От режете разходи до ще има ли качество. В такава

...
От режете разходи до ще има ли качество. В такава
Коментари Харесай

От режете разходи до ще има ли качество - шах с европроектите за селата

От " режете разноски " до " ще има ли качество ". В такава патова обстановка са десетки планове на дребни общини, свързани с създаване на нови пътища, поправяне на детски градини, пробутване на канализация по Програмата за развиване на селските региони 2014 - 2020 (ПРСР), откри инспекция на Mediapool.

От едната страна на монетата са самите общини, които от лятото насам показват, че поради галопиращите цени на строителни материали, метали, стомана и сила плановете са поскъпнали с 30-40% и няма по какъв начин да се извършват за сумите, контрактувани преди към 2 години. Налага се финансирането им да се усили.

От другата страна е фонд " Земеделие ", който споделя, че законодателството не разрешава увеличение на дотацията по плановете. Затова ведомството поучава общините по всеки подобен план да пренаредят разноските, като свият едни разходи за сметка на други, само че да не надскачат утвърденото финансиране на плана. Явно, концепцията е по този начин да се обезпечат повече пари за най-поскъпналите материали, като средствата се вземат от други разноски в същата инвестиция. Общините обаче риторично питат дали по този метод няма да се стигне до компромис с качеството на плановете. Преди ден Mediapool уточни, че казусът е реалност и по други европрограми и за.

Пинг-понг с разноските

От фонд " Земеделие " прецизираха, че досега към тях са се обърнали единствено общини, които желаят сами да дофинансират плановете си и по този начин да поемат повишаването на материалите.

" Има постъпили запитвания от общини, дали е възможно завишаване на прогнозната стойност на публичните поръчки над цената на утвърдените разноски. След направени изследвания от общините е открито завишаване на цените на стоките и услугите, заради което общините са декларирали предпочитание да завишат прогнозната стойност на поръчките…, като разликата в цената ще бъде поета за сметка на възложителя (общините - б.а) ", показаха пред Mediapool от фонд " Земеделие ".

В момента обаче доплащане от страна на общините е неприемливо, тъй като тези планове се финансират 100% от Европейски Съюз и разпоредбите, по които към този момент 15 години се ползва схемата, изключват финансово присъединяване и на общините. Mediapool се обърна към фонд " Земеделие " със питане по какъв начин да работят общините и дали изобщо имат потребен ход при тази обстановка. Именно от писмения отговор на специалистите стана ясно, че е допустимо само и единствено пренареждане на разноските по планове, само че не и увеличение на дотацията по тях.

" Бенефициерите (общините - б.а.) по ПРСР 2014-2020 година към този момент могат да трансферират бюджет от един в началото утвърден разход в различен при съблюдаване на условията, посочени в контракта за безплатна финансова помощ, без това да се отразява на общата стойност на финансовата помощ, защото това е неприемливо, според настоящата нормативна уредба ", прецизират специалистите . От отговора им излиза наяве, че това изменение е направено при започване на 2021 година. Успоредно с това се показва, че сега Законът за публичните поръчки не разрешава да се вършат анекси по подписани контракти за планове с извършени публични поръчки, посредством които вероятно да се усили цената на плана.

Тотално оплетени

От Националното съдружие на общините в България разясниха пред Mediapool, че няма по какъв начин да понижават едни разноски за сметка на други, тъй като в плановете за строителни работи всичко е строителство, а то нараства.

" В тези планове няма други разноски с изключение на за строителство. В тях няма даже разноски за ръководство на плановете, които евентуално да се свият. Намаляването на цената на тези разноски значи компромис с качеството " , уточни Силвия Георгиева, изп.-директор на сдружението.

Парадоксите обаче не стопират. Независимо че действително общините нямат потребен ход в актуалната обстановка, от фонд " Земеделие " напомнят, че по контракт локалните управляващи са длъжни да стартират осъществяване на плановете.



" В договорните разпореждания не е планувана опция за краткотрайно несъблюдение на плановете. Съгласно договорните разпореждания, ползвателите следва да стартират осъществяването на утвърдените действия по плана в избрания в контракта период и да дават пред Държавна фирма " Земеделие " доказателства за това ", показват пред Mediapool от ведомството. Оттам влизат в елементи и прецизират, че доказателствата са фактури, приемо-предавателни протоколи и други документи, " доказващи осъществени заплащания на стойност не по-малка от 20% от утвърдената финансова помощ по контракта ".

В писмените си отговори до Mediapool от фонда признават, че към този момент имат и първи план, при който община е изгубила утвърдено еврофинансиране. Не се прецизира за коя община съответно става въпрос, само че договорът е преустановен заради незапочване осъществяването на инвестицията в период и е за спортни площадки . Той е бил подписан на 14 май 2019 г, а публичните поръчки са постъпили и утвърдени от фонда в интервала 18 юли 2019 година - 17 март 2020 година

Бумащина и неактуализирани критерии с години

Наред с надутите цени, спънка пред общинските планове са и неактуализирани референтни цени, по които фонд " Земеделие " прави оценка плановете за пътища, ремонт на детски градини, спортни площадки и така нататък. Оказва се, тези критерии не са обновявани към този момент 7 години.

" Изпълнението на плановете се затруднява и от обстоятелството, че фонд " Земеделие " има референтни цени за главните строителни материали и действия. Последната им актуализация е била през 2016 година. Така, даже и някои общини вероятно да имат лични средства, с които да усилят ресурса на плана, те не могат да го създадат, тъй като ще надскочат референтните цени на фонда, т.е. разпоредбите не разрешават ", посочи още Силвия Георгиева. Другото нарушено предписание е упоменатото условие, че тези планове 100% се извършват с европари.

От Националното съдружие на общините в България показват, че тези планове се бавят доста и поради заложени три съгласувателни процедури сред общините и фонд " Земеделие " . Резултатът от това пращане на документи напред-назад е, че осъществяването на един план се забавя от 3 до 5 години .

" Ако сега имаме проблеми с осъществяването на нашите планове, то е точно тъй като процесът по осъществяване на един план лишава сред 3-4 години, а в някои случаи даже и 5 години. Причината са дългите съгласувателни процедури . Подписването на един контракт към момента надалеч не значи, че започваме строителство ", добави Силвия Георгиева.

Тя влезе в елементи и посочи, че първо се изисква, когато е направена документите за поръчката, тя да се изпрати за така наречен прелиминарен надзор до фонда. Оценката на тази документи от ведомството от време на време отнемало до 1 година. След като се избере реализатор по плана, още веднъж цялата документи се изпраща до ДФЗ, с цел да се направи анекс по контракта за безвъзмездната финансова помощ, тъй като в резултат на поръчката цената за осъществяване към този момент е по-ниска от предстоящото. Трети път документи за координиране се изпращат при подаване на претенции за междинни и дефинитивни заплащания по плановете.

" Ако публичната поръчка се апелира, осъществяването се забавя с още една година и по този начин единствено до тук плана се забавя с най-малко 2 години ", сподели Георгиева.



Силвия Георгиева, изп.-директор на Националното съдружие на общините в Република България. Сн. БГНЕС

От Сдружението на общините считат, че казусът с буксуващите сега планове на общините може да се реши с предприемането на няколко съответни стъпки от страната. Първо, бързо да се остойности дефицитът на средства по всеки план, което се прави сред общината и ръководещия орган по която и да е европрограма . Второ, да се обезпечи нужният запас от страната и трето - да се изготви ясно методическо напътствие от страна на Агенцията по публични поръчки по какъв начин да се анексират договорите при положение, че страната отпусне средства, които да покрият растежа на цените поради инфлацията.

Експерт от фонд " Земеделие ", поискал анонимност, уточни пред Mediapool, че би трябвало да бъде взето законодателно решение на държавно равнище, което да отключи опцията за анекси по всички европрограми, с цел да може да се излезе от патовата обстановка сега. За подобен механизъм към този момент даде обещание при започване на януари вицепремиерът и министър на районното развиване Гроздан Караджов.

Изгоряха 48 фермерски плана поради пандемията

Само през предходната година са прекъснати общо 48 фермерски планове поради неспособност за осъществяване около пандемията и повишаването на живота, става още ясно от отговорите на фонд " Земеделие " до Mediapool.

В момента сходно на общините също във фонд " Земеделие " стартират да идват сигнали от фермери, че плановете им буксуват поради инфлацията.

" Постъпили са общо няколко заявки от бенефициери в тази догадка. Необходимостта от промени по тях е аргументирана с повишаващите се цени на главните материали, нужни за строително-монтажните работи. Посочени са и други аргументи, свързани с продължаващата епидемиологична конюнктура в страната и увеличените цени на енергийните източници ", прибавиха от ведомството.

Оттам прецизираха, че става въпрос за вложения в аграрни стопанства (т.нар. мярка 4.1), вложения в предприятия от хранителната индустрия и маркетинг (мярка 4.2) и вложения за неземеделски действия в селата (мярка 6.4.1). От ведомството обаче напомнят настоящите правила, съгласно които при неспособност да се стартира осъществяването на инвестицията, срокът за това може да бъде продължен, само че с не повече от три месеца.

Тепърва следва да забележим по кое време и по какъв начин ще бъде развързан Гордиевият възел с буксуващите общински планове.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР