Всеки пети българин иска страната ни да излезе от ЕС
От страна, която най-горещо се стремеше да стане член на Европейската общественост тогава, тъй като търсеше гаранция и разцвет вътре в общността, тазседмичният Евробарометър демонстрира, че България е с най-голям % от жителите, които желаят излизане от Европейския съюз - 22% при приблизително 13%. Това съобщи в ефира на Дарик Юлиана Николова, шеф на портал " Европа ".
Тя очерта пътя на страната ни през годините, споменавайки ключови събития като рухването на визите, да вземем за пример.
Въпреки това, тя акцентира провокациите пред страната ни и сигнализира, че у нас изгодите от Европейски Съюз се „ монетизират “:
„ Спомням си в навечерието на 2007 година министър-председателят тогава сподели, че в този момент всеки български жител ще получи по 500 лева годишно на калпак. И една моя македонска другарка, която отговаряше за евроинтеграцията в Скопие, споделяше: " Е пък ние не гледаме по този начин парично. “
Георги Ангелов, старши икономист в Институт “Отворено общество ”, също означи някои основни проблеми пред страната ни, като да вземем за пример огромното количество неусвоени средства, закона за персоналния банкрут и равнището на Брутният вътрешен продукт. Той обаче акцентира, че страната ни продължава да върви напред и да „ съкратява разликите “ с другите страни от Европейски Съюз:
„ Нивото ни на интеграцията към Европа идеално корелира с обръщането на тази наклонност на поглъщане и възходящата наклонност нагоре на българската стопанска система. Така че мисля, че тук няма две отзиви. Това е, което ни издърпа, и виждаме доста страни, които по този начин и не съумяха да се потвърдят и към момента не съумяват да се интегрират или са доста надалеч. Говорим за Централна Азия, пък и за Молдова, тук и за Балканите виждаме по какъв начин България, която потегли от едно равнище или по-ниско равнище от някои от тези страни, в действителност е надалеч по-напред. “
По мотив идния избор на 9 юни Николова отбеляза: „ Това не са първите европейски избори, които ще бъдат заметени, без значение дали са с национални или са без. Общо взето, европейската тематика някак си не е забавна на българските политици, а оттам и на българските жители. “
Георги Ангелов заключи: „ Европа ми се коства, че сносно се оправя от позиция на това, че другите хрумвания получават посланичество в ръководството на Европейския съюз. Тоест не е единна теория, в противен случай, има здравословен спор. “