От началото на конфликта Турция играе двойствена роля, като се

...
От началото на конфликта Турция играе двойствена роля, като се
Коментари Харесай

Конфликтът поставя на изпитание двойната игра на Ердоган

От началото на спора Турция играе двойствена роля, като се пробва по едно и също време да не ядоса Русия и да поддържа Украйна. Ердоган има мощен интерес - както стопански, по този начин и политически - да работи като медиатор за деескалиране на спора. Турция е под мощен напън да избере в кой лагер да застане.
" Не можем да се откажем нито от Русия, нито от Украйна. " Думите са на турския президент Реджеп Тайип Ердоган от 23 февруари, ден преди Владимир Путин да стартира нашествието. С всеки ден на спора обаче за Анкара става все по-трудно да резервира деликатния баланс сред двете воюващи страни. Западният напън върху Русия още повече усложнява алтернативата на Ердоган. А пагубното положение на турската стопанска система прибавя спомагателна драма.

Позицията на Турция е неповторима - тя е член на НАТО и черноморска мощ, която има работещи връзки както с Русия, по този начин и с Украйна. За Ердоган е изключително значимо да не нервира Русия, до момента в който в това време оказва поддръжка на Украйна и брани ползите си в Черно море, Сирия, Либия. Турският президент се пробва да държи страната си колкото е допустимо настрани от спора, като в това време усилва оптимално личното си пространство за маневриране. Но с ескалирането на бойните дейности и филантропичната злополука в Украйна Анкара е под засилващ се напън да избере в кой лагер да застане. Решението на Ердоган за момента е да предложи страната си в ролята на медиатор сред Киев и Москва.
Във вихъра на рецесията
Само допреди няколко месеца Турция беше в отчайваща дипломатическа изолираност. Отношенията на Анкара с Европа бяха обтегнати, откакто Ердоган прекара последните две години в закани към Кипър и Гърция, закани да отприщи бежанска вълна към Стария континент и конфликти с Франция поради Либия. В Близкия Изток Анкара беше в сложни и даже искрено враждебни връзки с на процедура всички значими страни в района. Връзките на Турция с Израел, Саудитска Арабия, ОАЕ и Египет бяха толкоз влошени, че тези страни търсеха способи дружно да се опълчват на Анкара. Администрацията на американския президент Джо Байдън на процедура игнорираше Турция и Ердоган като се изключи епизодични рецензии от страна на Държавния департамент.
Реклама
И тогава Путин атакува Украйна и Турция се трансформира в гореща дестинация за високопоставени политици. Последните визити включват генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, немският канцлер Олаф Шолц, израелският президент Ицхак Херцог и гръцкият министър председател Кириакос Мицотакис. Целият този лист е самопризнание за основната позиция - както дипломатическа, по този начин и географска - на Турция в украинската рецесия. Отделно страната е хазаин на към този момент два кръга договаряния сред Москва и Киев за разрешаване на спора, като във втория тази седмица Ердоган зае централна роля.

Обясненията за дейното ангажиране на турския президент са най-малко две. Едното е бедственото положение на турската стопанска система, което единствено се утежнява от войната. А второто са парламентарните и президентски избори в Турция през юни 2023 година, на които Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развиването (АКР) ще се изправят пред по-обединена и решителна съпротива. Както написа турската журналистка и преподавателка във Факултета по политология на California State University Пинар Тремблай " от началото на съветската инвазия в Украйна в редиците на АКР царува новопоявил се оптимизъм. Никой не може да отхвърли, че войната ще коства скъпо на Турция, защото ще докара до загуби в сфери от туризма до земеделието. Но елитът на АКП я вижда и като пратена от небето опция да опустоши конкуренцията на изборите следващата година. "
Най-добри (не)приятели
Войната слага на съществено тестване любопитните връзки сред Турция и Русия, описвани като " конкурентно съдействие ", което по необикновен метод им разрешава да поддържат разнообразни страни в споровете в Сирия, Либия и Южен Кавказ, само че без да влизат в директна борба и успявайки да зачитат взаимно сферите си на въздействие. Особеното им партньорство съумя да премине през ликвидиране на съветския дипломат в Турция, на 34 турски бойци при съветски въздушни удари в Сирия и свалянето на съветски изтребител. Но спорът в Украйна има капацитет да постави завършек на тази самобитна спекулация.

