снабдителен проблем във връзка с зърнени култури. Обезпечени сме с пшеница до годишна продукция 2023 година Зърнопроизводителите споделят, че техните първоначални индустриални разноски са нарастване с 50% ", сподели още Кукушева.

Според нея има безспорен срив на потреблението в последните 2-3 месеца, а българите пребюджетират своите пари във връзка с храната.

От сектора желаят допустимо най-бързо да получат гаранции за обезщетения за тока и газта, както и диференцирана ставка за главните хранителни артикули. В противоположен случай гладът ще се настани трайно в нашето общество, предизвести Кукушева.

Тя не има вяра да има таван в цената на газа и дефинира този вид изявления като популистки.
Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР