Експерти обсъждат: Какво е необходимо за нова съдебна реформа и процедурни хватки за нов главен прокурор
От Прокурорската гилдия оферират да стартира процедурата за избор на нов основен прокурор . Това е точка от днешното съвещание на Пленума на Висшия правосъден съвет /ВСС/.
Силвия Великова означи в ефира на „ NOVA “, че има осем души от Прокурорската гилдия, които считат, че те би трябвало да изберат обвинител номер едно у нас. По думите й единствено Атанаска Дишева обществено е споделила, че процедурата би трябвало да е в Пленума на Висш съдебен съвет. Според нея при положение на гласоподаване и болшинство – това е законният орган.
Същевременно политологът Стойчо Стойчев съобщи, че сега за правосъдната промяна не е от голяма важност кой ще бъде изпълняващ длъжността , само че е значимо тя да бъде направена и да не се позволява да бъде завъртяна на 180 градуса. Той счита, че когато е било взето решението за отстраняването на Гешев и във Висш съдебен съвет, и в Народното събрание са знаели кой ще е идващият .
Великова посочи, че са били чути десетки записи , от които излиза наяве къде се взимат сходни решения. По думите й половината от избиращите обвинител номер едно са част от по този начин наречената „ парламентарна квота “ и въпросният избор зависи от избрани политици .
Адвокат Александър Кашъмов разяснява, че предварителното освобождение на основния прокурор демонстрира, че той не е всесилна . И уточни:
„ Това са значими промени и те не са дирижирани, а са резултат от публичния спор, несъмнено, от време на време и от борби на политически и други групи. “
Според него в един миг Гешев е стигнал прекомерно надалеч и е прекалил във връзка с публичните групи и институциите. Той намира случилото се за разумно. Адвокатът акцентира, че огромният проблем е, че политиците не знаят каква правосъдна промяна желаят и е нужно публично разискване.
Политологът Росен Стоянов показа своята теза, че съставът на Висш съдебен съвет е с изминал мандат и не би трябвало да взема решение кой да бъде отхвърлен и кой да заеме мястото.