От една страна Турция доста внимава да не ядосва Русия. Последният път, когато го направи със свалянето на съветски аероплан наоколо до границата със Сирия през 2015 година, съветското възмездие под формата на примес от наказания и закани беше задоволително мощно, с цел да принуди Ердоган да се извини и да направи редица отстъпки. Последва стопляне, изразяващо се в нови енергийни покупко-продажби, съдействие в Сирия и закупуването от Анкара на съветски противоракетни системи С-400 (което докара до американски наказания против Турция). Оттогава Москва се пробва да откъсне Турция от НАТО, до момента в който Анкара, отчуждена от своите западни сътрудници, гледа към Русия за поддръжка за отстояване на районните си ползи.
Реклама
В същото време Москва има принадлежности да накаже Турция, в случай че тя тръгне да се конфронтира с нея поради Украйна . Едно от местата, където Русия може да натисне и Турция да я заболи, е Идлиб. Ако примирието в тази тримилионна сирийска провинция бъде нарушено, Турция може да бъде залята от нова бежанска вълна година преди изборите и при възходящи анти-мигрантски настроения в страната. Анкара твърди, че от началото на украинската рецесия случаите в Идлиб са нарастнали и това надали е съвпадане.

От друга страна Турция гледа на Украйна като на стратегически сътрудник. Анкара се опълчи на съветското анексиране на Крим (където има огромна татарска общественост с езикови и исторически връзки с Турция), поддържаше желанията на Украйна за влизане в НАТО и споделя терзанията й за увеличението на съветското военно наличие в Черно море. Освен това Турция продава на Украйна бойни дронове " Байрактар ", които в този момент нанасят чувствителни загуби на съветските войски. Само седмици преди началото на съветското навлизане Ердоган и украинският президент Володимир Зеленски подписаха серия от съглашения, в това число нов контракт за отбранително съдействие.
Никога против Русия, постоянно с НАТО
От началото на спора Турция играе двойствена роля и предприе някои стъпки против Русия, само че без да прекрачва червени линии. По гледище на Зеленски Анкара употребява правото си по Конвенцията от Монтрьо и затвори Босфора и Дарданелите за военни кораби. Решението беше приветствано от Украйна и Съединени американски щати, въпреки последствията му да са най-вече алегорични, защото този ход не лимитира опцията съветските бойни кораби да минават през проливите, с цел да се връщат в базите си в Черно море. Но пък Москва няма да може да вкарва спомагателни кораби.

Освен това Анкара втвърди реториката по отношение на Москва, назовава войната " война ", гласоподава в Организация на обединените нации резолюция против съветската експанзия и поддържа изключването на Русия от Съвета на Европа. В същото време обаче Турция не е затворила въздушното си пространство за съветски полети и не се причислява към западните наказания против Москва.
Източник: Reuters Четено Коментирано Препоръчвано 1 Медиа и реклама 2 Икономика 3 Интервю 1 Медиа и реклама 2 Икономика 3 Енергетика 1 Медиа и реклама 2 Транспорт 3 Градове Реклама
Ердоган има мощен интерес да работи като медиатор за деескалиране на спора. Непосредствената опасност за Турция от войната е най-много икономическа. С инфлация от близо 50%, срината валута и зейнала дупка в платежния баланс, турската стопанска система беше в плачевно положение още преди войната, а в този момент мощната й обязаност с Русия и Украйна заплашва да я завлече още надолу.

Русия е най-големият снабдител на газ за Турция и главен търговски сътрудник, като през 2021 година комерсиалният продан сред двете страни е възлизал на 35 милиарда $. Търговията с Украйна е била на стойност 7 милиарда $. Надеждите за мощен туристически сезон отмират, защото руснаците и украинците са над една четвърт от задграничните гости на страната предходната година. Освен това Русия и Украйна са източник на 80% от вноса на зърно в Турция. Към всичко това се прибавя и шокът от растящите цени на силата. Според ръководителя ръководителя на най-голямата бизнес асоциация Tusaid войната коства на Турция 40 милиарда $.

Дори да успее се окичи с лаврите на миротворец и важен геополитик, Ердоган ще има потребност и от икономическо знамение, с цел да е спокоен на изборите следващата година. В същото време рецесията в Украйна демонстрира рестриктивните мерки на дългогодишната игра на Ердоган да лавира сред Запада и Русия като флиртува и с двете страни и извлича най-хубавото за себе си . Когато и както и да приключи войната, след нея балансиране в жанр " Никога против Русия, постоянно с НАТО " надали ще бъде допустимо и Турция ще би трябвало по-ясно да избере своето място в новия ред.
Свързани публикации Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Автор Светломира Гюрова
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР