Обсъждат се мерки за военно обучение на гражданите
От стимулиращи до наложителни ограничения се разискват за военно образование на жителите . Това стана ясно по време на разискването на Стратегическия обзор на защитата. Писането на документа стартира в края на септември по поръчка на държавното управление поради променената среда за сигурност .
Част от опциите са военното образование да стане наложително за искащите, които желаят да заемат постове в Министерство на вътрешните работи или в държавната администрация . Така било във Франция, напомнят участници в разискванията. Стимулиращите ограничения са да бъде нараснало заплащането.
Около 51 са били посочените проблеми , които ще бъдат оценени и оценени по тежест, а крайната цел е военните да попълнят дефицита на хора в Резерва, който се стопява поради естествените демографски процеси. Резервът би трябвало да е към 3000 души, само че отчетът за защитата за 2022 година регистрира, че заетите длъжности са едвам 13%. Основните аргументи са финансовата непривлекателност на службата и работодателите, които не желаят чиновниците им да отсъстват дълго.
От две години решението на част от проблемите се назовава срочна работа в Доброволния запас за шест месеца. Бивши военни и цивилни могат да вземат не по-малко от 1200 лв., предпазени са от уволняване от другата си работа и елементарно може да останат и като кадрови военнослужещи. Подготвени фрагменти фактически попълнят неналичията, призна неотдавна заместник-министърът на защитата Атанас Запрянов, само че не за Резерва, а за кадровата войска. Министърът на защитата Тодор Тагарев също сподели:
„ С мобилизационния състав нещата вървят доста зле. Ние към този момент имаме вътрешни полемики много тежки. Те ще станат и публични. “
През април Конституционният съд отхвърли питането на служебния кабинет „ Донев “ дали в спокойно време жителите могат да получават военна подготовка .