От години статистиката констатира увеличаване броя на децата и младите

...
От години статистиката констатира увеличаване броя на децата и младите
Коментари Харесай

Историята на едно дете с диабет

От години статистиката установи увеличение броя на децата и младежите с диабет в народен и интернационален проект. След като бъде диагностицирано болестта при децата и техните фамилии стартира специфичен режим, който става метод на живот.

Според експертите измежду аргументите за появяването на диабет при децата са стрес и прекарани вирусни болести.

Когато Николас е едвам на 2 години и половина е диагностициран с диабет. Захарта му е била към 12 ммол, имал е и зачервявания по кожата. Вече 10 години живее със болестта, контролирайки кръвната захар. В момента има датчик, който му оказва помощ да следи равнището и да приема инсулин.

„ Искам децата с диабет да имат самочувствието и да не се мислят за разнообразни. Бъдете себе си! “, споделя Николас Маламов. Той пожелава на връстниците си с диабет да не се тормозят, че се отличават от останалите деца и младежи. „ Ние не се отличаваме от другите и не би трябвало да се влияем от мнението на хората, тъй като не сме разнообразни “.

12-годишното момче от Симитли споделя: „ Понякога се усещам дискриминиран, като че ли съм натровен. Хората в учебно заведение не схващат, че това е заболяване, метод на живот. Ние не сме по-различни от другите. Няма разлика сред нас и останалите, само в храната. Ние се храним здравословно. Преди обяд закусвам ябълка. На обяд се храня със същото, с което и моите връстници. Следобед обичам да закуся плод, а в случай че хапна нещо сладко и се увеличи захарта, си удрям инсулин. Вечерям не по-късно от 18 – 19 часа. Храня се 4-5 пъти дневно “.

Николас има режим, който постоянно съблюдава. Ходи на волейбол 3 пъти седмично. Споделя, че когато захарта му е ниска трепери, краката не го държат, вие му се свят и по тази причина постоянно носи със себе си нещо сладко.

„ Всеки ден ми се случва да ми споделят: „ Ще ти купя хиляда торти “, което е извънредно грозно. Надявам се майките на децата да им обяснят какво е диабет и да демонстрират схващане към нас и режимите, които съблюдаваме, с цел да сме здрави. Искаме да ни одобряват такива, каквито сме, да свикнат с нашите режими, да не ни се присмиват, че не може да ядем торта, като че ли сме натровени “, разяснява Николас.

Неговите фантазии са свързани с помощта към хората. Иска да се занимава с ветеринарна медицина, тъй като обича животните.

„ Ако не ми се получи с ветеринарната медицина, желая да оказвам помощ на хората, да върша положително. Мисля, че мога да бъда кореспондент, артист и по този метод ще повлияя на хората, с цел да станат по-добри. Искам да бъда човек, който оказва помощ на хората, като репортерите “, споделя Николас.

В момента учи в учебно заведение „ Св. Св. Кирил и Методий “ и се занимава с актьорско майсторство в читалище „ Св. Климент Охридски “ в Симитли. Обича да пее и танцува. Изключително благополучен е, когато се среща с приятелите си от Националната асоциация на децата и младежите с диабет и да се съветва с лекарите, които изнасят лекции по време на лагерите и форумите, където намира поддръжка.

Повече от 537 млн. души по света са с диабет по данни на Международната диабетна федерация. Случаите на диабет вид 1, който се демонстрира най-вече измежду децата и младежите също се усилва, демонстрират още данните на МДФ. Анализите сочат, че честотата на диабет вид 1 е по-висока измежду софтуерно развитите страни. Засега аргументите за повишението на случаите на диабет вид 1 не са ясни.

Автор – Екатерина Кючукова
Източник: plovdiv-online.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР